Як Україна бореться з олігархами (ВІДЕО)

Санкції. Колаж: glavpost.ua

Вимоги, які найбільш часто озвучуються до України з боку Міжнародного валютного фонду (МВФ) і європейських інституцій, — боротьба з корупцією та олігархами. Це і один з пунктів передвиборної кампанії президента Володимира Зеленського. Про те, чого досягла президентська команда в цьому напрямку за два роки після виборів, розповідає "Дом".

Так, в лютому 2021 року Рада національної безпеки і оборони (РНБО) ввела санкції проти номінального власника трьох проросійських телеканалів — 112, NewsOne і ZIK — Тараса Козака.

Пізніше під санкції потрапив олігарх і народний депутат від "Опозиційної платформи "За життя"" Віктор Медведчук.

"Санкції вводяться на все майно, яке є у підпорядкуванні пана Медведчука", — повідомив тоді секретар РНБО Олексій Данілов.

Причина санкцій — фінансування тероризму.

"Медведчук, Коломойський, Порошенко, Ахметов, Пінчук, Фірташ чи будь хто інший, важливо одне – ти готовий працювати законно та прозоро або хочеш і надалі створювати монополії, контролювати засоби масової інформації, впливати на депутатів та на інших державних службовців. Перше підтримується, друге – закінчується", — заявляв Володимир Зеленський.

На думку екснардепа Сергія Лещенка, процес деолігархізації в Україні почався ще взимку 2020 року з відсторонення від роботи судді Конституційного суду Олександра Тупицького.

"Олігархи своєю чергою стали розглядати Тупицького як інструмент реваншу і рішення, які ухвалював Тупицький. Спершу атаки на Ситника, на НАБУ, потім на електронні декларації, на підході був Фонд гарантування вкладів, на підході була земля. По суті, порядок денний для Тупицького формували кілька олігархічних кланів і ось від цього моменту почалася деолігархізація", — говорить Лещенко.

У минулому журналістрозслідувач корупції Лещенко впевнений, що позбавивши можливості олігархів вирішувати політичні питання через Конституційний суд, президент вдарив по конкретних особистостях.

"У зоні ризику і в зоні продовження конфліктів після власне гострого конфлікту з Медведчуком, як на мене, є Порошенко, Фірташ, Коломойський. Тобто ті олігархи, які мають, грубо кажучи, такі... або історії конфліктів із Зеленським, або гострі причини чому вони можуть бути наступними", — пояснив політичний експерт Олександр Солонтай.

Наприклад, з п'ятим президентом України Петром Порошенком вже працює Служба безпеки. Сергій Лещенко впевнений, що під час президентства Порошенко, Медведчук був його бізнес-партнером.

"Починаючи від постачання вугілля під виглядом африканського з окупованих територій. Це почалося ще в 14 році в перший рік правління президента Порошенка. Потім це переросло в накачування Медведчука ресурсами, медійними, бізнесовими, дизельної трубою, мережа заправок Роснафти, яка стала Глуско, це збільшення його медійного впливу, канали, які не закривали за часі Порошенка", — заявив Лещенко.

Процес деолігархізації торкнувся ще одного олігарха — Ігоря Коломойського. США, підозрюючи його в корупції в 2014-2015 роках, заборонили йому в'їзд на територію Штатів. Україна підтримала це рішення. Яскраве тому підтвердження — кримінальні справи проти колишнього керівництва "Приватбанку", штраф у майже 5 млрд грн, накладений Антимонопольним комітетом на мережу заправок, які належать олігарху.

Наступними в списку на деолігархізацію можуть стати Дмитро Фірташ і Рінат Ахметов.

Читайте також: Підсумки 10 квітня: візит Володимира Зеленського до Туреччини, боротьба з олігархами та акція "Озеленення планети" (ВІДЕО)

Як повідомлялося раніше, деолігархізація в Україні, яку розпочав президент Володимир Зеленський, спрямована не на боротьбу з окремими представниками великого бізнесу, а на зміну системи і зменшення бар’єрів для ведення бізнесу.

Прямий ефір