Як оформити пільгову іпотеку переселенцям: "5 вопросов на злобу дня" з Русланом Калініним

Иллюстративное фото: pixabay.com

Кабмін затвердив порядок надання пільгових іпотечних кредитів внутрішньо переміщеним особам (ВПО) за рахунок гранту в сумі 25,5 млн євро. У 2021-2022 роках планують забезпечити житлом близько 1,7 тис. переселенців.

Як оформити кредит і які саме категорії людей можуть претендувати на таку допомогу — в програмі "5 вопросов на злобу дня" телеканалу "Дом" розповів представник Всеукраїнської асоціації переселенців Руслан Калінін.

Ведучий — Олег Борисов.

— Що це за іпотека і чи користуються нею ВПО?

— Переселенці вже 7 років чекають той день, коли почнуть вирішуватися житлові питання. Судячи з того, як мені пишуть люди, я розумію, що багато хто трохи заплутався. Є програма "Доступне житло", є — "Іпотека під 3%", є нова програма "Доступна іпотека під 7%", і люди не розуміють, про яку програму йдеться.

Так ось, це абсолютно нова програма, вона не має відношення до перерахованих вище. Це програма грантова. Загальна сума гранта — 24,5 млн євро. Кошти підуть саме на кредити. Програма передбачає револьверний фонд. Тобто гроші працюватимуть ще 20 років і люди отримуватимуть нові кредити. Переселенці будуть платити кредит щомісяця, і ці гроші будуть підсумовуватися, а на них будуть видаватися нові кредити. Але найголовніше — те, що грант безповоротний. Україні не потрібно буде віддавати гроші.

— Для переселенців це дійсно доступна програма?

— Звичайно, це доступна, хороша програма. Працюючи в Мінветеранів на посаді заступника міністра, я доклав чимало зусиль, щоб вона працювала. Якщо говорити про передісторію, то ще в 2016 році німецький уряд запропонував допомогу Україні в розмірі 72 млн євро, і він цю допомогу розбив на фази. Перша фаза передбачала саме вирішення житлового питання — іпотеку. З 2016 колишнє відомство, яке займалося цим питанням, — Міністерство у справах тимчасово окупованих територій і внутрішньо переміщених осіб — не змогло домовитися.

Прийшовши до Міністерства у справах ветеранів наприкінці 2019 року, я почав активно займатися реалізацією цієї програми, домовлятися з німецькими партнерами. За три місяці ми зібрали всі документи, підготували їх для підписання угоди між Україною та Німеччиною. У 2019 запустили пілотний проєкт, про який знають більшість переселенців — це іпотека під 3%. І показали на прикладі, що ця програма працює.

Як подати заявку на цю іпотеку, й куди звернутися?

— По-перше, час є, і не треба вже сьогодні або завтра бігти в "Держмолодьжитло", ночувати там, як це було в минулих програмах. Переселенці пам'ятають цей жах. Такого більше не буде. Термін буде більшим, ніж був у минулих програмах. Поки точних умов немає. Раніше було всього три дні, тому доводилося мало не ночувати під стінами "Держмолодьжитла". Після 11 травня будуть оголошені точні умови програми. Вони точно з'являться на моїй сторінці в Facebook.

У програмі братимуть участь тільки переселенці. Вибір тих, хто зможе взяти участь в програмі, буде здійснено шляхом лотереї. Це обов'язкова умова Німеччини. Тобто неважливо, яким ти будеш в черзі — переможців визначатимуть шляхом лотерей. Для цього був обраний міжнародний консультант, він прописував усі умови, як саме відбуватиметься лотерея. Найімовірніше, в онлайнформаті. Ніхто не зможе вплинути на процес. Програму буде реалізовувати "Держмолодьжитло", як і попередні. Всі умови будуть також на сайті цього відомства.

З основних позицій, які теж важливі для переселенців — це те, що участь зможе приймати і первинний, і вторинний ринок. Тобто можна буде купити квартиру на вторинному ринку. Це трошки легше для переселенців, тому що всі розуміють, якщо потрібно купити квартиру на первинному ринку, потрібно буде ще досить велику суму вкласти в ремонт.

— А пакет документів потрібен такий, як і для інших іпотечних програм?

— Якщо хтось хоче попередньо зрозуміти, які будуть правила, може відкрити постанову №980. За цією постановою працювала програма "Іпотека під 3%". Думаю, приблизно на 90% всі правила будуть збігатися. Однак зараз немає інформації, які нюанси могли прописати міжнародні консультанти. З нововведень — це формування нової черги рандомним шляхом.

Медіа-партнери
Прямий ефір