Як не потрапити до лав армії РФ в окупації — поради Полозова

Микола Полозов. Фото: qha.com.ua

Українців, як і раніше, забирають до армії Російської Федерації на тимчасово окупованій території. Щоб уникнути незаконної мобілізації, найкраще намагатись покинути ці території. А у випадку "призову" — одразу здаватися в полон Збройним силам України. Про це сьогодні, 1 травня, сказав адвокат Микола Полозов в ефірі телемарафону "Говорить Україна" телеканалів "Дом" та UA.

Правозахисник наголосив, що такі дії з боку Росії є прямим порушенням четвертої Женевської конвенції, яка забороняє на окупованих територіях залучати людей, які мешкають там, до військової служби.

"Там закон не працює. Цілком очевидно, що до жодних юристів там звертатися сенсу немає. По суті, є два варіанти: перший — це спробувати звідти виїхати, втекти якимось чином, якщо є така можливість, сховатися. Або другий — так, справді завдати собі каліцтва, яке б перешкоджало проходженню військової служби. Інших варіантів, на жаль, немає", — зазначив Полозов.

Домогтися якоїсь підтримки міжнародних інстанцій, за його словами, також немає можливості.

"Наразі, я боюся, що ні. Я боюся, що немає контролю, який би дозволив якимось чином змусити одуматися й схаменутися місцеву "владу", — сказав адвокат.

Тим людям, яких незаконно призвали на окупованій Росією території, Полозов радить здаватися у полон ЗСУ.

"При першій же нагоді потрібно складати зброю, здаватися українським військам, пояснювати свою позицію. І в цьому сенсі шанси вижити, а згодом опинитися на вільній території набагато вищі, ніж спробувати прорватися через російські загони. Якщо є можливість... Були такі випадки", — наголосив адвокат.

Також Полозов зауважив, що факти незаконної мобілізації потрібно обов'язково фіксувати доступними засобами: фото, відео, навіть якісь свідчення. Щоб у подальшому тих осіб, які здійснювали цю "мобілізацію", можна було притягнути до відповідальності у Міжнародному кримінальному суді чи спеціально створеному трибуналі.

"Тобто, це один із воєнних злочинів, який належить до цілої низки: це і звірства в Бучі, бомбардування маріупольського театру. Це один зі злочинів, скоєних російською армією, російською окупаційною владою", — резюмував правозахисник.

Читайте також: Чи можна уникнути служби в армії РФ — пояснення юристів (ВІДЕО)

Медіа-партнери
Прямий ефір