Як боротися з депресією: "Утро Дома" з психологом Романом Мельниченком

Депрессия. Фото: pixabay.com

Депресію часто плутають з поганим настроєм, апатією і занепадом сил. Але насправді депресія — це важке захворювання, яке потребує медикаментозного лікування і спеціалізованої допомоги.

Як розпізнати депресію, які є шляхи її лікування і чи можна запобігти захворюванню — розповів психолог Роман Мельниченко в ефірі програми "Утро Дома". 

Ведучі — Юлія Крапівіна і Костянтин Войтенко.

— Що таке депресія?

— Є багато визначень депресії. Якщо звести їх до одного, це певний психологічний стан людини, зумовлений або фізіологічними, або психологічними причинами. Це як ніби людина жива, але у неї немає стимулу жити, вона не отримує задоволення від життя, не бачить сенсу в житті. У неї постійне внутрішнє відчуття, що в майбутньому нічого хорошо не буде.

— Але ж багато хто думає, що життя — це боротьба.

— Якщо ми боремося, то навіщо? Ми бачимо, що в майбутньому, можливо, буде краще. А людина з депресією не бачить, що в майбутньому буде краще. Буває, що людина з невиліковним захворюванням, наприклад, раком, однаково бачить в цьому якусь цінність. Вона навіть у такому стані може радіти життю і тому, що у неї воно є. А людина в депресії навіть без такого захворювання не бачить радості в житті.

— Чим депресія відрізняється від просто занепаду сил, ліні, нудьги?

— Можуть бути печаль, смуток, туга, апатія. Як Віктор Цой співав: "Всё хорошо, дом стоит, свет горит, и как бы всё хорошо, а на сердце печаль". Людина може відчувати такі емоції день-два і навіть тиждень, а депресія — це стан, який у людини триває щонайменше два тижні.

Вона начебто хоче їсти — не може їсти, вона лягає спати — вона спати не може, у неї постійні думки "вина-сором-все безглуздо" тощо. Її не можна змусити піднятися, змотивувати, сказати: "Ти зможеш" — це все не працює. Коли у людини депресія, окрім лікування нічого не спрацює.

Є люди, у яких в певний період — або восени, або взимку — трапляються кризи, і людина може на місяць захворіти на таку депресією і сама потім з неї виходить — це комплексне захворювання. Воно може бути просто навіть від того, що у людини розлад, наприклад, неправильно працює щитовидна залоза. Тобто ми повинні відсікти у депресії фізіологічні причини. Їх може бути багато. Ось чому потрібно здавати аналізи. Це перший етап.

Другий етап — це коли ми ці фізіологічні причини прибрали і можемо припустити, що у людини з якоїсь причини погане життя. І тоді, якщо у неї дійсно глибока депресія, потрібно пити антидепресанти і паралельно ходити до психотерапевта, щоб розв'язати проблему в своєму житті. Тому що якщо людина буде просто пити антидепресанти, а не розв'язувати свої психологічні проблеми, які призвели її до цього стану, ефективність антидепресантів у цьому випадку — близько 25%.

— Розкажіть про позитивне мислення.

— У позитивному мисленні є користь, але якщо у мене сьогодні поганий день, а я собі брешу, що він хороший, — це не нормально. А якщо я собі сказав: "Так, у мене сьогодні поганий день, але все буде добре", це буде корисно.

Наприклад, я можу прийти додому — там дружина, діти побачили мене, обійняли, а я кажу: "У мене поганий настрій". Я промовляю, а не витісняю емоції.

Щоб захворіти на депресію, потрібно постаратися. Наша психіка прагне до того, щоб все було добре.

— Що робити, якщо людина заперечує, що у неї депресія?

— Якщо вона так говорить, то вона ще не в депресії. Ті, хто в депресії, вже не можуть це заперечувати. Людині так погано, що у неї немає сил.

В депресії бувають напади тривоги, і тоді людина може піднятися і ходити — це активна фаза. Активні фази дуже небезпечні, люди в такому стані можуть собі щось зробити погане.

— Чи є державні програми або "гарячі лінії", куди людина може звернутися за безкоштовною допомогою?

— Можна знайти психіатра онлайн і, не виходячи з дому, отримати кваліфіковану консультацію фахівця. Він порадить, що робити — здавати аналізи або ще щось.

Можливо, людина неправильно харчується. Може, вона сіла на білкову дієту і не отримує необхідні вітаміни та мікроелементи. Таким чином, людині можна допомогти просто консультацією.

Якщо людина за собою стежить і вона свідома, переживає за своє здоров’я, чуйно стежить за своїм тілесним та емоційним станом, вона може собі допомогти заздалегідь. А якщо ви вже впали в стан депресії, то потрібно звертатися до фахівця.

Прямий ефір