Які фейки поширюють росЗМІ та як з ними боротися — думка експертів (ВІДЕО)

Иллюстративное фото: ms.detector.media

Пропагандистські напади Кремля змінюються разом з розвитком технологій. Якщо раніше головним джерелом дезінформації було телебачення, то зараз фейки все частіше публікують в інтернет-ЗМІ й на телеграм-каналах, інформує "Дом".

Найнебезпечніші ті ресурси, які формально працюють в Україні, але на користь Кремля, кажуть експерти.

"Тут Кремль робить те, що він робить у багатьох інших випадках. Він знаходить проблемну точку, потенційну лінію соціальної напруги й тисне на неї для того, щоб дестабілізувати ситуацію зсередини. Ми всі багато чули про дискредитацію західних вакцин і просування вакцини "Супутник-V" російського виробництва. Це взаємопов'язані речі, тому що як тільки ми чуємо, що якась західна вакцина погана, умовно кажучи, наступним реченням буде — "А ось російська вакцина насправді хороша", — пояснює керівниця групи з аналізу гібридних загроз Українського кризового медіацентру Олександра Цехановська.

Ще одна улюблена тема російських пропагандистів — бойові дії на Донбасі. Причетність до них Кремля такі псевдо-ЗМІ заперечують, традиційно звинувачуючи у всьому Україну. Основна мета цієї дезінформації — дискредитувати Україну на міжнародному полі. Але політичний експерт Валерій Чалий зазначає, що всі зусилля РФ у цьому напрямку марні.

"Є успіх України щодо формування міжнародної мережі, солідарної мережі. США є ключовим форпостом, лідером цієї підтримки України. Але це не тільки Сполучені Штати, але й НАТО, і Європейський Союз. Це ті країни, які потужно підтримали нашу Кримську платформу в умовах тотальних спроб торпедувати цю ініціативу з боку Росії", — прокоментував Чалий.

Експерти вважають, що українській владі не варто розвінчувати кожен фейк російських пропагандистських ЗМІ. Адже замість однієї брехні, вони відразу ж озвучують іншу. Набагато ефективніше — навчити українців розпізнавати маніпуляції й не довіряти сумнівним джерелам інформації.

"Для того, щоб виробити стійкість до дезінформації, необхідно забезпечити людям доступ до знань про цей світ. Вчора нам брехали про розп'ятого хлопчика, кровожерливих бандерівців, сьогодні нам брешуть про ковід, про епідемію. Про що нам будуть брехати завтра — ми не знаємо. А маніпулятор знає. Тому не варто гнатися за маніпулятором, слід вибудовувати стійкість, а це значить — допомагати людям формувати правильні навички медіа-споживання", — впевнений Роман Шутов, координатор в країнах "Східного партнерства" проєкту Open Information Partnership.

Україна продовжує протистояти Росії на інформаційному полі. Держслужба спеціального зв'язку та захисту інформації України встановлює уздовж лінії зіткнення вежі для запуску мережі ефірного цифрового мовлення. Глядачам будуть доступні від 10 до 12 українських телеканалів і радіо. Їх зможуть побачити й почути понад 2,5 млн осіб у більш ніж 150 населених пунктах.

Медіа-партнери
Прямий ефір