Як подавати інформацію про пошкодження та руйнування житла — нюанси від юристів

Зруйнований будинок у Маріуполі. Фото: t.me/mariupolrada

З 11 серпня подати інформацію про пошкодження та руйнування житлової нерухомості також мають право власники житла, яке було пошкоджено або зруйновано внаслідок збройної агресії Росії з 19 лютого 2014 року. Відповідні зміни передбачені постановою Кабінету Міністрів України від 09.08.2022 № 885. Про це розповіли правозахисники проєкту "Юридичний порадник для ВПО", інформує "Дом".

Юристи звернули увагу, що наразі із повідомленням про зруйноване/пошкоджене з 2014 року до 24 лютого 2022 року житло можна звернутися лише до центрів надання адміністративних послуг та нотаріусів (незалежно від розташування нерухомості та місця реєстрації заявника).

"При цьому якщо власників одного й того ж будинку/квартири декілька, повідомлення про пошкодження майна має подати кожен із них окремо. Так само декілька повідомлень має подати й людина, у власності якої 2 чи більше зруйнованих житлових приміщень — щодо кожного зруйнованого окремо", — уточнили правозахисники.

Разом із тим після доопрацювання порталу та застосунку "Дія" повідомити про руйнування / пошкодження житла у період з 2014 по 2022 рік також буде можливим через них. При цьому надана інформація одразу потраплятиме до Реєстру пошкодженого та знищеного майна, дані якого будуть враховуватися для подальшої виплати власникам компенсації.

Очікується, що механізм повідомлення залишиться аналогічним до наявного. Відтак, щоб повідомити про зруйноване житло через портал "Дія", зокрема, необхідно буде:

  • вибрати послугу "Пошкоджене майно";
  • натиснути "Подати повідомлення" та авторизуватися одним із запропонованих способів (через BankID або за допомогою електронного підпису);
  • після авторизації заповнити онлайн-форму та вказати:
    — дані про об’єкт, що було пошкоджено (у разі, якщо інформація про нерухомість зберігається в Державному реєстрі речових прав, її може бути завантажено автоматично. В іншому разі необхідно буде додати дані самостійно);
    — фото та опис пошкоджень;
  • ознайомитися з повідомленням та відправити його.

Читайте також: Продаж квартири чи будинку під час воєнного стану — які діють умови, роз’яснили юристи

Медіа-партнери
Прямий ефір