Як жителям ОРДЛО отримати грошову компенсацію замість "пакунку малюка" — порядок дій

"Пакет малыша". Фото: kanaldom.tv

Жителі окремих районів Донецької та Луганської областей (ОРДЛО) можуть отримати державну допомогу при народженні дитини — "пакунок малюка". Про це розповіла юристка, заступниця директора Правобережного київського місцевого центру з надання безоплатної правової допомоги Олена Маньковська у програмі "Имею право" телеканалу "Дом".

Так, 30 вересня 2020 року Верховною Радою був ухвалений законопроєкт, який вносить зміни до Закону України "Про державну соціальну допомогу сім'ям з дітьми". Згідно із законодавством, "пакунок малюка" — це державна одноразова допомога, яка надається:

  • громадянам України;
  • іноземцям;
  • особам без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України та народили живу дитину.

Отримати таку допомогу — "пакунок малюка" — можна в перші години життя дитини безпосередньо як в державних, так і в приватних пологових будинках, або в інших медичних установах. Для цього необхідно звернутися до адміністрації медустанови з проханням надати такий "пакунок малюка".

Юристка зазначає, що немає обмежень щодо того, що "пакунок малюка" може отримати виключно мати. Це можуть бути і батько дитини, усиновитель, законний представник, опікун або органи опіки.

Також законодавчо передбачено, що "пакунок малюка" може отримати мати, яка народила дитину за межами медичного закладу.

У разі, якщо в медустанові, де перебувала породілля, немає "пакунку малюка", то вона отримує довідку про те, що вона не отримувала "пакунок малюка" під час виписки з пологового будинку. Ця довідка необхідна для подальшого звернення до органів соціального захисту.

Якщо дитина народилася від 24 листопада до 1 липня 2021 року, в цьому випадку батьки можуть отримати грошову допомогу за натуральний "пакунок малюка" тільки в тому випадку, якщо в медустанові, де була народжена дитина, "пакунки малюка" відсутні.

На дітей, які народилися від 1 липня 2021 року, батьки на власний вибір можуть отримати або грошову компенсацію або натуральний "пакунок малюка".

Якщо дитина народилася від 24 листопада 2020 року до 31 грудня 2020 року, сума виплати становить 5 577 грн. Сума виплати від сьогоднішнього моменту і до кінця року становить 6 300 грн.

"Різниця полягає в тому, що "пакунок малюка" — це три розміри прожиткового мінімуму для дитини віком до 6 років. Цей прожитковий мінімум встановлюється щороку в Законі України "Про державний бюджет", де чітко вказується, в які періоди який розмір соціальної допомоги визначається на дитину у віці від 0-6 і від 6 до 18 років", — пояснює Маньковська.

Для отримання цієї грошової компенсації мати або батько дитини повинні оформити спеціальну картку у відділенні "ПриватБанку" з призначенням "Пакунок малюка" та звернутися до органів соцзахисту за місцем їхнього перебування або за місцем їхньої реєстрації. Необхідно надати:

  • заяву;
  • свідоцтво про народження дитини;
  • медичну довідку про народження дитини;
  • документ з медустанови про те, що вони не отримували "пакунок малюка";
  • паспорт;
  • ІПН код.

Органи соцзахисту відкривають рахунок, перераховують кошти і мати протягом року має право використовувати ці кошти.

"Просто використовувати ці кошти на якісь будь-які наші потреби, ми не можемо. Там є чіткий перелік магазинів та чіткий перелік товарів. Це, в основному, всі дитячі товари, на які ми можемо витратити ці кошти. Витратити ми їх повинні протягом року, інакше ці кошти блокуються і ми більше не зможемо ними скористатися", — резюмувала Олена Маньковська.

Читайте також: На скільки планують збільшити допомогу при народженні дитини, розповіла Лазебна

Медіа-партнери
Прямий ефір