Украина наш дом

Як працюють КПВВ на Донбасі: "5 вопросов на злобу дня" з правозахисником Павлом Лисянським

Павло Лисянський. Фото: dialog.ua

Окупаційна влада окремих районів Донецької та Луганської областей (ОРДЛО) понад рік блокує роботу контрольних пунктів в’їзду-виїзду (КПВВ) на Донбасі. Через це багато жителів ОРДЛО змушені їхати на підконтрольні Україні території через Росію.

Чи поновить окупаційна влада роботу КПВВ і що зараз робити людям — розповів засновник "Східної правозахисної групи" Павло Лисянський у програмі "5 вопросов на злобу дня" телеканалу "Дом".

Ведучий — Олег Борисов.

— Яка зараз спостерігається ситуація на КПВВ Донбасу?

— Ситуація не змінюється, починаючи з минулого року, з погляду того, що окупаційні адміністрації в ОРДЛО закрили КПВВ і здійснюють пропуск людей тільки за своїми внутрішніми дозволами. Це діє як в ОРДО, так і в ОРЛО.

Пропуск людей здійснюється через КПВВ "Станиця Луганська" в Луганській області і КПВВ "Новотроїцьке" — в Донецькій області. Однак якщо раніше пункти пропуску перетинали десятки тисяч людей на день, то зараз може пройти сотня осіб.

Я вважаю, це зроблено штучно, щоб обмежити потік людей, щоб люди не побачили зміни на краще в Луганській і Донецькій областях. Відремонтовано дороги, КПВВ відкриваються і реставруються, є Центри надання адміністративних послуг (ЦНАП). Нічого такого на непідконтрольних територіях немає.

Свідчення того, що окупаційна адміністрація не збирається відкривати КПВВ на Донбасі, — проведення ремонту на контрольно-пропускних пунктах на кордоні з Росією — Ізварине, Маринівка, Успенка. А на КПВВ на лінії зіткнення вони нічого не роблять.

— Україна і низка інших країн ввели заборону на польоти в Білорусь, а Росія у відповідь почала вводити свої заборони. Чи вплинула ця ситуація на перетин людей через КПВВ?

— Поки що ця ситуація не вплинула на перетин КПВВ. Але незабаром вона точно вплине, тому що Росія диктує окупаційним адміністраціям ОРДЛО, як необхідно діяти. Це вплине на роботу міжнародних органів, на роботу міжнародних організацій.

Питання КПВВ — це питання міжнародного гуманітарного права. Білоруська криза позначиться на ОРДЛО, ці території стануть ще більш закриті — Путін завжди так робить. Питання відкриття КПВВ на Донбасі знову може заморозитися через білоруську кризи. І люди знову будуть їздити через Російську Федерацію, як і їздили.

— Якими послугами найчастіше користуються жителі непідконтрольних територій Донбасу?

— Найчастіший запит — це переоформлення паспорта. Багато жителів ОРДЛО не хочуть отримувати паспорт Російської Федерації. На сьогодні ця ситуація сильно погіршилася через те, що людина не може приїхати на підконтрольну Україні територію, щоб замовити новий паспорт або переоформити автомобіль, адже КПВВ закриті.

Є величезний запит на роботу адміністративних центрів і, звичайно, на послуги онлайн. Також жителів ОРДЛО цікавить оформлення права власності, набуття права спадщини.

— Чи планується проведення вакцинації від коронавірусу на КПВВ?

— Такі наміри є. Йшлося про те, що жителі ОРДЛО зможуть отримати щеплення безкоштовно, але на сьогодні в масовому обсязі вакцину в Україну не завезли.

Ми сподіваємося, що ці плани будуть реалізовані й Україною, і президентом, і урядом. Зараз на КПВВ на підконтрольній Україні території проводиться тестування на коронавірус. Однак потрібно, щоб такий самий механізм працював з боку непідконтрольних територій, але окупаційна влада цього не робить.

Вони незрозуміло чим вакцинували жителів ОРДЛО. Досі ніхто не знає, яка це була вакцина. Ситуація з коронавірусом там дуже сумна і вона погіршується. Тому жителі ОРДЛО чекають, коли в Україні будуть реалізовані ці плани з вакцинації.

— З боку підконтрольних Україні територій працюють всі КПВВ?

— З боку підконтрольних Україні територій працюють всі КПВВ в повному обсязі. Роботу КПВВ з непідконтрольною території припинили в минулому році, і ситуація досі залишилася на тому ж місці. Тобто Російської Федерації, окупаційним адміністраціям вигідно, щоб КПВВ були закриті. По-перше, це зняття коштів наших пенсіонерів. По-друге, це пасажирські перевезення, які замкнуті на Російську Федерацію. По-третє, це інтеграція жителів в Російську Федерацію. Тільки тому КПВВ закриті.

Якби вони хотіли їх відкрити, вони б їх давно відкрили. У них просто немає цього бажання і це показує, що ставлення до людей у них далеко не на першому місці. На підконтрольній Україні території все робиться для людей, по іншу сторону лінії зіткнення — навпаки.

Прямий ефір