Як Росія шантажує Європу через "Північний потік-2": "Официальный разговор" із Юрієм Вітренком

Юрій Вітренко. Фото: ukrinform.ru

Російський газопровід "Північний потік-2" загрожує безпеці України. Якщо його запустять, Росія зможе почати повномасштабну війну проти України, адже їй більше не потрібна буде українська газотранспортна система. Даний газопровід загрожує й безпеці Європи.

Що ще чекає на Україну після запуску "Північного потоку-2", як Росія шантажує Європу і чому ЄС за це не відповідає — розповів голова правління НАК "Нафтогаз України" Юрій Вітренко у програмі "Официальный разговор" телеканалу "Дом".

Ведуча — Анна Нитченко.

— "Північний потік-2" є загрозою для безпеки України та не тільки. Які існують ризики для нашої країни та для європейських держав?

— Насамперед, це питання безпеки. Коли через Україну фізично проходять потоки газу до Європи, це означає, що ризик повномасштабної війни набагато нижчий. Крім того, це означає, що європейці розуміють роль України як транзитної держави, й вони розуміють, що навіть тепло в їхніх будинках залежить від України. Це важливий і психологічний, і політичний аспект, і аспект безпеки.

Якщо буде добудований "Північний потік-2", є високий ризик того, що фізичні обсяги газу, які проходять зараз через Україну в Європу, скоротяться. Можливо, після 2024 року зупиняться взагалі. Це буде нести певні ризики як для безпеки, так і в технічній роботі української газотранспортної системи найближчим часом. Я б виділив ще політичний аспект.

— Що стосується політичного аспекту, казали, що "Газпром" може шантажувати Європу тим, що якщо "Північний потік-2" не буде запущений, то вони припинять поставки газу в європейські країни.

— Не може, а вже шантажує. "Газпром" вже обмежив обсяги, які йдуть через Україну в Європу в понад 1,5 рази. Це вже призвело до того, що ціни на газ в Європі перебувають на рекордно високому рівні. Відповідно, європейські споживачі мають переплачувати. Таким чином "Газпром" показує свою силу на ринку Європи та шантажує її.

Це політика "Газпрому". Питання тільки в тому, чому Європа поки не реагує на цей шантаж. Тому що у Європи достатньо механізмів, щоб змусити "Газпром" вести себе в повній відповідності з європейськими правилами. Це, до речі, буде дуже вигідно і для України, тому що це означатиме, що через Україну буде йти набагато більше обсягу газу.

Ті ж європейські компанії, які отримують газ від "Газпрому", можуть отримувати цей газ на кордоні Україна — Росія, самі бронювати транзитні потужності й потім цей газ відправляти до Європи. Це те, до чого ми повинні прагнути.

— Чому Європа не реагує на такі дії "Газпрому"? І чи зможе вплинути на ситуацію зустріч Джо Байдена з Ангелою Меркель?

— Так, ми на це розраховуємо. Найближчим часом ми очікуємо візит пана Зеленського в Сполучені Штати, де він зустрічатиметься з президентом Америки Байденом. На цих всіх зустрічах це буде одна з тем.

Що стосується реакції Європи, це дійсно дуже важливе питання. Тому ми і говоримо, що "Північний потік-2" має дуже важливий політичний вимір. Якщо він буде добудований, введений в експлуатацію і почне працювати, це буде певним символом політичної корупції на заході. Тоді, відповідно, Росія може корумпувати західних політиків, які потім дозволяють реалізовуватися проєктам, які є геополітичною зброєю Кремля.

— Скільки залишилося часу до завершення будівництва газопроводу?

— Якщо ми говоримо про "Північний потік-2", то навіть перша нитка газопроводу, яка вже добудована, не працює. Зупинити цей проєкт можна на будь-якій стадії. Навіть якщо він буде запущений, санкції США — а це найбільш дієва зброя — зазвичай застосовуються не до проєктів на стадії будівництва, а до працюючих компаній, до працюючих бізнесів. Тому ми віримо, що Америка, усвідомлюючи небезпеку, яка є від цього проєкту для Європи, для всього вільного світу, все ж застосує дієві санкції, які дозволять зупинити цей проєкт.

— Які це мають бути санкції?

— Досвід показує, що санкції є дієвими тільки проти європейських компаній. Тому що російські компанії не бояться санкцій, вони спеціально працюють тільки в Росії і, відповідно, для них ці санкції не є чимось проблемним. Проблемними американські санкції є для європейських компаній, тому що європейські компанії працюють з американськими компаніями або з іншими європейськими компаніями, які, зі свого боку, бояться американських санкцій.

Дієві санкції — це санкції проти Nord Stream 2 AG. Це швейцарська компанія, яка вже подала заявку на те, що вона буде оператором цього газопроводу. Санкції проти цієї компанії є дієвими, тому що інші європейські компанії просто не захочуть з нею працювати. Банки не захочуть працювати з цією компанією, покупці газу або компанії, які будуть бронювати потужності на цьому газопроводі. Вони відмовляться працювати з Nord Stream 2 AG, а це європейська компанія.

Конгрес США передбачив механізм накладення таких санкцій. На жаль, поки що нова адміністрація зробила виняток для компанії Nord Stream 2 AG і для одного громадянина Німеччини — Матіаса Варніга. Це відомий друг Путіна, який теж стоїть за цим проєктом. Саме на цих осіб, на цю юрособу і на цю фізичну особу, мають бути спрямовані санкції.

— Як буде формуватися ціна на газ для населення в новому опалювальному сезоні? Якою вона буде?

— Більшість громадян України в опалювальний сезон отримує газ у вигляді тепла. Є муніципальні теплогенеруючі компанії, які беруть газ природний, з нього генерують тепло і по трубах тепло надходить до більшості будинків українських громадян. Цього року "Нафтогаз", попри те, що закінчилася дія державного регулювання ціни на газ, запропонував революційну і справедливу структуру ціноутворення. "Нафтогаз" запропонував фіксовану ціну на газ на рік. Це стосується тих обсягів, які зазвичай використовуються в сезон. Можу сказати, що ця ціна фактично вдвічі нижча, ніж ціна спотова, яка є навіть зараз, влітку, на ринку.

Ця ціна приваблива, вона стабільна, вона зафіксована на рік, вона дозволяє теплогенеруючим компаніям встановити тарифи, які набагато нижчі. Які прозорі та зрозумілі для людей. І тільки обсяги більші за норму будуть продаватися за ринковою ціною. Це правильний механізм у межах трирічного контракту.

Ціна в межах цього трирічного контракту на перший рік зафіксована на рівні 7,4 грн. Ринкова ціна — 15 грн. 7,4 грн — що це за ціна? Це фактично собівартість видобутку, плюс капітальні вкладення, які необхідні для того, щоб видобуток не падав, а зростав. У цю ціну не входять ніякі надбавки, накрутки, зайві зарплати та премії.

Ми, як "Нафтогаз", будемо збільшувати капітальні вкладення для того, щоб збільшувати видобуток. Будемо їх збільшувати до того рівня, який і покривається цією ціною 7,4 грн.

Прямий ефір