Якість шкільного харчування — хто і як контролює: "Официальный разговор" із Владиславою Магалецькою

Владислава Магалецкая. Фото: ukraine30.com

У 2020 році Держслужба України з питань безпеки харчових продуктів і захисту споживачів провела аудит понад 22 тис. об'єктів дитячого харчування — в школах, садках, таборах. Серед головних аспектів перевірки був контроль якості, транспортування і зберігання харчових продуктів.

Як планують поліпшити якість шкільного харчування цього року і що для цього необхідно — розповіла глава Держслужби України з питань безпеки харчових продуктів і захисту споживачів Владислава Магалецька в програмі "Официальный разговор" телеканалу "Дом".

Ведуча — Альона Чорновол.

— У контексті роботи вашої служби з якими проблемами зустрічаєтеся найчастіше?

— Наша служба має достатньо великий спектр функцій. Але саме те, що стосується перевірки безпеки та якості, — це перевірка продуктів, моніторинг того, як відбувається їхнє транспортування, як супроводжується процес доставки продуктів у школи, якості тих харчових блоків, які є в навчальних закладах, якості збереження продуктів в школах для того, щоб вони готувалися на харчоблоці з дотриманням усіх санітарно-гігієнічних норм, перевірка якості води, яка використовується, як для пиття, так і для приготування їжі. Все це — контролюючі функції державної служби, яку я очолюю.

Тому спільно з муніципальними органами, з головами облдержадміністрацій ми працюємо над аналізом того, як це відбувається в школах, і над аудитом. Ми провели за минулий рік перевірку понад 22 тис. закладів шкільного харчування, дитячих таборів, зокрема і садочків. Цього року вже перевірено приблизно 15 тис. об'єктів шкільного харчування, і також виконано понад 1000 позапланових і планових перевірок.

— Які виділяєте проблемні моменти після перевірок? Над чим варто працювати передовсім?

— Найголовніше — це гігієнічні норми, які повинні виконуватися на харчовому блоці. Спеціально ми робимо теж дуже часто ТВ-сюжети, коли приїжджаємо в школи на перевірки, і спостерігаємо таку ситуацію.

— А перевірки вашої служби раптові?

— Наші перевірки бувають раптовими. Тому вони й називаються позаплановими. До них важко підготуватися. Ми працюємо спільно з телеканалами, щоб все це супроводжувалося в інформаційному плані. Ми приїжджаємо, відкриваємо холодильник — холодильник не морозить. У холодильнику можуть лежати повністю гнилі овочі. Ви ніколи б не купили собі такі на ринку. Буває, бачимо, що, наприклад, м'ясо зберігається в якійсь пластиковій тарі, яка була у використанні, або, навпаки, лежить в емальованому відрі. Тобто, ви ніколи так не робите у себе вдома. Крупи зберігаються в мішках на підлозі. І там же є мишачий послід, або ми бачимо доріжки мурах. У таких випадках ми негайно накладаємо штрафні санкції, видаємо необхідні документи, приписи, ставимо на контроль, і потім із періодичністю перевіряємо, щоб цього не було. Тому і працюємо з керівниками в областях, щоб це було неможливо. Тому що це наші з вами діти. Не дай бог це призведе до якихось гострих кишкових захворювань або стане причиною отруєнь. Ми не можемо цього допустити. Тому й діємо чітко, злагоджено, жорстко, інакше бути не може.

— Але ж сьогодні ми прагнемо не просто уникнути отруєнь, а щоб діти їли якісну їжу і набували корисних харчових звичок. Як впроваджувати в школах культуру харчування?

— Так, абсолютно правильно. Ми також маємо стежити, чи є виконання тих вимог, які визначені в меню. Перше, чи є воно чотиритижневим, як зараз планується в межах реформи. Ми перевіряємо всі мікробіологічні показники. Тобто, що саме міститься в тих продуктах, які використовуються для приготування. Звичайно, теж будемо контролювати вміст цукру та солі, які будуть в стравах нового меню. Для нас дуже важливо, щоб молочні продукти, які використовуються в приготуванні, дійсно були молочними, а не з трансжирами та пальмовою олією. Нам дуже важливо, щоб дійсно в продуктах були наявні кисломолочні бактерії. Іноді у сирі їх немає зовсім. А це джерело кальцію для росту наших дітей, і формування правильного скелета, опорно-рухової функції, постави і всього іншого. Нам дуже важливо стежити за тим, щоб молоко, яке теж дають дітям, або молочні продукти, дійсно були якісні. Будь-яка реформа, яка впроваджується, має бути проконтрольованою для того, щоб вона дійсно була якісною і працювала.

