Як оформити спадщину в ОРДЛО та Криму: "5 вопросов" із Кирилом Міненком

Iлюстративне фото: politeka.net

Питання оформлення спадщини, яка перебуває на тимчасово окупованих територіях, непокоїть багатьох українців. Часто люди не знають, що робити в таких ситуаціях і до яких органів звертатися.

Яка існує в Україні процедура оформлення спадщини та які документи для цього потрібні — розповів начальник Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції Кирило Міненко у програмі "5 вопросов" телеканалу "Дом".

Ведучий — Олег Борисов.

— Чи можна оформити спадщину на тимчасово окупованих територіях?

— Так, звичайно, можна це зробити, але є деякі особливості. По-перше, спадок, який стосується тимчасово непідконтрольних територій, оформлюється виключно за законодавством України. Що для цього потрібно? Потрібно обов’язково виїхати на підконтрольну територію та отримати свідоцтво про смерть людини.

Є деякі особливості його отримання. Потрібно спочатку звернутися до будь-якого органу реєстрації актів цивільного стану (РАЦС) з усім переліком документів, які є у людини — її старим паспортом, довідкою про смерть, неважливо як вона виглядає. На підставі цих документів, найімовірніше, РАЦС не зможе видати свідоцтво про смерть, але може скласти позовну заяву до суду та проконсультує. Він дасть відмову, оскільки не може це реалізувати, тому що документи, які подано, не можуть бути визнані на території України. Суд приймає розгляд справи відразу після отримання заяви, як правило, це займає від 1 до 3 днів, виносить рішення про встановлення факту смерті людини. Разом із цим рішенням РАЦС одразу видає українське свідоцтво про смерть, і з ним можна звернутися до будь-якого нотаріуса на території України.

— Чи є статистика, скільки людей уже скористалися такими послугами, і як довго тривав цей процес?

— Ви знаєте, зараз люди стають все більш юридично грамотними. Спочатку це все відкладалося на потім, але зараз люди зрозуміли, що процедура відпрацьована, вона досить швидка, й ці справи розглядаються в суді дуже швидко. Дуже швидко виносять ці рішення. 

Я закликаю всіх не боятися та оформлювати спадщину. Якщо навіть пропущено термін 6 місяців, суди йдуть назустріч для того, щоби через вагомі причини продовжити цей термін до того моменту, поки вам потрібно. Як правило, продовжують на 3 місяці вже на території України, тому що людині було важко виїхати з тимчасово непідконтрольних територій або вона, наприклад, тільки зараз дізналася, що на тимчасово непідконтрольних територіях помер її родич, і почала пізніше оформляти документи та звернулася до нотаріуса. Суди йдуть назустріч, тут немає жодних важких механізмів, потрібно просто його пройти, реалізувати та нормально отримати свідоцтво про право на спадщину. Далі ви можете розпоряджатися цим майном, навіть якщо воно на тимчасово непідконтрольній території.

— Про яку саме спадщину найчастіше йдеться?

— Здебільшого це нерухомість. 90% того, що люди успадковують — це нерухомість. Транспортні засоби також, але це рідкість. Грошові вклади, які залишилися на картках, це можуть бути навіть пенсійні гроші, виплати — вони також вважаються власністю спадкодавця, і його спадкоємці мають право на отримання грошей, якщо на банківських картках чи рахунках залишилися якісь кошти. Буває навіть успадкування частин у статутних капіталах товариств, іншого рухомого майна, землі, але насамперед це нерухомість, квартири.

— Чи є особливості передачі нерухомості на тимчасово окупованих територіях у спадок?

— Є два моменти, на яких я хотів би наголосити. Перший — до нотаріуса потрібно звернутись протягом 6 місяців. Навіть якщо у вас немає документів на майно померлого, нерухомість, вклади. Це неважливо. Потрібно прийняти спадщину протягом шести місяців. Далі термін її оформлення безмежний. Коли вам зручно. Коли ви знайдете документи. Коли ви можете їх відновити. Коли закінчаться, наприклад, суди, якщо неможливо знайти документи.

Ці поняття треба розділяти у часі. Бо деякі наші громадяни думають, що якщо я не маю документів на квартиру — все зникло. Ні. Ви приймаєте спадщину та резервуйте ваше право на спадкування, а далі можете оформити його, коли вам зручно, коли у вас буде на цей час і коли ви зможете знайти всі необхідні документи. Навіть якщо майно розташоване на тимчасово непідконтрольній території, якщо є документи, що встановлюють право на вас і, наприклад, право власності після 2004 року було внесено до електронного реєстру БТІ, тут взагалі не буде жодних складнощів. Навіть за цими документами щодо майна на тимчасово непідконтрольній території вам нотаріус, припустимо, у місті Києві зможе видати свідоцтво про право наслідування. Якщо, наприклад, якихось даних немає в державних реєстрах або їх неможливо встановити, знову набирає чинності судовий механізм, який може заповнити всі прогалини, які є в нотаріальній чи спільній юридичній практиці.

— Який мінімальний пакет документів потрібний для оформлення спадщини? І у разі потреби отримання правової допомоги, куди можна звернутися?

— Якщо людина вже отримала свідоцтво про смерть, потрібні лише її документи — паспорт, ідентифікаційний код. І свідоцтво про смерть людини. Цього буде достатньо, щоб написати заяву та відкрити спадкову справу, і надалі стати спадкоємцем. Решту документів на нерухомість, на рухоме майно, на банківські рахунки або щось подібне можна збирати скільки завгодно за запитами нотаріуса. Далі нотаріус пояснить.

Я б рекомендував після отримання свідоцтва про смерть звертатися до нотаріальних контор або до приватного нотаріуса. У нас близько 6,5 тис. нотаріусів на території України, і кожен із них компетентний у питаннях спадщини, він може максимально допомогти, проконсультувати. Якщо все-таки немає документів або неможливо встановити споріднений зв’язок — іноді таке буває, хоча всі нотаріуси підключені до реєстру РАЦСу — у Міністерстві юстиції є поширена система центрів безоплатної правової допомоги. Близько 600 центрів безоплатної правової допомоги є на всій території України. Ви можете звернутися до будь-якого. Консультації безкоштовні, а складання документів, заяв для тих людей, які перебувають у такій ситуації, теж безкоштовні. Там зможуть вам допомогти і, якщо потрібно, звернутись до суду.

Медіа-партнери
Прямий ефір