Як онлайнсуди допоможуть судовій системі України, розповіли експерти (ВІДЕО)

Правосуддя. Фото: 24tv.ua

Європейський банк реконструкції та розвитку запускає пілотний проєкт по створенню онлайнсудів з України. ЄБРР хоче отримати досвід роботи такої системи, а потім запустити її в країнах Західних Балкан, Східної Європи, Кавказу та Центральної Азії. Як це може допомогти судовій системі України, розбиралися журналісти телеканалу "Дом".

В країні не вистачає близько 2 тис. суддів. Ті, які є, не справляються з напливом справ. Гальмується робота судової системи. Деякі справи чекають розгляду кілька місяців.

Запуск онлайнсудів допоможе прискорити роботу, переконана член Касаційного кримінального суду Верховного суду України Олександра Яковленко.

"Все, що сприяє тому, щоб люди вирішували спірні питання, не завантажуючи судову систему, все це на користь самим людям. Адже будь-яка судова тяжба вона витрачає і час, і ресурси, зокрема й фінансові, учасників такого процесу", — сказала вона.

Брати участь в засіданні можна буде онлайн. Крім того, подати документи, зв'язатися зі співробітником суду, запросити необхідні папери — все це можна буде зробити через інтернет.

Онлайнсуди повинні позбавити українців від паперової тяганини, вважає експерт Центру політико-правових реформ Роман Смалюк.

"Це позитивна і хороша ініціатива, яка матиме позитивний вплив на доступ до правосуддя. Починаючи з подання документів в електронній формі, можливості взяти участь у судовому засіданні, не виходячи з дому, отримати також своє рішення або іншу потрібну інформацію. Бачу в цьому тільки позитивні сторони", — прокоментував Смалюк.

В Україні, за даними Світового банку, судові витрати та затримки в розгляді невеликого комерційного спору можуть "з'їдати" до половини вартості позову. Звертатися до українського правосуддя підприємцям просто невигідно. Проєкт Європейського банку реконструкції та розвитку допоможе усунути цю проблему.

Проєкт спочатку запрацює в Києві для справ від 5 тис. до 10 тис. євро. Подати позов, взяти участь у засіданні та отримати рішення суду можна буде дистанційно, що великий плюс під час пандемії. Онлайнсуди вже працюють у Великобританії, США та Канаді.

Читайте також: Підсумки 29 березня: переговори у Нормандському форматі, репресії у Криму та нові штами COVID-19 (ВІДЕО)

Медіа-партнери
Прямий ефір