Яка відповідальність чекає жителів ОРДЛО та Криму за участь у "виборах" РФ — думка Арестовича

Жителей Донецка везут "голосовать" в Ростовскую область. Фото: ap.org

Росія повинна понести відповідальність за залучення до "виборів" в Держдуму мешканців окремих районів Донецької та Луганської областей (ОРДЛО) та окупованого Криму. Про це в програмі "Взгляд с Банковой" телеканалу "Дом"  заявив спікер української делегації в Тристоронній контактній групі (ТКГ) Олексій Арестович.

"Форма і терміни цієї відповідальності зараз організовуються американською дипломатією та українським військово-політичним керівництвом. Думаю, що в промові президента на Генасамблеї ООН (20 вересня президент вилітає до Нью-Йорка) буде дана політична оцінка цьому залученню. І що стосується заходів на рівні Української держави, то, як відомо, Рада національної безпеки та оборони 17 вересня ввела санкції проти тих людей, які організовують і проводять такі "вибори", — зазначив він.

Що стосується звичайних жителів окупованих територій, то відповідальність за участь в цих "виборах" залежатиме від рівня їхнього залучення до них.

"Тут не треба всіх одним миром мазати. Тут треба дивитися в кожній окремій ситуації. Є люди, які змушені це зробити, щоб не залишитися без роботи. Ті ж самі бюджетники, яких ставлять на окупованих територіях в дуже жорстке становище: не "голосуєш" — ти без роботи. А можливо, тебе ще будуть переслідувати. Є люди, які добровільно взяли й пішли", — наголосив Арестович.

Він додав, що рішення ухвалюватимуться після повернення Криму та частини Донбасу до України.

"Ми відокремимо зерна від полови. Розбиратимемося в кожному випадку окремо", -— заявив Арестович.

Спікер уточнив, що вивченням цих ситуацій будуть займатися спецслужби, правоохоронці та інші українські органи влади.

"Я повністю впевнений, що прості люди не постраждають. Постраждають передусім ті, хто ухвалювали відповідні рішення та виступали посібниками окупантів. Тобто брали активну та свідому участь в організації антиукраїнської діяльності, порушенні українського та міжнародного законодавств. І сприяли діяльності окупанта", — акцентував він.

У зв'язку з цим Арестович порадив "прихильникам Росії" покинути тимчасово непідконтрольні території.

"І найкраще, що можна було б цим людям зробити, — швиденько забратися разом із російськими військами, коли прийде час. Бо залишатися тут у нас буде не найкращим рішенням для них", — резюмував він.

Повна версія інтерв'ю:  "Взгляд с Банковой" з Олексієм Арестовичем: обговорюємо "вибори" в ОРДЛО, "Залізний купол" і "особливий статус" Донбасу

Нагадаємо, цього року вибори до Держдуми РФ тривають упродовж трьох днів — 17-19 вересня. І якщо мешканці окупованого Криму беруть участь у "виборчому процесі" РФ уже кілька років, то українців в ОРДЛО втягують вперше. Для цього на непідконтрольній Україні частині Донбасу масово видавали російські паспорти — їх отримали вже понад 600 тис. українців.

Також для жителів організували дистанційне електронне голосування (ДЕГ) через Єдиний портал держпослуг РФ. Але для цього українці в ОРДЛО, крім російського паспорта, повинні мати ще один документ — страховий номер індивідуального особового рахунку (СНІОР). СНІОР отримали приблизно 140 тис. українців в ОРДЛО. Російська влада обіцяла, що надалі власники СНІОР можуть сподіватися на окремі види соціальних виплат.

Іншу частину "республіканського електорату" доставляють на виборчі дільниці Ростовської області. Так, з окремих районів Донецької області до Росії пустили 825 автобусів і 12 потягів.

Медіа-партнери
Прямий ефір