Як у Криму — погляд "Дому" на Вашингтон напередодні зустрічі президентів США та України

Алексей Мацука. Фото: kanaldom.tv

Вашингтон готується до візиту Володимира Зеленського. Зустріч президентів України та США призначена на 31 серпня.

Шефредактор телеканалу "Дом" Олексій Мацука сьогодні, 28 серпня, в прямому ефірі зі столиці США повідомив про основні процеси.

— Яка атмосфера напередодні зустрічі в місті?

— Я приїхав до Вашингтона практично відразу після Кримської платформи, яка відбулася в Києві 23 серпня. І ось погода тут абсолютно точно нагадує кримський клімат, в окрузі Колумбія. Прямо виходиш, і таке враження від кількості місцевої рослинності й клімату, що знаходишся в Криму. Я сподіваюся, що це також допоможе президентам говорити про кримські проблеми та про Донбас.

Так, це гумор. Однак обидва президенти обговорюватимуть дуже серйозні теми.

— Понад два роки немає посла Сполучених Штатів в Україні. Чи є прогнози, призначать його, хто їм буде і коли?

— Дійсно, два роки вже у Штатів немає свого посла в Україні. Й, відповідно, це наштовхує на певні думки про увагу до проблем українського треку.

Проте, це питання вирішується. Про це сьогодні в інтерв'ю телеканалу "Дом" заявив експосол США в Україні Вільям Тейлор. Повну версію інтерв'ю ми покажемо 30 серпня на всіх діджиталплатформах "Дому".

Поки ж я скажу так. Попри те, що зараз в Києві немає посла США, але при цьому є повірена з питань США в Україні — це Христина Квін. Вона дуже активна у своїх діях в Україні. Й нещодавно в Києві був також представник Держдепартаменту пан Кент. І він теж зустрічався з нашими високопосадовцями для того, щоб обговорювати спільний курс Києва і Вашингтона з дуже багатьох питаннь. Загалом, чекаємо призначення посла.

— Зараз активно у всьому світі обговорюється ситуація в Афганістані. Чи не затьмарить вона питання України?

— Теж це питання обговорювали ми з паном Тейлором в інтерв'ю.

Але скажу так. Прибувши до Вашингтона, я передусім включив місцеві телеканали. І скажу, що на них усіх повістка про Афганістан. Про це говорять всі та всюди. Мітинги проходять біля Білого дому — як прихильників Байдена, так і супротивників.

І, до речі, у Вашингтоні в аеропорту імені Даллеса ми теж зустріли людей, які змушені були покинути Афганістан, іммігрувати до Штатів, щоб зберегти свою безпеку.

— Нещодавно була стаття директора інституту Міжнародних досліджень Майкла Макфола у The Washington Post. У ній він говорив, що зараз у Байдена є така собі золота акція — після Афганістану на прикладі України показати, що США сильна країна. Чи є зараз у Вашингтоні розмови в цьому плані?

— Не можна порівнювати Кабул і Київ. Такі порівняння носять завжди маніпулятивний характер. Бо це абсолютно різний контекст, це абсолютно різна історія, це різна політична повістка тощо.

Тому говорити про допомогу Штатів Україні й про те, що відбувалося в Афганістані, потрібно окремо. Проте, деякі аналітики та експерти в Україні дозволяють собі такі порівняння.

В Україні діє багато гуманітарних програм, які спрямовані на технічну допомогу, на підтримку реформ, на антикорупційні зусилля офіційного Києва.

Насправді, візит Зеленського до Вашингтона — це знак того, що це партнерство буде лише посилюватися, будуть з'являтися нові форми для розвитку відносин, нові діалоги щодо Донбасу, можливо.

Ось, приїхавши з Європи сюди, до Штатів, у мене склалося враження, що повістка України тут досить активна, щільна. І ця щільність обговорення дуже серйозна. Бо ті діалоги та розмови, які ми ведемо з експертами, з дипломатами, з представниками Держдепартаменту США, з представниками Білого дому, з профільними людьми, які займаються питаннями Євразії, — вони дуже підковані в усіх справах України. Зокрема, стежать уважно і за Російською Федерацією.

Тому, звичайно, Україна на першому місці не тільки у нас в регіоні Східної Європи, та не тільки для нашого Європейського регіону. Але і тут, по інший бік океану також.

— Нагадаю, що переговори між Зеленським і Байденом йтимуть перед білорусько-російськими військовими навчаннями "Захід-2021". Чи повинні ми ставити певні умови, що якщо Російська Федерація підіймати градус конфлікту, то США зроблять відповідні певні дії. Або ж таку тему варто не підіймати, про неї не варто взагалі говорити?

— Це можна все підіймати, про це варто говорити. Але річ у тому, що рух має бути взаємонаправленнним. Тому що частина цього конфлікту на Донбасі, це і відповідальність України в здатності відповідати на виклики з боку Російської Федерації

По-моєму, на грудень заплановано Саміт демократії, який буде проходити під керівництвом Байдена. Там також будуть представлені країни Східної Європи. І хотілося б, щоб там була представлена і наша демократія, українська модель.

Якщо говорити про взаємний обмін з треку озброєнь між США та Україною, думаю, це питання буде номер один на порядку денному зустрічі президента Байдена з президентом Зеленським. Тому що, дійсно, у вересні стартують навчання "Захід-2021", і ми, в Україні, не впевнені в адекватності поведінки президента Володимира Путіна. Але я сподіваюся, що ця зустріч Зеленського з Байденом протверезить Володимира Путіна, і він задумається над тією роллю, яку він все-таки ще зможе зіграти, зупинивши криваву бійню проти нашої країни на сході та окупацію українського Криму.

Прямий ефір