Як переселенцю з ОРДЛО оформити пільгову пенсію, пояснив юрист (ВІДЕО)

Пенсия в Украине. Фото: korrespondent.net

Для оформлення пільгової пенсії переселенцю з Донбасу, насамперед, потрібно отримати довідку внутрішньо переміщеної особи (ВПЛ). Після цього необхідно звернутися до Пенсійного фонду й надати документи, що підтверджують наявність достатньої кількості стажу. Про це в програмі "Имею право" телеканалу "Дом" розповів глава Координаційного центру з надання правової допомоги Міністерства юстиції Олександр Баранов.

За його словами, для того, щоб в 2021 році стати пенсіонером в 60 років, потрібно мати не менше ніж 28 років страхового стажу. Крім того, в цьому році зможуть піти на пенсію 63-річні українці зі стажем від 18 до 28 років, а також 65-річні, які мають стаж від 15 до 18 років. Надалі необхідна тривалість стажу буде зростати на один рік, поки 2028 року не досягне 35 років.

Якщо якась невелика кількість місяців не була записана до трудової книжки або відсутня в базі, але на руках є трудова книжка, можна звернутися до Пенсійного фонду, надавши її.

Якщо документів, що підтверджують такий трудовий стаж, немає, то можна залучити двох свідків, які можуть підтвердити, що дійсно людина працювала на підприємстві. У такому випадку під час звернення до відділення Пенсійного фонду потрібно подати заяву (самому або через представника), вказавши, хто буде свідками. Пенсійний фонд в спеціальній комісії розглядає таку заяву та ухвалює рішення.

"Якщо документи, які використовувалися під час доказу трудового стажу, викликали сумніви, дуже часто на сьогодні Пенсійний фонд відмовляє в розгляді документів, які були видані на непідконтрольній території. В цьому випадку необхідно звернутися до суду, щоб він встановив, що документи дійсно видані, і вони справжні. І після цього знову звернутися до Пенсійного фонду , — розповів правозахисник.

Він зазначив, що це не дуже складна процедура, якщо є достатня кількість документів.

Якщо не існує жодних документів і немає свідків, то можна використовувати процедуру докупівлі.

Якщо купувати стаж в 60 років, тобто тоді, коли настане встановлений державою пенсійний вік, то вартість кожного місяця будуть рахувати за формулою: дві мінімальні зарплати, помножені на 22%. Із січня 2021 року це 2640 грн.

Якщо виявилося, що заробленого стажу для оформлення пенсії не вистачає і купити його немає можливості, то людина може спробувати оформити соціальну виплату в органах соціального захисту населення.

Читайте також: Як працюють центри безоплатної правової допомоги Мін'юсту: "Неофициальный разговор" з Олександром Барановим

Нагадаємо, пенсіонер-переселенець з тимчасово окупованого Луганська Сергій Кендзеєрський отримав рішення суду про виплату пенсійного забезпечення за сім років. Правозахисники називають цю справу безпрецедентною. Суд, спираючись на міжнародне право, визнав медичні довідки, видані на непідконтрольних територіях.

Медіа-партнери
Прямий ефір