Як працюватиме закон про воєнні злочини: "5 вопросов на злобу дня" з нардепом Денисом Монастирським

Ілюстративне фото: donpress.com

Верховна Рада України ухвалила законопроєкт №2689 про покарання за воєнні злочини, який передбачає імплементацію норм міжнародного гуманітарного і кримінального права в національне законодавство.

Яким чином норми документа працюватимуть на практиці і чому цей закон важливий — розповів голова комітету ВР з питань правоохоронної діяльності Денис Монастирський в програмі "5 вопросов на злобу дня" телеканалу "Дом".

Ведучий — Олег Борисов.

— Чому законопроєкт ухвалили лише зараз, через 7 років окупації Криму і частини території Донбасу?

— Насправді, над законопроєктом працювали дуже давно. Мова про те, що перший подібний документ з'явився в 2015 році і стримувався з тієї чи іншої причини у Верховній Раді. І зараз, особливо розуміючи це більш глибоко, слухаючи "плівки Медведчука", я розумію що йшлося про те, щоб унеможливити притягнення до відповідальності бойовиків, які воюють на боці невизнаних республік і на окупованих територіях, і, зокрема, російських військових .

Після того, як документ буде підписаний президентом і набере чинності, фактично він дасть можливість залучати до кримінальної відповідальності за міжнародними злочинами, а це найтяжчі злочини, які є. Це злочини проти людяності, воєнні злочини, злочини агресії і геноцид. За ним можна буде притягати до відповідальності, зокрема, військовослужбовців на окупованих територіях, що досі було абсолютно неможливо.

Наведу конкретні цифри. Мова про те, що за весь цей час немає жодного рішення суду, де б за воєнні злочини були притягнуті до відповідальності конкретні люди. Тобто їх притягали за загальними кримінальним статтями, наприклад, за вбивство, за згвалтування тощо. Але ці статті мають свої терміни давності. А вже минуло сім років окупації. За багатьма статтями вже закінчився термін давності.

Закон, по-перше, дає можливість забезпечити безстроковий термін давності по воєнним і міжнародним злочинам. Це подібно до того, як під час Другої світової війни був ухвалений закон, за яким переслідувалися воєнні злочинці все життя. І багато хто з них потрапив до рук правосуддя вже в похилому віці. Але були все одно засуджені за свої злочини. Така ж ситуація тепер буде і щодо воєнних злочинців, які скоїли вбивства, зґвалтування. Які здійснюють злочини і, на жаль, можуть ще це робити на тимчасово окупованій території, зокрема, представники Росії.

— Як норми закону будуть реалізовані на практиці?

— По-перше, наша держава тепер зможе розглядати в своїх судах і притягати до відповідальності воєнних злочинців. До цього моменту такої можливості не було. Друге — це те, що держава має обов'язок перед потерпілими за такими злочинами, або їхніми родичами, якщо вони загинули і пропали безвісти. Це право на справедливий суд. Те, чого фактично були позбавлені всі ці люди.

Тепер правоохоронні органи зможуть відреагувати, будуть кримінальні справи, які будуть передані до суду. І я впевнений, що будуть кримінальні вироки. Так, не швидко, оскільки ми знаємо, що судова процедура — це тривалий процес. Але вже до кінця цього року ми очікуємо конкретні справи, переадресовані до суду, по Криму, зокрема.

Цілу низку кримінальних проваджень відкрили, зокрема, і по Медведчуку, і щодо людей, пов'язаних з ним. Є величезна кількість дезертирів, які покинули українську армію і перейшли на бік ворога. Це теж злочини, які можуть бути розслідувані після підписання закону президентом.

Особливо важливо, що він ухвалений в комплексі із законом про заочне засудження. Це означає, що люди, які, на сьогоднішній день проживають в Росії і на окупованих територіях, і зробили такі військові злочини, можуть бути притягнуті до відповідальності заочно.

І це означає, що через три роки Україна вже матиме сотні таких рішень. Нарешті, люди отримають конкретні вироки щодо мучителів їхніх родичів, дітей або них особисто, і всі міжнародні інстанції після вироку українських судів зможуть переслідувати таких злочинців.

— А Янукович теж може бути заочно засуджений, згідно з цим законом?

— Той процес, який проходив з приводу Януковича, стосувався питань державної зради. Це була основна стаття, по якій він притягувався до відповідальності. В даному випадку, передовсім, в законі йдеться про безпосередніх воєнних злочинців, які здійснювали правопорушення.

Цей закон відточували кілька років, ми проводили дуже серйозні обговорення серед депутатів, поліції, прокуратури. Зустрічалися з людьми, потерпілими від цих злочинів. Яким, наприклад, ложкою видавлювали очі, відрізали пальці, статеві органи. Відбувалися жахливі речі, зокрема, це я говорю зараз про "Ізоляцію" в Донецьку. Тюрма досі існує, люди, які скоїли ці всі звірства, вони відомі. І більше того, пишаються цими вчинками. Вони неприховано живуть на окупованих територіях, розраховуючи уникнути покарання. Цей закон дасть можливість залучати їх до відповідальності, де б вони не були, і коли б вони не потрапили до рук правосуддя.

— Документ дасть можливість засудити всіх воєнних злочинців і після затримання притягти їх до відповідальності?

— Так. Але мова тільки про воєнних злочинців, які скоїли найтяжчі міжнародні злочини. Тобто не про дрібні крадіжки або якісь інші інцеденти, ні. Тільки про найтяжчі злочини, які в усі часи переслідувалися і будуть переслідуватися усіма державами цивілізованого світу. Тому щодо них повинні бути вироки. І, незалежно від того, перебувають вони в Росії або деінде, все одно злочинці будуть притягнуті до відповідальності.

Медіа-партнери
Прямий ефір