Як не отримати штраф на українському кордоні за виїзд з ОРДЛО через Росію, пояснила юристка

Иллюстративное фото: mvs.gov.ua

Від сьогодні, 24 липня, на українському кордоні прикордонники не повинні застосовувати заходи адміністративного впливу (штрафи) до осіб, які з гуманітарних причин (підстав) порушили порядок в'їзду/виїзду з (на) тимчасово окуповані території (ТОТ) України. Але під час проходження контролю особам потрібно мати з собою документи, що підтверджують ці причини. Яким чином потрібно буде підтверджувати наявність тих чи інших "гуманітарних підстав" під час перетину кордону, пояснила юристка з питань адвокації благодійного фонду "Право на захист" Тетяна Лузан в коментарі "Радіо Донбас. Реалії", інформує кореспондент телеканалу "Дом".

Так, вона зазначила, що стаття 204-2 продовжує діяти, вона не скасовується, але до таких осіб не застосовуватимуться заходи впливу у вигляді штрафу.

"Разом із цим варто зазначити, що необхідне дотримання певних умов, щоб до особи не застосовувались такі заходи впливу. Які це умови? Це — час дії карантину або обмеження функціонування КПВВ з боку окупаційної влади і відповідно це перетин, який відбувався у зв'язку з підставами гуманітарного характеру, які передбачені Кабінетом міністрів України. Ці підстави можна знайти у постанові Кабміну №815", — розповіла Лузан.

Юристка зауважила два важливі моменти. Перше – це те, що ці підстави, сам перелік не є вичерпним. Основні підстави для загального розуміння — наприклад, необхідність купівлі лікарських засобів, возз'єднання сім'ї, смерть близького родича або необхідність отримати спадщину.

"Разом з тим, повертаючись до того, що перелік є невичерпним, якщо особа може довести, що була необхідність перетнути державний кордон, то така підстава також потенційно може розглядатись підставою гуманітарного характеру. Це призводить до того, що досі залишається дискреція працівників Державної прикордонної служби України (ДПСУ). Тобто, це не абсолютне не застосування заходів впливу, а можливість незастосування заходів впливу", — пояснила правозахисниця.

Тому особам, які таким чином перетинають державний кордон, треба підготуватись до такого перетину і підготувати документи, які б могли довести працівнику ДПСУ наявність підстав гуманітарного характеру.

"Передбачити дії працівника ДПСУ наразі неможливо, як це буде відбуватись в кожному конкретному випадку. Але готовність довести свою позицію документально підвищить шанси незастосування штрафів щодо особи", — додала Лузан.

За словами юристки, у випадку, якщо прикордонник має намір застосувати штраф, є певний порядок, якого працівник ДПСУ має дотримуватись. По-перше, має бути складений протокол. Протокол не складається лише в тих випадках, коли особа визнає адміністративне правопорушення і стягнення за таке адміністративне правопорушення.

"Разом з тим, якщо особа цього не робить, в неї буде можливість, коли протокол буде складений, зазначити в протоколі про ці обставини. Про те, що працівника ДПСУ було повідомлено, про те, що є певні докази і тому подібне. На підставі цього протоколу, зокрема, складається постанова. І вже саме в постанові буде зазначено, накладається на цю особу штраф чи не накладається. Немає обов'язку платити штраф одразу на державному кордоні. Особа може його сплатити і тільки через платіжні системи. Якщо особа не хоче платити, вона може цього в цей же момент не робити. І пізніше може оскаржити цю постанову до суду. Тому важливо, щоб в протоколі було зазначено, і бажано в постанові, про те, що, на думку особи, були гуманітарні підстави, вони були підтверджені, але працівник ДПСУ на них не зважив. І відповідно потім оскаржувати таку постанову до суду", — резюмувала Тетяна Лузан.

Читайте такожПовноцінний пропуск здійснюється лише в "Станиці Луганській" — ситуація на КПВВ Донбасу

Нагадаємо, що від 24 липня на українському кордоні не застосовуватимуть штрафи до жителів окремих районів Донецької та Луганської областей (ОРДЛО), які з гуманітарних причин порушили порядок в’їзду/виїзду з (на) ТОТ України. З переліком підстав можна ознайомитися тут.

Прямий ефір