Як пенсіонерам з ОРДЛО не стати жертвами шахраїв: поради експертів (ВІДЕО)

Иллюстративное фото: news.dtkt.ua

Пенсіонери-переселенці отримують дзвінки та повідомлення від людей, які маскуються під сервіси банку або соціальні служби та розсилають повідомлення про "заблоковані" карти "Ощадбанку". Як не стати жертвами шахраїв, в блозі "А как там дома? Донбасс" в ефірі телеканалу "Дом" розповів журналіст Василь Панасюк.

"Як правило, шахраї розсилають SMS типового змісту: "Ощадбанк". Ваша карта заблокована. Дзвінки на інфоцентр за таким-то номером/інформація на такому-то сайті". Або дзвонять з незнайомого номера нібито з київського телефону з кодом 044 на початку, представляються службою безпеки банку та кажуть, що є проблеми з картою, намагаючись дізнатися реквізити", — розповів журналіст.

Попри те, що ці схеми давно відомі, люди похилого віку знову й знову стикаються з цими хитрощами, зазначає він.

"Співробітники банку не запитують у клієнта дані картки. Якщо хтось дзвонить, надсилає SMS з невідомого номера або повідомлення електронної пошти з невідомої адреси та представляється співробітником банку, просить назвати номер платіжної картки, термін її дії, тризначний код на зворотній стороні картки, то це шахрай! Покладіть трубку. Зателефонуйте в контактний центр банку", — прокоментували в "Ощадбанку".

Шахраї також можуть попросити продиктувати номер відділення банку, в якому видали картку, — тризначне число на зворотному боці картки. Насправді — це CVC2/CVV2-код, який не можна називати третім особам. Дізнавшись цей код, шахраї крадуть гроші з рахунків.

"Шахраї можуть представлятися працівниками банку, Пенсійного фонду, благодійного фонду, поліції або СБУ, магазину чи національної лотереї", — зазначає Панасюк.

Якщо прийшло повідомлення про "блокування" карти "Ощадбанку", або телефонують через "проблеми" з картою:

  • Ні в якому разі не дзвоніть за вказаними в повідомленні телефонами та не відкривайте з нього посилання на сайти.
  • Нікому не повідомляйте дані своєї карти: PIN-код, термін її дії, CVC2/CVV2-код, паролі інтернетбанкінгу та коди підтвердження онлайнплатежу в SMS або в повідомленнях у месенджері.
  • Зателефонуйте в контактцентр "Ощадбанку" за номером 0-800-210-800, уточніть інформацію про стан свого рахунку, переконайтеся, що ваша карта в порядку та гроші цілі. Або перевірте інформацію по своїй карті в додатку "Ощад24/7".

Якщо ви випадково розкрили дані платіжної картки шахраям, негайно телефонуйте за номером на звороті картки в контактцентр банку та заблокуйте її.

Про шахраїв також можна повідомити в кіберполіцію за телефоном: 0-800-505-170.

Читайте також: В один дотик: як перевести пенсію на банківську картку, розповіли в Мінсоцполітики

Прямий ефір