Украина наш дом

Як працює "Ощадбанк" на Донбасі: "Официальный разговор" з начальницею Донецького облуправління Світланою Івенко

Светлана Ивенко. Фото: kanaldom.tv

Які послуги "Ощадбанк" надає в Донецькій і Луганській областях, зокрема в прифронтових населених пунктах і на контрольних пунктах в'їзду-виїзду (КПВВ). Як жителям Донбасу оформити іпотеку на квартиру, і які пільги є для переселенців. Про це в програмі "Официальный разговор" телеканалу "Дом" розповіла начальниця Донецького обласного управління АТ "Ощадбанк" Світлана Івенко.

Ведуча — Альона Грамова.

— "Ощадбанк" з самого початку конфлікту на Донбасі допомагає сходу України, і досі ваші мобільні відділення працюють навіть уздовж лінії зіткнення.

— Ми розуміємо, що ми — соціальний банк, який орієнтований в першу чергу на громадян України. Що ми банк, який уповноважений обслуговувати внутрішньо переміщених осіб (ВПЛ). Тому ми робимо все для того, щоб бути завжди поруч, щоб бути завжди там, де немає інших банків.

Ви згадали наші мобільні підрозділи. Це наш унікальний продукт — мобільне пересувне відділення на базі автомобіля КрАЗ. З 2015 року він курсує практично всією територією Донецької області. Щотижня, щодня ми складаємо графіки з місцевими органами самоврядування, і їздимо, надаємо банківські послуги саме там.

— У мобільному відділенні можна отримати весь спектр послуг банку?

— Так. Ви знаєте, коли у 2015 році ми тільки починали виїзди пересувного відділення, у нас були сумніви, чи будуть довіряти люди цієї формі обслуговування і чи зможуть вони там крім платежів, крім отримання коштів ще й депозити розміщувати. І знаєте, ця послуга має попит у жителів тих населених пунктів, куди ми виїжджаємо.

І люди вже звикли до мобільних відділень. Наприклад, та сама Авдіївка. Люди там знають, що ми кожного тижня в певний день, в певний час приїжджаємо. Люди нас вже чекають, щоб здійснити операції та скористатися необхідними послугами.

Тобто люди довіряють "Ощадбанку", довіряють державі, й нам дуже приємно, що ми можемо надати їм допомогу.

— Ваші відділення працюють і на КПВВ для жителів непідконтрольної Україні частини Донбасу. Перше відділення відкрилося, по-моєму, в селищі Зайцеве — це КПВВ "Майорське". Зараз пропуск через лінію дотику блокується з боку незаконних збройних формувань. Тобто, по суті, мешканці окупованої частини Донеччини зараз можуть користуватися тільки відділенням "Ощадбанку" на КПВВ "Новотроїцьке", через яке пропуск здійснюється понеділками та п'ятницями. Які послуги надаються в таких відділеннях?

— У Зайцевому ми відкрили відділення ще у 2015 році. І до теперішнього часу ми там взагалі єдиний банк. Це відділення знаходиться біля КПВВ, воно і зараз працює.

Звичайно ж, воно в першу чергу було орієнтовано на внутрішньо переміщених осіб, [які проживають на окупованій території], які приїжджали на українську територію для оформлення пенсійних карт, для отримання виплат, для здійснення платежів тощо.

Попри те, що там зараз через КПВВ не провадиться пропуск громадян, відділення "Ощадбанку" в Зайцевому продовжує працювати. Його послугами користуються жителі цього селища.

Хотілося б зупинитися ще на відділенні в Мар'їнці. У 2016 році в цьому прифронтовому місті ми відновили роботу відділення, яке було закрито у зв'язку з початком військових дій. І ми дуже раді, що змогли відновити цю роботу разом з губернатором, з керівництвом Донецької області.

У наших відділеннях, які знаходяться біля лінії дотику, люди можуть отримати весь спектр банківських послуг — як і в інших відділеннях. Це відкриття карткових рахунків, відкриття депозитних рахунків, отримання коштів, оплата комунальних та інших платежів, можуть зробити перекази, можуть отримати ці перекази, можуть отримати кредити, здійснити валютно-обмінні операції.

Тобто в кожному відділенні, зокрема й у тих, які знаходяться біля лінії дотику, наші клієнти можуть отримати повний перелік банківських послуг.

— Хотілося б поговорити ще про одну важливу подію для жителів Донбасу. З травня скасовано мораторій на видачу іпотеки для Донецької та Луганської областей і частини Харківської області. Розкажіть про це.

— Це довгоочікувана новина не тільки для банків, а в першу чергу для жителів наших регіонів. Дійсно, в травні для жителів Донецької, Луганської областей та частини Харківської області було знято заборону на отримання кредитів на придбання квартир, приватних будинків із земельними ділянками в цих регіонах.

