Як переселенцю підтвердити стаж, якщо немає трудової книжки, — роз'яснення юристів

Иллюстративное фото: vpoltave.info

Підтвердити стаж роботи за відсутності трудової книжки можна декількома способами. Про це розповіли правозахисники проєкту "Юридичний порадник для ВПО", інформує "Дом".

"Для багатьох переселенців питання підтвердження трудового стажу набуває неабиякої актуальності під час звернення за призначенням пенсії. Дехто під час переміщення втратив або випадково пошкодив свою трудову книжку, інші мають у ній виправлення або неточності", — пояснюють юристи.

Зараз в електронній базі Пенсійного фонду України є відомості про трудову діяльність громадян після 2004 року. До цього періоду свій стаж доводиться підтверджувати "паперовими" документами.

Юристи нагадують, що основним документом про трудову діяльність працівника є трудова книжка (ст. 48 Кодексу законів про працю України). Але за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання та ін. (постанова Кабінету міністрів України від 12.08.1993 № 637).

Такими документами можуть бути:

  • дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування;
  • довідки, виписки з наказів;
  • особові рахунки й відомості на видачу заробітної плати;
  • посвідчення, характеристики, письмові трудові договори та угоди з відмітками про їхнє виконання;
  • інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Якщо і перераховані документи не збереглися, то трудовий стаж підтверджується органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків (постанова КМУ від 12.08.1993 № 637).

"За відсутності подібних документів стаж роботи, який дає право на пенсію, встановлюється на підставі показань двох і більше свідків, які знають заявника зі спільної з ним роботи на одному підприємстві, установі, організації та які мають документи про свою роботу за час, стосовно якого вони підтверджують роботу заявника", — пояснили юристи.

Показання свідків застосовують також у разі неможливості отримання документального підтвердження пенсійного стажу у зв'язку з:

  • військовими діями, аваріями, катастрофами;
  • стихійними лихами та іншими надзвичайними ситуаціями;
  • ліквідацією підприємства, установи, організації;
  • відсутністю архівних даних з інших причин.

Це стосується випадків підтвердження стажу осіб, які працювали:

  • на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими й особливо важкими умовами праці (за так званими списками № 1 та № 2)
  • на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах;
  • на посадах, що дають право на призначення пенсії за вислугу років;
  • у період до 1 січня 2004 року на підприємствах, нині розташованих на тимчасово окупованій території.

"Отже, у випадку, коли трудова книжка згоріла або була втрачена у зв’язку з проведенням військових дій на території, де здійснювалася АТО, підтвердити трудовий стаж під час звернення за призначенням пенсії за періоди роботи до 2004 року можна іншими документами, які підтверджують трудову діяльність (довідки, виписки з наказів, посвідчення, угоди тощо), а також показаннями свідків, які знають заявника зі спільної з ним роботи та які мають документи про свою роботу за відповідний час", — резюмували правозахисники.

Читайте такожЯк пенсіонерам ОРДЛО продовжити дію картки "Ощадбанку", розповіла юристка (ВІДЕО)

Прямий ефір