Як поліпшаться умови вступу до українських вишів для дітей-переселенців, розповіла Верещук (ВІДЕО)

Ірина Верещук та Павло Кириленко. Фото: dn.gov.ua

Держава має зробити усе необхідне для того, щоби людина, яка зараз проживає на тимчасово окупованій території, і вирішила приїхати на підконтрольну Україні територію, мала всесторонню підтримку. До прикладу, за принципом єдиного вікна. Особливо це актуально для молоді, яка вирішила навчатися в українських закладах вищої освіти (ЗВО). Про це сьогодні, 20 січня, під час брифінгу у Краматорську сказала віцепрем'єр-міністерка — міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірина Верещук, інформує кореспондент телеканалу "Дом".

"Я сьогодні почула про проблематику, яку, здається, у Києві теоретично легко вирішити, але важко досягти ефективного результату на місцях. Справа не лише у зміні законодавства, але й у реалізації законів, постанов, указів, розпоряджень і решти аспектів Стратегії реінтеграції. Якщо не буде реалізації, ми не побачимо збільшення дітей, які хочуть вступити до вишів, збільшення кількості людей, які знайдуть тут роботу і отримають житло. А нам потрібно саме це", — сказала міністерка.

Ірина Верещук акцентувала: команда Мінреінтеграції отримала від президента просте і чітке завдання: щоби люди, які наважуються сьогодні переїхати на підконтрольну уряду територію, могли це безперешкодно зробити.

"Ми говоримо про молодь, яка має отримати необхідні кошти, щоби приїхати, скласти іспити та вступити до вишів, які вони оберуть, отримати гідну стипендію, мати, де жити і розуміти, яким буде майбутнє. Лишилося надто мало часу. Ми повинні зробити так, аби те покоління, яке уже пішло в школу під час війни, яке стало студентами і думає, з чим пов'язати своє життя, зробило правильний вибір. Ми маємо зробити все, аби цей вибір був на користь України. Хочу запевнити: ми зробимо усе, й так швидко, як тільки вдасться, аби спростити усі необхідні дозвільні документи, допомогти фінансово, щоби програми на місцях запрацювали", — наголосила Верещук.

Після зустрічі зі студентами, яка передувала брифінгу, міністерка назвала низку питань, над вирішенням яких уже працює очолюване нею відомство, а також Міністерство освіти і науки.

Серед пріоритетів — стипендіальне забезпечення.

"Ми розуміємо, що стипендія нині занадто мала. Є велика проблема з отриманням першого паспорта, і органи Державної міграційної служби мають зробити все, щоби спростити отримання цього документу", — додала Верещук.

За її словами, МОН зобов'язалося впродовж січня-лютого видати наказ, за яким урівняти в правах дітей з числа ВПО, які проживають у сільській місцевості.

"Так склалося, що діти, які проживали у сільській місцевості не з числа ВПО, мали пільгу при вступі до вишу, а переселенці — ні. Зараз вони отримають такі ж права. Це наші діти, які мають право на такі ж пільги", — пояснила міністерка.

Крім того,  за її словами, дітям, які вступають до ЗВО з числа внутрішньо переміщених осіб, не потрібна буде довідка про свій статус ВПО, датована саме роком вступу, що значно спрощує доступ до освіти.

"Діти були обмежені вимогою, яку встановило Міністерство освіти щодо того, що вступити мають право тільки ті випускники, які отримали довідку про статус ВПО у поточному році. Тобто з 1 січня 2022 року, аби вступити у 2022 році. Це значно погіршувало умови вступу для дітей. Оскільки багато дітей отримали довідку у 2020 році, а тепер, цьогоріч, були позбавлені можливості вступити до університету. Це маленькі кроки, які ми вже робимо", — розповіла Верещук.

Нагадаємо, Ірина Верещук сьогодні, 20 січня, прибула з робочим візитом до Краматорська, де планує зустрітися з підприємцями та представниками місцевих територіальних громад.

Прямий ефір