Як звільнити кримських політв'язнів: інтерв'ю з адвокаткою Лілею Гемеджі

Лиля Гемеджи. Фото: ukrinform.com

405 громадян України перебувають у в'язницях в Росії, на непідконтрольній частині Донбасу та в окупованому Криму. Такі факти озвучили в Офісі омбудсмена України. Імена всіх утримуваних українців відомі. Серед бранців — 44 військовослужбовці та 30 жінок.

Цивілізований світ закликає Росію припинити окупацію півострова, а правозахисники борються з політично мотивованими переслідуваннями в Криму, яких із кожним днем стає дедалі більше через незаконні обшуки та арешти. Правозахисники також заявляють, що Кремль використовує політв'язнів як заручників для політичних маніпуляцій під час переговорів. Про це в програмі "На самом деле: Крым" телеканалу "Дом" розмовляємо з адвокаткою з Сімферополя Лілею Гемеджі.

Ведучий програми — Дмитро Сіманський.

— Хто ці люди, про яких ми говоримо як про політв'язнів? З яких причин їх заарештовують?

— Насамперед це громадяни України, кримські татари й мусульмани. Усіх цих людей переслідують винятково за національною, релігійною ознакою або за активну громадську позицію.

Наприклад, вирок Другій Бахчисарайській групі ("справа Хізб ут-Тахрір"). За ним також засуджено мого підзахисного Сервера Мустафаєва — це координатор громадського об'єднання "Кримська солідарність", яке сьогодні в Криму займається висвітленням усіх незаконних кримінальних, адміністративних переслідувань, освітленням обшуків, судових засідань і захистом порушених прав. Серверу Мустафаєву інкримінували участь у зборах в мечеті у грудні 2016 року, де обговорювали загальноісламську тему про любов до Всевишнього творця.

Правозахисник, активіст, цивільний журналіст, батько чотирьох малолітніх дітей, Мустафаєв отримав 14 років колонії суворого режиму. Зараз справа готується до розгляду в апеляційні інстанції, але практика показує, що ніяких позитивних результатів чекати не варто.

— Чи є надія на звільнення наших людей?

— Ніяких просувань у справі звільнення політв'язнів, на жаль, на сьогодні немає. Це, з одного боку, сумно. Але з іншого боку, ніхто з тих, хто перебуває в Криму і в місцях несвободи, не опускає руки. Бо щойно опустяться руки у тих, хто бореться за свободу і за дотримання прав корінного населення в Криму, — це буде перший програш.

Попри тривалі терміни, які виносять зараз нашим співвітчизникам, ми продовжуємо робити все можливе для їхнього звільнення і для визнання того, що вони не є учасниками терористичної організації.

За час перебування Криму в складі України й час де-факто перебування у складі Російської Федерації не було з боку кримських татар жодного терористичного акту і не було будь-яких спроб на вчинення терактів. Це доводить, що кримські татари, мусульмани, які проживають в Криму, не мають стосунку до тероризму і прагнуть до дотримання прав мирними шляхами.

— Чи в змозі Україна і міжнародна спільнота допомогти у звільненні кримських політв'язнів?

— Те, що Україна визнає всіх громадян України, яких переслідують за політичними справами, саме політв'язнями та говорить про це на міжнародних ринках, — це дуже вагомий крок. Друге — це ті постанови Кабінету міністрів щодо фінансової підтримки в'язнів, які перебувають у місцях несвободи.

Що може зробити міжнародна спільнота? Висловлювати не тільки стурбованість, а й робити конкретні кроки для звільнення наших співвітчизників. І ці кроки повинні починатися з широкого публічного розголосу всіх кейсів, як взагалі заарештовують наших людей.

Наприклад, за організацію терористичної спільноти переслідується незряча людина. Водночас їй було підкинуто книги для зрячих людей. Яким чином вона могла читати ці книги, яким чином вона могла організовувати терористичну спільноту і робити замах на захоплення влади в Російській Федерації? Ось такі кейси, такі нюанси повинні знати всі. Всі повинні знати про те, що в цих справах беруть участь секретні свідки, які кажуть: "Я вас впізнаю, ми з вами спілкувалися протягом півтора року щотижня", але водночас називають ім'я зовсім іншої людини. У нас вже є кілька справ, де немає голосів наших підзахисних на аудіопрослуховуваннях.

Міжнародна спільнота повинна доносити та робити кроки для того, щоб припинити переслідування кримських татар. Експертна міжнародна спільнота повинна вилучати зі своїх лав тих експертів, які роблять псевдовисновки.

— Верховна Рада України ухвалила законопроєкт "Про корінні народи України", і перший серед них народ — це кримські татари. Як ви вважаєте, чи може ухвалення такого закону допомогти вашим підзахисним, чи може він допомогти кримським татарам, які проживають зараз у Криму, чи може він допомогти людям, які борються за права кримськотатарського народу?

— Думаю, що всі кримські татари спостерігали за ухваленням цього закону, і дуже втішно, що голосувала більшість народних депутатів за його ухвалення.

Закон розроблено досить сильними фахівцями в цій галузі, розроблено на основі міжнародних законодавчих актів. І, власне, вперше на законодавчому рівні кримські татари, караїми визнані корінними народами й будуть користуватися належними правами саме на законодавчому рівні.

Також це дасть змогу на міжнародному рівні офіційно говорити про визнання кримських татар як корінного народу Криму. І цей закон буде ще одним додатковим важелем на міжнародних майданчиках, коли будемо говорити про переслідування кримських татар.

Прямий ефір