Як виїхати з ОРДЛО і не отримати штраф на українському кордоні, пояснила юристка (ВІДЕО)

На КПВВ на Донбассе. Фото: dpsu.gov.ua

Громадяни, які живуть в окремих регіонах Донецької і Луганської областей (ОРДЛО), можуть виїхати на підконтрольну територію України або в'їхати в зворотному напрямку тільки через офіційні українські контрольні пункти в'їзду-виїзду (КПВВ). Всі інші способи є незаконними. Про це у програмі "Имею право" телеканалу "Дом" розповіла юристка, начальниця відділу Правобережного київського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Антоніна Загура.

Наразі з української сторони відкриті сім КПВВ: в Донецькій області — КПВВ "Майорське", "Мар'їнка", "Новотроїцьке", "Гнутове", в Луганській області — КПВВ "Станиця Луганська", "Щастя", "Золоте". Разом із цим через позицію ОРДЛО з них повноцінно функціонує лише КПВВ "Станиця Луганська", а двосторонній пропуск через КПВВ "Новотроїцьке" здійснюється по понеділках і п'ятницях.

Для легального перетину кордону з непідконтрольної території України при собі потрібно мати:

  • документ, що підтверджує громадянство України. Це може бути: закордонний паспорт, паспорт громадянина України, дипломатичний паспорт або інший документ;
  • дозвіл фізичній особі для виїзду або в'їзду на непідконтрольну територію. Такий дозвіл — це так званий електронний пропуск, який можна оформити, подавши електронну заявку на спеціальному підрозділі сайту СБУ.

За словами юристки, громадяни, які намагаються потрапити на підконтрольну територію України, часто вдаються до незаконного способу перетину кордону і в'їжджають на територію України через територію Росії. Разом із цим вони перетинають кордон або в закритих пунктах пропуску, що не діють, або через неконтрольовані ділянки кордону.

Такий перетин державного кордону є порушенням законодавства, а саме порядку перетину державного кордону, і тягне за собою адміністративну відповідальність, пояснює правозахисниця.

"Якщо спочатку громадянин виїжджає з непідконтрольною території на територію Росії, а потім вирушає, наприклад, в якусь наступну державу і назад повертається на територію України, то, швидше за все, на кордоні на нього чекає неприємний сюрприз у вигляді постанови про притягнення його до адміністративної відповідальності", — повідомила Антоніна Загура.

До такої відповідальності притягують уповноважені особи ДПСУ. Вони виносять постанову і накладають адміністративне стягнення у вигляді штрафу.

Так, штраф складе:

  • в перший раз — від 1700 до 5100 грн (від 100 до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян);
  • повторне порушення — до 8500 грн.

У разі, якщо немає іншої можливості перетнути кордон і за наявності виняткових обставин, наприклад, смерть близьких або хвороба, є шанс оскаржити постанову про накладення штрафу в суді. Термін на оскарження — 10 днів від моменту винесення постанови.

Як оскаржити постанову про накладення штрафу:

  • звернутися до суду в порядку адміністративного судочинства;
  • обов'язково в скарзі вказати причини, за якими довелося порушити порядок перетину кордону;
  • вказати виняткові обставини. Також можна послатися на те, що це перше адміністративне порушення і просити суд звільнити від відповідальності у вигляді штрафу і наприклад, обмежитися усним попередженням.

Читайте також: Алгоритм вже працює: як приїхати з Донецька до Харкова та не отримати штраф на кордоні

Нагадаємо, що якщо людина планує виїхати з тимчасово окупованої території Донбасу, маючи із собою понад 50 тис. грн, то переміщення коштів через КПВВ треба погодити з представниками координаційного центру.

Читайте також: Катування ув'язнених і закриття КПВВ: головні проблеми ОРДЛО назвали в ООН (ВІДЕО)

Прямий ефір