Тобто до травня 2021 року жителі, зокрема, Донецької області могли придбати нерухомість в іпотеку тільки в інших регіонах. Тобто не в Донецькій, не в Луганській області. На сьогодні ця послуга доступна.

І хочу сказати, що вона доступна не тільки жителям Донецької та Луганської областей, а й внутрішньо переміщеним особам, які проживають на цій території та хочуть придбати квартиру, але у них недостатньо власних коштів. Тому вони вже з травня можуть звертатися в банки (і в першу чергу в "Ощадбанк") і отримувати такий довгоочікуваний кредит на придбання квартири.

— А який механізм? Як це відбувається? Що людям необхідно робити, які умови? На прикладі "Ощадбанку".

— Почну з того, що "Ощадбанк" на сьогодні є лідером іпотечного кредитування в Україні. У 2020 році за версією премії британського журналу Global Banking "Ощадбанк" визнаний кращим іпотечним банком серед усіх українських банків. З початку цього року "Ощадбанком" видано понад 1000 іпотечних кредитів. І їх кількість збільшується щодня.

Чому іпотека від "Ощадбанку"? По-перше, у нас є п'ять різноманітних іпотечних програм. Одна з них — державна програма "Доступна іпотека під 7%". Кожна з цих програм має свої умови. Наприклад, початковий внесок за іпотечним кредитом в "Ощадбанку" складає від 10%. Але це ще не все.

Наприклад, клієнт бажає придбати квартиру або будинок з земельною ділянкою в Краматорську. І у нього є інша житлова нерухомість, то він її може надати в заставу банку — тоді кредит під нову квартиру, під нову іпотеку він може отримати без початкового внеску.

Тобто йому не потрібно виділяти власні кошти ще на початковий внесок. Для нього початковий внесок — 0%.

Що стосується термінів. Максимальний термін кредитування в "Ощадбанку" на покупку квартири становить від 10 до 30 років. Трохи зупинюся на цьому. Чим більше термін кредитування — тим менше для клієнта щомісячне навантаження щодо оплати кредиту. Також перевага та унікальність в тому, що клієнт з першого дня, звернувшись до банку, може повністю прорахувати й оцінити повну вартість кредиту.

Ще перевага — у нас фіксована процентна ставка. Це тільки в "Ощадбанку". Що це означає? Банк після підписання кредитного договору з клієнтом не може в односторонньому порядку змінити процентну ставку.

Ось ми сьогодні з вами підписали іпотечний договір, наприклад, під 12,99%. І ми знаємо, що на 30 років ця ставка — 12,99%. І клієнт може бути впевненим, що він 30 років буде погашати кредит, виходячи з 12,99%. І він може прорахувати, що за 30 років він переплатить стільки-то.

— А які умови щодо іпотеки для переселенців?

— У нас для них є унікальний іпотечний продукт — "Кредит для внутрішньо переміщених осіб". Його унікальність в тому, що саме для ВПЛ початковий внесок становить усього лише 10%. І максимальний термін кредитування — аж 30 років, що, як я вже говорила, зменшує навантаження щомісячного платежу.

Що потрібно внутрішньо переміщеній особі, щоб отримати кредит? По-перше, щоб підтвердити свій статус, їй потрібно надати довідку ВПЛ і далі повний пакет документів (паспорт, ІПН, довідка з місця роботи та ін.).

Хочу звернути увагу, що з моменту першого звернення до "Ощадбанку" за консультацією з іпотеки клієнт отримує повний юридичний та консультаційний супровід. Ми, зокрема, проводимо повну перевірку документів на квартиру, яку він хоче придбати за іпотекою.

І таким чином клієнти можуть бути впевнені в тому, що документи на їх довгоочікувану квартиру пройшли повну юридичну оцінку і ніяких питань, ризиків (або ризики мінімальні) в майбутньому не виникне.

— Як більш детально ознайомитися з усією інформацією щодо послуг "Ощадбанку"?

— Можна відвідати офіційний сайт "Ощадбанку" або звернутися до найближчого відділення.

Крім того, у нас працює цілодобова "гаряча лінія". Вона безплатна. Це дуже зручно для мешканців непідконтрольних територій, які не можуть фізично до нас приїхати. На "гарячу лінію" можна звернутися з усіх питань: щодо закінчення терміну дії банківських карток, з блокування карток, щодо перевипуску карток, з питань зарахування пенсії, з питань кредитів, з питань втрати картки.

Абсолютно з усіх питань клієнти "Ощадбанку" можуть звернутися на безплатну цілодобову "гарячу лінію" 0 800 210 800 і отримати консультацію.

Прямий ефір