Як перетнути адмінмежу з Кримом: "5 вопросов на злобу дня" із правозахисником Олексієм Тільненком

КПВВ "Чонгар". Фото: kanaldom.tv

Перетин адміністративного кордону між окупованим Кримським півостровом та Херсонською областю залишається проблемним для багатьох українців. Ситуація стала складнішою через пандемію коронавірусу. Тільки минулого тижня з різних причин до Криму через адмінлінію не пропустили 89 осіб.

Що важливо знати тим, хто хоче поїхати до Криму або покинути територію півострова, — розповів координатор херсонського офісу громадської організації "КримSOS" Олексій Тільненко в програмі "5 вопросов на злобу дня" телеканалу "Дом".

Ведучий — Олег Борисов.

— Хто може в'їхати в окупований Крим з території материкової України та які документи необхідні?

— Передовсім, важливо знати, що обмежень з боку української влади ніяких немає. Всі обмеження, які діють на даний момент, були введені окупаційними органами влади Російської Федерації в Криму.

В'їхати на окуповану територію можуть, найперше, люди, у яких там проживають родичі першої лінії спорідненості. Окупанти вважають, що це подружжя, батьки та діти. Брати, сестри, дядьки, тітки, бабусі та дідусі до таких не належать.

Необхідно при собі мати копії документів, які підтверджують ці родинні стосунки. Тобто, якщо це батьки їдуть до дітей або діти — до батьків, необхідно, крім своїх, мати копії документів родичів та документи, що підтверджують родинні стосунки. Наприклад, свідоцтво про народження.

Дуже часто наші громадяни або не мають близьких родичів, або мають інші причини, за якими їм необхідно виїхати на окуповані території. Це може бути як нерухоме майно, яке там розташоване, так й інші родичі, які проживають в Криму. Вони змушені шукати обхідні шляхи, різними способами намагаючись перетнути КПВВ.

До нещодавнього часу ще таким приводом було так зване проходження лікування. Звичайно, в більшості випадків люди не проходили його, але були змушені купувати путівки в кримські санаторії, щоб мати можливість заїхати на окуповану територію. На даний момент окупаційні органи влади практично прикрили цей канал перетину нашими громадянами. Оскільки для того, щоб в таких випадках людей пропускали, необхідно, щоб ці санаторії або лікарні вносили їх до спеціального реєстру. Дуже мала кількість санаторіїв або лікувальних установ окупаційних зараз вносять людей у подібні реєстри.

Також необхідно мати при собі результати ПЛР-тестування на коронавірус. Результати будуть дійсними протягом 72 годин і окупаційні органи влади приймають їх тільки російською або англійською мовами.

Тобто, якщо наші громадяни просто здали тест в звичайній лабораторії, отримали результати українською мовою, то в'їхати на окуповану територію, на жаль, вони не зможуть. Дуже часто до нас звертаються люди, які не знали цих нюансів. Вони перетинають наш КПВВ, але на стороні окупантів отримують відмову і змушені повертатися.

— В Україні документ про результати тесту на COVID-19 можна отримати англійською?

— Так, зараз дуже часто лабораторії дають результати ПЛР-тестування, зокрема, англійською мовою. Він і підходить.

Якщо говорити про жителів Криму, які, наприклад, тимчасово виїхали сюди і повертаються на непідконтрольну територію, то важливо врахувати, що для таких громадян України результати тестування, які вони будуть здійснювати на підконтрольній частині держави, незалежно від мови, не приймаються окупаційними органами влади. Для таких громадян вони приймають тільки так звані результати тестів, зроблених у Криму. Тобто вони все одно будуть змушені проходити тестування в EMATEST на території Криму при перетині КПВВ і через 72 години після перетину.

— Тобто жителям Криму, які в'їжджають на півострів, необхідно пройти два тести?

— Так, два тести для людей, які в'їжджають до Криму. Це, наприклад, наші громадяни, які отримали окупаційні документи. Окупаційна влада ухвалила рішення про те, що українські результати ПЛР-тестів недійсні й вони змушені на російській стороні КПВВ робити тест, і другий — через 72 години за місцем свого проживання або перебування в Криму.

— Де з правилами перетину кримських КПВВ можна детально ознайомитися в письмовому вигляді?

— З нашими правилами можна ознайомитися на офіційній сторінці Державної прикордонної служби України, де чітко розписано, які є процедури і як відбувається перетин. Що стосується окупантів, то тут досить складне питання, оскільки часто, незважаючи на те, що вони ухвалюють різні нормативні акти, на практиці діє так званий людський фактор. І не завжди те, що вони там ухвалили, працює так, як написано. Тому ми закликаємо людей, які планують візит до Криму, звертатися, зокрема, на наші "гарячі лінії", які є на офіційному сайті "КримSOS".

Прямий ефір