Як жителеві ОРДЛО отримати українське свідоцтво про народження дитини, пояснила юристка (ВІДЕО)

Иллюстративное фото: depositphotos.com

Внутрішньо переміщених осіб (ВПО), які звертаються до центрів правової допомоги, найчастіше цікавить, як отримати свідоцтво про народження або свідоцтво про смерть. Адже ті документи, які видаються на тимчасово непідконтрольних Україні територіях, на підконтрольній Україні території не визнаються. Про це у програмі "Имею право" телеканалу "Дом" розповіла юристка, начальниця відділу Білоцерківського місцевого центру з надання безоплатної правової допомоги Олена Вдовика.

Так, за її словами, для отримання свідоцтва про народження першим кроком є ​​звернення до відділу реєстрації актів цивільного стану (РАЦС), де видається відмова в реєстрації народження дитини. Далі з цією відмовою необхідно буде звернутися до суду.

"Зверніть увагу, що суд повинен бути розташований на одній території з тим РАГСом, який вам відмовить", — підкреслила юристка.

Заяву до РАГСу і суду можуть надати не тільки батьки дитини, а й близькі родичі: бабуся, дідусь, брат, сестра або інші родичі, які можуть приїхати на неокуповану територію.

Для того, щоб звернутися до суду, потрібно скласти заяву, в якій вказати факт, який необхідно встановити і для чого. Також потрібно викласти всі докази.

"Ось якраз в цьому випадку ви можете надати всі ваші довідки, які видані були на непідконтрольній Україні території. Тут можна і фото надати, відео, а також показання свідків. Але такі свідки тоді повинні мати можливість приїхати до суду під час розгляду справи", — пояснила Олена Вдовика.

Таке рішення, за словами правозахисниці, виноситися невідкладно.

"Ви зможете одразу взяти це рішення і звернутися до відділу реєстрації актів, де вам буде видано свідоцтво про народження", — сказала вона.

Заявники в таких справах звільнені від сплати судового збору.

"Також хочу звернути вашу увагу на те, хто батьки цієї дитини. Важливо. Якщо шлюб батьків укладений на тимчасово окупованій території, то крім того, що ви принесете рішення суду, необхідно батькові дитини також, згідно зі статтею 126 Сімейного кодексу, написати заяву про те, що він визнає той факт, що він є батьком цієї дитини", — додала Олена Вдовика.

Читайте також: У 65 тис. дітей в ОРДЛО немає українських свідоцтв про народження, — ООН

Нагадаємо, що зареєструвати народження дитини онлайн зможуть жителі ОРДЛО та окупованого Криму, скориставшись послугою "еМалятко".

Прямий ефір