Як ескалація Росії впливає на курс гривні, пояснив Милованов

Тимофій Милованов. Скріншот відео: kanaldom.tv

Подальша ескалація Росією ситуації на кордоні з Україною може негативно вплинути на курс гривні. Про це у програмі "Взгляд с Банковой" телеканалу "Дом" заявив радник керівника Офісу президента України, президент Київської школи економіки Тимофій Милованов.

"Основний ризик, який ми бачимо для країни, — це невизначеність, ризик ситуації з Росією. Ось часто порушується питання про можливу війну. І от якщо війни не буде (а мені здається, що її не буде), то й жодної проблеми з курсом не буде, оскільки макроекономічна ситуація в Україні є відносно хорошою", — зазначив він.

Милованов додав, що якщо ж нагнітати ситуацію, "що це буде, і це...", то люди почнуть панікувати.

"І, насамперед, панікуватимуть іноземні інвестори, вони потихеньку виводитимуть гроші. Вже зараз це відбувається, вони виводять потихеньку гроші, але небагато. Ми говоримо про кілька мільярдів гривень. І тому ми бачимо, що курс відносно стабільний", — повідомив він.

Тож у короткостроковому періоді Милованов великих ризиків із курсом гривні не бачить.

"Але треба враховувати ризик "новин про Росію", вони створюють тривожний настрій", — додав він.

Але навіть якщо ситуація зміниться, Нацбанк має достатньо резервних коштів на реагування.

"Поки що Нацбанк чудово контролює ситуацію, і у Нацбанку достатньо зарезервовано коштів для таких ситуацій. Резерви Нацбанку зараз у 6 разів більші, ніж вони були, наприклад, у 2014 або 2015 році, коли були схожі ситуації й навіть набагато гірші. Національний банк після 2015 року стабілізував ситуацію. І зараз у нас, взагалі, чудова ситуація. Великих ризиків немає", — упевнений радник голови ОПУ.

Щоправда, у грудні курс долара дещо зріс, але це сезонне коливання.

"Дуже часто перед Новим роком курс трохи підскакує. Це пов'язано з тим, що люди йдуть в обмінники, обмінюють заощадження, закуповують подарунки, тобто є певний сплеск споживання. Але це питання кількох днів, можливо, тижня. І потім настає січень із нижчою активністю. Але це тимчасовий ефект", — пояснив Милованов.

Українцям, які мають заощадження, він порадив використати різні форми їхнього зберігання.

"Я рекомендую всім диверсифікуватися, тобто не тримати гроші в готівці (ну, хто собі це може дозволити, тому що більшість українців, на жаль, живуть від зарплати до зарплати). Але якщо у вас є якісь заощадження, то їх треба диверсифікувати. Економісти завжди радять — тримайте трохи у фінансових інструментах, наприклад, в ОВДП (облігації внутрішніх державних позик України, — ред.), тримайте трохи у доларах, тримайте трохи у гривні", — резюмував президент Київської школи економіки.

Повна версія інтерв'ю: Економічний паспорт, 1000 грн вакцинованим та "Дія City": "Взгляд с Банковой" із Тимофієм Миловановим

Прямий ефір