Які пільги є для ВПО та як їх отримати, розповіла юристка (ВІДЕО)

Переселенці. Фото: volynnews.com

Щоб отримати будь-яку пільгу, визначену законодавством України, внутрішньо переміщеним особам необхідно оформити довідку переселенця, яка є підставою для виплат. Про це в програмі "Имею право" телеканалу "Дом" розповіла юристка, перша заступниця директора Координаційного центру з надання правової допомоги Оксана Василяка.

Таку довідку можна легко оформити, звернувшись за місцем проживання до органу соціального захисту населення.

"Законодавством визначено ті пільги, на які мають право внутрішньо переміщені особи. Перше — щомісячні грошові виплати. Вони призначаються також органами соціального захисту населення на кожного члена сім'ї. Їхня мета — оплата комунальних послуг, оренда приміщень і всі витрати, які пов'язані саме з цими питаннями", — розповіла юристка.

Люди пенсійного віку та діти, а також студенти, які навчаються у закладах вищої освіти, можуть отримувати допомогу в розмірі 1000 грн, люди з інвалідністю першої категорії — близько 2200 грн; люди з інвалідністю другої категорії — близько 2000 гривень, люди, які є працездатними, — 442 грн.

При цьому юрист зазначила, що така пільга призначається сумарно на родину і виплачується одному члену сім'ї, але при цьому мають бути обов'язково письмові заяви про згоду від інших членів.

Для ВПО також передбачена разова грошова допомога. Мова про тих людей, які перебувають у скрутному соціальному положенні.

Ще одна пільга, яка передбачена для внутрішньо переміщених осіб, — житлова субсидія. Для її отримання потрібно подати відповідну заяву та документи, що підтверджують рівень матеріального забезпечення: або декларація про доходи та витрати, або довідка про доходи з місця роботи, якщо декларація не покриває інформацію про інші доходи та інші документи, які це підтверджують.

"Рішення про видачу такої субсидії приймається після огляду житлових умов спеціально створеною комісією, тому достатньо звернутися в органи соцзабезпечення і буде прийнято відповідне рішення", — уточнила Оксана Василяка.

Також законодавством передбачена низка пільг для дітей внутрішньо переміщених осіб:

  • пільги, пов'язані з отриманням освіти;
  • повна безкоштовна освіта за спеціальними програмами, які передбачені для закладів вищої освіти;
  • безкоштовне проживання в гуртожитках;
  • безкоштовне користування книгами;
  • зарахування у дитячі садки позачергово.

Крім того, законодавством передбачені й інші види пільг для ВПО. Наприклад, забезпечення медичними препаратами, медобслуговування в спеціальних установах у зв'язку зі станом здоров'я або інвалідністю, безкоштовний проїзд, якщо людина приїжджає на іншу місцевість для оформлення робочого місця та ін.

Читайте також: "Имею право": як розірвати шлюб з мешканцем окупованої території (ВІДЕО)

Прямий ефір