Як ставлення до переселенців змінилося в Україні від 2014 року, розповіли в Мінреінтеграції

"Переселенец", картина Сергея Ткаченко. Фото: radiosvoboda.org

Від 2014 року ставлення до переселенців в Україні змінилося на краще. Громади уже відчули наскільки ці люди гідні та свідомі українці. Про це розповіла заступниця міністра з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Інна Драганчук в інтерв'ю агентству "Інтерфакс-Україна", інформує "Дом".

"Мені здається, що воно змінилося на краще через те, що більшість переселенців, які приїжджали у 2014 році з думкою про те, що це буде тривати не довго і вони повернуться, зрозуміли, що це не так. Більшість з них уже інтегрувалися, або інтегруються в приймальні громади з усвідомленням, що вони будуть далі продовжувати тут жити. Тобто, тотальний суцільний біль і вимога захисту абсолютно об’єктивних потреб закінчилися і більшість людей змогли інтегруватися", — сказала вона.

Разом із цим, як зазначила Драганчук, питання недопущення та зменшення дискримінації щодо переселенців є досить складним.

"Все залежить не тільки від політики держави, але і від самих внутрішньо переміщених осіб і того, що відбувається в приймальних громадах, куди люди з Донецька, Луганська й Криму переїхали. Однією з головних проблем є прив’язка всіх адміністративних і інших послуг держави до довідки про переміщення. Також є абсолютне обмеження за банківськими послугами, згідно з яким переміщені особи мають отримувати всі соціальні та пенсійні виплати виключно в "Ощадбанку". Для мене це основні дискримінаційні моменти, які ми знаємо як вирішувати, і внесли їх в нашу Стратегію реінтеграції внутрішньо переміщених осіб", — пояснила заступниця міністра.

Також, за її словами, продовжує існувати проблема упередженого ставлення до переселенців.

"Її загострення почалося ще у 2014 році. Скажімо, від самого початку, коли не здавалися квартири та не хотіли спілкуватися з "донецькими", це відбувалося тому, що ринком пройшла окрема історія, що такі орендарі вивезли з орендованої квартири всі меблі та обладнання. Так, такі поодинокі історії мали місце. Але потрібно було докладати більше зусиль, щоб розповісти про всіх інших відповідальних "донецьких". В ті громади, куди перемістилися наші університети, відомства та установи з окупованих територій, туди переїхали наші лікарі, викладачі, поліцейські, до яких за визначенням не могло бути упередженого ставлення, бо вони допомагали своєю діяльністю громаді", — пояснила Драганчук.

Як приклад, вона навела вінницьку громадську організацію "Спільна справа".

"Її засновники приїхали у 2014 році з Донецька й одразу почали комунікувати з місцевим самоврядуванням. Зараз я про них чую, що вони рятують всіх від COVID-19, що вони привозять гуманітарну допомогу, допомагають місцевій владі у розв'язанні інших соціальних проблем", — сказала Інна Драганчук.

Читайте також: Механізм надання адресної допомоги переселенцям потрібно переглянути весь, — заступниця міністра

Нагадаємо, раніше Драганчук розповіла, що в Україні у 2021 році за житловими програмами для ВПО отримано в шість разів більше фінансування, ніж в попередньому. Сума зросла з 20 млн до 125 млн грн. На сьогодні за кожним напрямком забезпечення житлом є чинна програма.

Читайте також: Як планують розселити всі місця компактного проживання переселенців, розповіли в Мінреінтеграції

Медіа-партнери
Прямий ефір