Як легалізувати видане іншою державою свідоцтво про народження, пояснила юристка (ВІДЕО)

Иллюстративное фото: ukrperevod.com.ua

Свідоцтво про народження, видане іншою державою, не приймають українські державні органи — дитина не може отримати український паспорт та освіту. Такий документ потрібно легалізувати. Це також необхідна умова для того, щоб встановити опіку чи піклування над дитиною. Про це в програмі "Имею право" телеканалу "Дом" розповіла юристка, заступниця директора Правобережного київського місцевого центру з надання безоплатної правової допомоги Олена Маньковська.

Юристка нагадала: якщо дитина народилася на території іншої визнаної держави, то документи про її народження, згідно зі ст. 13 закону України "Про міжнародне приватне право", визнаються дійсними після їх легалізації.

"Щоб пройти процедуру легалізації, необхідно звернутися до консульської установи тієї країни, де було видано свідоцтво про народження. Там український консул проставить напис на цих документах", — повідомила Маньковська.

Якщо консульської установи України в тій країні, де був виданий документ, немає, легалізація також можлива: через Міністерство закордонних справ.

Після цього свідоцтво про народження дитини має таку ж юридичну силу, як і інші документи, які видані на території України.

"Також потрібно пам'ятати, що для здійснення процедури легалізації документів необхідно здійснити їхній офіційний переклад", — зазначила юристка.

Вона наголосила, що, якщо, наприклад, свідоцтво про народження дитини видане в країні, яка підписала Гаазьку конвенцію, то необхідності в проведенні процедури легалізації немає.

"Для цього необхідно просто проставити апостиль у Міністерстві юстиції тієї країни, де був виданий цей документ. Процедура проставлення апостиля займає від двох до 20 робочих днів. Це все залежить від того, чи потрібно уточнювати інформацію, яка вказана у свідоцтві про народження", — повідомила Маньковська.

З деякими країнами Україна підписала угоду про взаємодопомогу у цивільних і кримінальних справах: це Росія, Польща, Болгарія, Білорусь, Грузія тощо. Якщо свідоцтво про народження дитини видане в одній з цих країн, то процедура легалізації через консульську установу або проставлення апостиля не потрібні.

"Необхідно просто зробити офіційний переклад цих документів, і вони будуть вважатися офіційними, дійсними на території України", — пояснила юрист.

Наступне питання — встановлення опіки чи піклування (якщо вже є 14 років) над дитиною. Якщо мати позбавлена ​​батьківських прав, а батько — не позбавлений, він є законним представником дитини. Щоб піклувальником стала, наприклад, бабуся, необхідно звернутися до органів опіки та піклування з заявою за місцем реєстрації або за місцем знаходження онучки. Після цього буде проведена перевірка.

Встановити піклування над дитиною в цьому випадку можливо, якщо:

  • обоє батьків позбавлені батьківських прав;
  • один з батьків перебуває в місцях позбавлення волі;
  • батько є інвалідом І або ІІ групи й не може брати участь у вихованні дитини;
  • батько дитини є недієздатним;
  • батько перебуває за кордоном або у відрядженні на тривалий період.

Ці моменти потрібно зафіксувати.

"Позбавлення батьківських прав не позбавляє батьків обов'язків. Тому, коли ми звертаємося до суду, то маємо право стягувати аліменти на утримання дитини... В такому випадку можна стягнути аліменти з мами, тому що мама позбавлена ​​батьківських прав. І з тата, якщо буде процедура позбавлення його батьківських прав", — роз'яснила Маньковська.

Якщо свідоцтво про народження було видано на окупованих територіях України, то процедура легалізації здійснюється у судовому порядку.

Читайте також: Від інтернатів — до сімейних форм виховання: про захист прав дитини в Україні говоримо з Олексієм Лазаренком

Медіа-партнери
Прямий ефір