Як переселенцю отримати тимчасове житло в Україні, пояснила юристка (ВІДЕО)

Иллюстративное фото: dn.gov.ua

В Україні переселенці можуть отримати тимчасове житло, взявши участь в декількох програмах, які гарантуються на державному рівні. Одна з таких програм передбачає безкоштовне передавання в тимчасове користування з оплатою комунальних послуг житла для внутрішньо переміщених осіб (ВПО). Про це у програмі "Имею право" телеканалу "Дом" розповіла юристка, перша заступниця директора Координаційного центру з надання правової допомоги Оксана Василяка.

Таке житло формується з фонду, який наповнюється зазвичай за кошт державни, коштом місцевого самоврядування. У зв'язку з цим формується такий житловий тимчасовий фонд для ВПО.

Так, у громадянина обов'язково повинна бути реєстрація як ВПО. Також дуже важливо підтвердити, що житло, яке є на окупованій території, не пристосоване до використання або людям майже немає де жити. Крім того, важливо підтвердити документально, що дійсно людина і його родина не можуть самостійно орендувати або купити житло для того, щоб у ньому проживати.

У грудні 2020 року до загального порядку, який регулює видачу тимчасового житла ВПО, були внесені зміни, що спрощують таку видачу.

"Якщо раніше звернутися з таким проханням могли тільки ті внутрішньо переміщені особи, які прибували в спеціальному реєстрі, і обов'язковою умовою було перебування в такому реєстрі більше як рік або близько року, і житло надавалося тільки на тих територіях, де була зареєстрована внутрішньо переміщена людина, то тепер звернутися за тимчасовим можна за місцем перебування людини і можна розглядати будь-який варіант житла або його частини на всій території України", — розповіла Оксана Василяка.

Для участі в програмі потрібно звернутися за місцем перебування в один з центрів надання адміністративних послуг (ЦНАП) або орган місцевого управління і подати відповідні документи:

  1. Документи, що підтверджують особу людини і особу його членів сім'ї.
  2. Документ, що підтверджує перебування людини в єдиному реєстрі ВПО — тобто довідка ВПО.
  3. Документи, що підтверджують доходи кожного члена сім'ї.

Юристка зазначила, що першочергово документи розглядаються щодо тих сімей, які мають неповнолітніх дітей.

"Тут теж відбулися деякі зміни. Якщо раніше мова йшла про те, що це неповнолітні діти, а відповідно до Сімейного кодексу це діти в період віку від 14 до 18 років, то тепер, у зв'язку з новими змінами, це абсолютно всі діти. І вже комісія розглядає, якщо людина має трьох неповнолітніх дітей, їм присвоюються одні коефіцієнти, вони ж називаються балами, ну і так далі", — пояснила правозахисниця.

Після того, як переселенець звернувся до відповідного органу, справа реєструється, їй присвоюється ідентифікаційний номер, за яким вона розглядається в подальшому. Розгляд таких заяв здійснюється за пріоритетністю, яка визначена відповідною постановою Кабінету міністрів.

"Якщо ви отримали дозвіл або щодо вас ухвалено позитивне рішення, а ви, наприклад, не можете звернутися для отримання ордера на таке житло, дуже важливо пам'ятати, що протягом 60 днів таку комунікацію необхідно провести, інакше вам просто відмовлять в отриманні цього тимчасового житла", — додала Оксана Василяка.

Також в разі, коли переселенець особисто не може отримати ордер на це житло, він може нотаріально уповноважити іншу людину отримати такий документ.

"Це дуже актуально у зв'язку з тим, що зараз в Україні є деякі карантинні обмеження, які, наприклад, не дозволяють людині в деяких випадках особисто приїхати за відповідними документами", — уточнила юристка.

Читайте також: Яке житло хотіли би отримати, розповіли переселенці з Донбасу — опитування

Нагадаємо, що понад 800 ВПО забезпечать соціальним житлом у 2021 році в межах програми співфінансування купівлі квартир.

Прямий ефір