Як держава планує полегшити життя бізнесу: "Официальный разговор" з Олексієм Кучером

Алексей Кучер (справа). Скриншот видео: kanaldom.tv

Представники малого і мікробізнесу за підтримкою щодо розв'язання проблемних питань можуть звертатися до Державної регуляторної служби України. Служба є саме тим майданчиком, де бізнес за допомогою держави має можливість захистити свої інтереси перед регуляторами.

Як працює служба і як саме вона допомагає бізнесу — розповів очільник Державної регуляторної служби України Олексій Кучер в ефірі програми "Официальный разговор" телеканалу "Дом".

Ведуча — Дарина Вершиленко.

— Назвіть головні завдання Державної регуляторної служби на сьогодні.

— Служба понад рік була без керівника. Зрозуміло, що вона загрузла в певній стагнації. Це необхідно визнати для того, щоб рухатися далі. Я зробив такий висновок з того, що кількість звернень від бізнесменів і підприємців зменшилася. Бізнес забув, що ми є їхніми захисниками за багатьма напрямами.

Президент України оголосив цей рік роком дерегуляції. Уряд ухвалив економічну програму розвитку до 2030 року. Це роблять для того, щоб послабити тиск на бізнес.

Зараз мікро і малий бізнес не дуже активні. У них найбільші проблеми, найбільша зарегульованість. Ми, як майданчик, який виступає комунікатором між владою і бізнесом, хотіли б, щоб до нас більше приходили, більше говорили про свої проблеми.

— Більшість просто не знає про існування такої служби.

— Ми запустили опитування. Я хочу зрозуміти, скільки людей знають про Державну регуляторну службу і про регуляторну політику. Перші результати показують, що багато хто дійсно не знає про нас — це наш недолік.

— У яких випадках малий і середній бізнес може до вас звертатися?

— Я спробую розповісти простими словами, чим ми займаємося. Через регуляторну службу проходять усі регуляторні акти. Це нормативні акти, які ухвалюють центральні органи виконавчої влади, міністерства, органи місцевого самоврядування. Всі акти, якщо вони є регуляторними, проходять через нас. Ми є певним фільтром, який контролює регулятора і який робить висновки про те, що бізнесу добре, а що погано, що його зарегульовує, а що — ні.

Простими словами, якщо на місцевому рівні ухвалюють якийсь акт, який зарегульовує діяльність місцевого бізнесмена, групи або галузі, вони мають звернутися за консультацією. На місцях у нас є керівники секторів, які можуть надати методологічну допомогу, допомогти скласти звернення до нас. А ми вже можемо реагувати.

— Ви виступаєте за допомогу бізнесу?

— Так, ми наполягаємо на тому, щоб до нас зверталися. Наприклад, прийшов контролювальний орган вас перевіряти, ви бачите порушення — будь ласка, звертайтеся до нас. Ми уповноважені перевіряти контролерів. Ми відразу виходимо з перевіркою, перевіряємо конкретні факти, чи були порушені права бізнесу, чи ні, і реагуємо.

— На які регуляторні акти найчастіше скаржиться бізнес?

— Зараз найбільше скарг на органи місцевого самоврядування через децентралізацію.

Я наведу кілька цифр щодо порушень. Ми здійснили моніторинг у лютому. Кожен регуляторний орган зобов’язаний публікувати свій регуляторний план, де буде вказано, які будуть ухвалені регуляторні акти. Протягом 30 днів проєкт регуляторного акту має бути на сайті. Його можуть обговорювати, до нього можуть вносити пропозиції — бізнесмени, суб’єкти господарювання, асоціації. Вони дають свої рекомендації й оцінюють регуляторний акт. Близько 64-67% регуляторів взагалі його не публікують.

10% з новостворених громад не мають ресурсу, на якому можна публікувати ці регуляторні акти. Тобто у них немає сайту. Це серйозна проблема, на яку ми реагуємо.

— Скільки в Україні існує зайвих регуляторних актів?

— Точну цифру ми не назвемо. Зараз триває робота над цим, і за 10 років ми маємо переглянути всі регуляторні акти — це колосальна кількість.

Зараз триває робота над тим, щоб були створені галузеві групи, до яких входили б представники різного бізнесу і з усіх напрямів давали зворотний зв’язок. Також в ці галузеві групи входитимуть чиновники, які зазвичай хочуть зарегулювати процеси. І протягом цієї дискусії ми повинні досягати консенсусу про необхідність або непотрібність того чи того закону або нормативного акту.

Медіа-партнери
Прямий ефір