Як захистити свою власність після запуску ринку землі: "Официальный разговор" з Ольгою Оніщук

Ольга Онищук. Фото: novavlada.info

Щоб захиститися від нечесних "ділків", власникам землі до 1 липня потрібно подбати про належне оформлення документів, що засвідчують право власності, та внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Як це зробити і чому це важливо — розповіла заступниця міністра юстиції України Ольга Оніщук у програмі "Официальный разговор" телеканалу "Дом".

Ведуча — Дарина Вершиленко.

— Нотаріуси готові до запуску ринку землі?

— Так, нотаріат готовий, це не перший виклик для нотаріусів України. Навантаження зміниться. Перший час ми очікуємо певний ажіотаж. Ті, хто хотів купити землю, будуть намагатися укласти такі угоди якомога швидше. Тому буде певне навантаження. Але ми впевнені, що нотаріат впорається.

Нотаріусів сьогодні в Україні близько 7 тис. Практично всі вони працюють з реєстром нерухомості. Є й державні нотаріуси, є приватні нотаріуси. Дефіциту немає.

— Цифровізація вплине на кількість реєстраторів?

— Мін’юст ніяких квот не ставить, тобто кожен орган місцевого самоврядування або кожна територіальна громада має право взяти на роботу реєстратора, якщо є така необхідність для жителів. Одного реєстратора, двох, трьох — стільки, скільки буде потрібно. Зараз онлайнреєстрація права власності спричиняє появу багато запитань. Є багато побоювань, фейків щодо того, що це будуть порушення права власності, про те, що це будуть рейдерські захоплення в державних реєстрах. Я трохи розвію цей міф. Зважаючи на нашу практику можу сказати, що головний ворог незаконних реєстрацій — це людина. Це той, хто виконує цю реєстраційну дію за межами закону.

Машина — з нею впоратися значно легше. Тому що у неї є алгоритм, за яким вона працює. І домовитися з машиною, запропонувати їй хабар, або якимось чином змусити її порушувати закон набагато складніше. Майже неможливо.

Коротко поясню, що таке онлайнреєстрація. У кожної людини є документи на нерухомість. На землю, на квартиру. Поки ми не оцифруємо всі ці дані та не внесемо їх до реєстру, будуть відбуватися підробки документів і буде відбуватися так зване рейдерське захоплення в реєстрах. Тому для того, щоб себе убезпечити, обов’язково потурбуйтеся про те, щоб ці дані внести до реєстру.

— Як це відбувається технічно?

— Ви можете внести дані через звернення до реєстратора або до нотаріуса. Але завдяки цьому пілотному проєкту ви, лежачи на дивані, зможете зі свого смартфона відправити заявку, яку отримає реєстратор, обробить її. Далі ця заявка піде на БТІ, тобто в архів — туди, де перебувають відомості про підтвердження вашого права власності. Після того, як БТІ дасть відповідь, що це право власності зареєстровано за вами, тільки після цього державний реєстратор закінчує таку реєстрацію. Ви онлайн зможете оплатити адміністративний збір і онлайн подати заявку.

— Які лазівки залишаються у шахраїв?

— Підробка документів залишається найбільшою проблемою серед всіх проблем, з якими ми стикаємося під час розгляду скарг у Міністерстві юстиції. Це пов’язано, перш за все, з двома факторами. Перше — це, звичайно ж, неоцифровані дані, які потрібно внести до державного реєстру. І це певна неуважність наших громадян, непоінформованість. Зараз є ресурси, які надають автоматичне оповіщення громадянина про те, що відбуваються якісь певні дії в реєстрі з його майном. Зараз ми працюємо над тим, щоб таке сповіщення міг отримати кожен громадянин через "Дію". Ми, як держава, хочемо зробити цей сервіс безкоштовним. Поінформований — значить озброєний.

Якщо ваші відомості внесені до державного реєстру і якщо у вас стоїть "Маячок", то щойно в реєстрі починаються якісь рухи — зареєстровано заяву або якась інша операція почалася — вам відразу ж прийде повідомлення. Це означає, що ви зможете відреагувати на це і внести заяву про заборону реєстраційних дій на 15 днів. Після цього можна звернутися до суду або іншого органу, щоб отримати документ, що забезпечує знерухомлення цих реєстраційних дій.

— На що варто звернути увагу під час укладання договору про оренду землі?

— Важливо для початку перевірити всі свої дані. Більшість помилок зустрічаються в прізвищах, іменах, по батькові, ідентифікаційному номері — у звичайних персональних даних, які є дуже важливими для внесення відомостей до реєстру.

Також потрібно звернути увагу на ціну, на розмір оренди, на порядок її оплати та, звичайно ж, на термін. Тому що орендарі, особливо коли це агробізнес, хочуть довгостроковий договір оренди, тому що вони вкладають ресурси в цю землю, удобрюють її, роблять інші маніпуляції, які збільшують цінність землі. Але орендодавці, власники землі повинні розуміти, що якщо вони підписали договір, наприклад, на 30 років, вони зобов’язані зберегти орендні відносини. Це важливо, якщо орендар виконує умови договору, вчасно вам платить, не шкодить землі, не здійснює ніяких порушень.

Іноді власники землі зловживають своїм правом і укладають договір ще з одним орендарем, який запропонував, наприклад, вартість оренди вищу. Так робити не можна. В такому випадку орендар має право звернутися до суду і визнати наступну угоду недійсною.

Насправді, таких випадків зараз мало, тому що більшість аграріїв захищаються, відразу реєструють свої права в реєстрі, тому що коли в реєстрі права зареєстровані, то новий орендар бачить, що є чинна оренда. Це відкриті відомості, які кожен громадянин, кожен власник бізнесу може отримати прямо з реєстру через сайт Міністерства юстиції, через наш відкритий портал. Але якщо такі права не зареєстровані, знову-таки їх ніхто не бачить. Тому вчергове повертаюся до того, що всі права обов’язково повинні бути захищені: чи це право оренди, право власності на землю, на квартиру — неважливо. Всі права повинні бути в реєстрі. Тільки тоді про вас держава знає. Тільки тоді про вас знають нотаріуси. Тільки тоді нотаріуси бачать відскановану кольорову копію справжніх ваших документів і можуть порівняти з тими документами, з якими вони працюють. Захищайте себе.

Медіа-партнери
Прямий ефір