— Чому відбуваються порушення норм харчування, зберігання продуктів, гігієнічних вимог?

— Є ціла низка проблем. Не можна говорити, що це тільки дефіцит бюджету. Повірте мені, дуже часто, якщо ефективний керівник, він забезпечує все.

— І правильно розподіляє кошти?

— Забезпечує необхідний бюджет і правильно його розподіляє, стежить за тим, щоб виконувалися всі необхідні норми. Це і є його відповідальність. Якщо керівник школи не виконує свою пряму відповідальність, ну тоді, напевно, треба вирішувати інше, менеджерське завдання. Крім того, необхідно звернутися до місцевих органів влади. Зараз створюються ОТГ і дуже активно працюють адміністрації.

Тобто держава розробила систему бюджетної підтримки, субвенцій, треба обробляти це, звертатися з цим, і тоді буде можливість змінити й санітарний стан харчоблоку, і необхідну тару, і необхідний одяг, в якому має готуватися їжа. Неможливо приготувати якісну продукцію в неякісних умовах. Ось тому починаємо з санітарної гігієни, а далі вже, дійсно, підготовку дуже якісної продукції, яку їстимуть наші діти.

— А чи є якісь особливі моменти, які потрібно враховувати в шкільному харчуванні дітей із прифронтових територій?

— Наше завдання — ефективно забезпечити те, щоб була відповідна логістика, відповідні підрядники, які готові це реалізувати. Тому що підрядники, які йдуть на те, щоб займатися цим родом діяльності, а ми їх контролюємо, зобов'язані його забезпечити. Тому якщо ви будете бачити, ваш шкільний колектив, батьки, що це не виконується, обов'язково зверніться до директора закладу, в місцеву адміністрацію, напишіть Держпродспоживслужбі, нашій службі, яку я очолюю і ми обов'язково звернемо на це увагу.

— На що слід звертати увагу при виборі продуктів в магазині?

— Ми з чоловіком виховуємо п'ятеро синів. Вони всі різного віку. Тому в нас є весь спектр розуміння вікових груп і батьківських обов'язків. Ось тому я можу сказати, що починати треба з себе. Адже завжди говорять: виховуйте себе, тому що діти візьмуть ваш стиль життя, виховання. І тому, напевно, коли обираєте, приміром, чіпси, насіння та пиво — це, напевно, не ті продукти, які ви хотіли б, щоб їли ваші діти, онуки, правнуки. А якщо ви вже це робите, робіть це якось окремо, наприклад, тоді, коли діти лягають спати.

— Ви закликаєте батьків приховувати?

— Я закликаю до розумної дорослої поведінки. З іншого боку, коли ви купуєте продукцію, будь ласка, обов'язково дивіться на термін придатності, це перше. Друге — на упаковці розбірливо має бути зазначено, що входить до складу того чи іншого продукту. Далі, ймовірно, я б рекомендувала користуватися досить великими торговельними мережами, які апріорі встановлюють цей контроль. Тому що коли купуєте, наприклад, у кіоску, тоді, будь ласка, звертайте увагу, що написано, чи відома вам ця торгова марка, який термін придатності, та чи розумієте ви, що саме туди увійшло, як складова продуктів.

І якщо купуєте на ринку, будь ласка, теж пам'ятайте ці правила. Бо якщо там відсутнє маркування, незрозуміло, хто продукт виробив, як його було доставлено, в яких умовах зберігали, як логістично супроводжено на ринок, я б порадила бути обережним.

— А якщо виникають проблеми, то звертатися до Служби з питань безпеки харчових продуктів і захисту споживачів?

— У нас є "гаряча лінія", а також чатбот у Telegram, де ви можете відправити своє звернення, скаргу, пропозицію. Також можете звернутися до територіальних органів, ми відреагуємо на кожне звернення обов'язково.

Прямий ефір