Як функціонуватиме накопичувальна пенсійна система в Україні — коментар Лазебної

Марина Лазебна. Фото: kanaldom.tv

Щоб урегулювати питання доступу українців до накопичувальної пенсійної системи, був розроблений законопроєкт "Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення пенсійного законодавства". Про це у програмі "Наосліп" телеканалу "Дом" розповіла міністерка соціальної політики України Марина Лазебна.

"У людини, крім пенсії, солідарної системи з державного Пенсійного фонду (до речі, її ніхто не скасовує, вона завжди буде в країні, бо так передбачено Конституцією), з'являється ще одне джерело доходу — власні накопичення людини. Тобто ми говоримо про додаткову пенсію, яку виплачуватимуть до солідарної", — пояснила вона.

Накопичувальна пенсійна система залежить від того, скільки людей накопичує на власному пенсійному накопичувальному рахунку і якою є їхня зарплатня.

"І от нарешті з'явився консенсусний законопроєкт. Ми знайшли порозуміння, якою має бути ця система, — народні депутати, уряд (тобто і Міністерство фінансів, і Міністерство економіки, і Міністерство соціальної політики) і головне — експерти, які працюють на ринку недержавного пенсійного забезпечення, накопичувальних фондів", — продовжила голова Мінсоцполітики.

Законопроєкт вона назвала таким, де "держава бере на себе зобов'язання в усьому". Зокрема, створення державного накопичувального фонду не спричинить додаткових навантажень на фонд оплати праці.

"Держава відкриє усім людям, що працюють, рахунки, створить накопичувальний державний фонд, перераховуватиме туди кошти. Тобто людина нічого туди не перераховуватиме — держава через бюджетну програму перераховуватиме 1% у перший рік, і роботодавці відкладатимуть 1%. Але це без збільшення навантаження на фонд оплати праці. Тобто не зміниться нічого. Не буде нових податків, нових зборів, зокрема від зарплати. Це все на себе візьме держава", — продовжила міністерка.

Законопроєкт передбачає кілька етапів.

"Ми хочемо в перший рік по 1% відкладати від роботодавців і по 1% — від державного бюджету. У другий — по 1,5%, а в третій — 2%. Якщо людина сама захоче відкласти зі своєї зарплатні добровільно, держава знову це простимулює. Ми сьогодні порахували — 3% від середньої зарплати, тобто 420 грн. От якщо ви матимете такий рахунок і покладете 420 грн зі своєї зарплатні добровільно, то держава вам дасть ще 420 грн", — уточнила вона.

Крім того, законопроєкт передбачає механізми захисту коштів та їх контролю.

"Найголовніше, що людина, яка матиме такий накопичувальний персональний рахунок, щодня матиме змогу контролювати свої накопичення. Ви бачитимете, що відбувається з вашими коштами. І якщо щось вам не подобається, буде певний період (можливо, за три роки, за два — це вже як буде ухвалена остаточна редакція) ви можете їх переводити до інших накопичувальних фондів.… Тобто ми людині даємо право вибору і механізми контролю своїх накопичень. А те, що держава регулюватиме суб'єкти, які оперуватимуть вашими коштами, то в цьому можете не сумніватися", — доповнила Лазебна.

Повна версія інтерв'ю: Держава бере на себе зобов’язання: пенсії, субсидії та індексацію обговорюємо з міністеркою соцполітики Мариною Лазебною

Нагадаємо, в Україні передбачені три рівні пенсійної системи. Наразі діє перша — солідарна система (традиційні відрахування працівників до Пенсійного фонду, завдяки чому нараховуються виплати пенсіонерам). Другий рівень пенсійного забезпечення — накопичувальна пенсійна система. І третій рівень — добровільне накопичення за допомогою недержавних пенсійних фондів. Речник парламенту Руслан Стефанчук пообіцяв, що запуск другого рівня стане пріоритетом на 2022 р.

Читайте також: Про субсидії для мешканців населених пунктів на лінії дотику розповіла Лазебна (ВІДЕО)

Прямий ефір