Як розірвати шлюб, якщо чоловік проживає в ОРДЛО, — роз'яснення юриста

Иллюстративное фото: nikopol.city

Громадяни України можуть розірвати шлюб за двома процедурам — досудової та в судовому порядку.Про це у програмі "Имею право" телеканалу "Дом" розповів юрист, головний спеціаліст Правобережного київського бюро правової допомоги Василь Романюк.

У досудовому порядку подружжя може подати спільну заяву до органу реєстрації актів цивільного стану (РАЦС). Вони повинні обидва звернутися до РАГСу і написати заяву про розрив відносин. Цей спосіб застосовується в тому випадку, якщо немає неповнолітніх дітей.

Якщо є неповнолітні діти, то передбачена процедура розірвання шлюбу в судовому порядку. В такому випадку подружжя має звернутися до суду за місцем проживання відповідача з позовною заявою про розірвання шлюбу. Але є певні винятки: в разі, якщо на утриманні позивача перебувають неповнолітні діти, або ж за іншими обставинами він або вона не може подати заяву за місцем проживання позивача.

"У досудовому регулюванні є один нюанс. Якщо ви підтримуєте контакти, але інший член подружжя не може приїхати для того, щоб написати спільну заяву, він може подати нотаріально завірену заяву або ж через нотаріальну довіреність доручити цю справу першому члену подружжя. Також потрібно мати на увазі делікатний статус непідконтрольної території (окремих районів Донецької та Луганської областей/ОРДЛО — ред.) — будь-які нотаріальні документи, завірені на непідконтрольній території, не визнаються на території України", — пояснив юрист.

За його словами, для розірвання шлюбу в судовому порядку подружжю потрібно буде належним чином підготуватися. А саме — надати належним чином складену позовну заяву, оригінал свідоцтва про шлюб, документи і копії документів, які належним чином завірені, обох з подружжя. Але в цьому випадку теж існує нюанс.

"У випадку, якщо один з подружжя не може виїхати з непідконтрольної території, можна в досудовому порядку розірвати шлюб шляхом визнання другого з подружжя зниклим безвісти. В цьому випадку Сімейним кодексом передбачено, що в разі, якщо другий з подружжя визнаний зниклим безвісти, перший може в досудовому порядку шляхом подання заяви до РАЦСу припинити сімейні відносини", — розповів Василь Романюк.

Потрібно мати на увазі, що є обмеження щодо судового порядку. Наприклад, якщо дружина вагітна або ж в період протягом року після народження дитини. В такому випадку в судовому порядку відмовлять розривати відносини, тому що, згідно із законодавством, припинення шлюбних відносин в цей період заборонено.

Після того, як суд виніс рішення щодо розірвання шлюбу, це рішення набуває законної чинності протягом одного місяця. Після цього періоду можна укласти новий шлюб. Цей місяць дається для того, щоб оскаржити рішення суду першої інстанції.

Читайте також: Чи має право чоловік виселити зі своєї квартири дружину з дитиною, пояснила експертка

Нагадаємо, що за офіційного припинення шлюбу всі права, які діяли раніше, продовжують діяти. Зокрема, колишнє подружжя має рівне право на користування житлом.

Медіа-партнери
Прямий ефір