До запуску готують метро в Харкові, розселяють із підземки людей — репортаж про умови для переселенців (ВІДЕО)

Ілюстративний скриншот відео: kanaldom.tv

Харківський міський голова Ігор Терехов планує за один-два тижні запустити метро в місті. Людей, які понад два місяці ховалися від обстрілів у харківській підземці, почали переселяти до гуртожитків та санаторіїв. Деякі вже облаштувалися на новому місці, повідомляє "Дом".

Переселенці із Золочева Катерина разом із сином Глібом тільки переїхали з метро до санаторію під Харковом. Рівно два місяці вони провели під землею, рятуючись від обстрілів. У їхнє селище поки що повертатися не можна, тривають бої.

"Ми ще не розпакувалися, у нас тут трішки бардак, вибачте. У нас ліжка є, матраци є, ми не на підлозі. Там у нас душова та туалет. Тобто в номері можна спокійно сходити в туалет та помитися", — розповіла Катерина.

У Гліба на згадку про життя в метро залишилася синьо-жовта стрічка.

"Ми грали з хлопчиком Артемом, і прийшли військові. Дали щось там і сказали заплющити очі. Пов'язали його. Ношу весь цей час. Не знімаю ніколи", — поділився хлопчик.

Життя в підземці не можна назвати легким, зізнається Катерина. Було холодно, діти хворіли. З того, що встигли вивезти, — лише документи, рюкзак із речами та кіт. Головне — вони не чули вибухів і були у відносній безпеці, тому коли сказали покинути метрополітен, злякалися.

"Ми взагалі думали, що ми залишимося на вулиці. Нам говорили тиждень, що нас розселятимуть, але якоїсь конкретної інформації не було. І було страшно, що ось ми зараз поїдемо додому, якось їхатимемо до Золочева, назад під обстріли", — поділилася Катерина.

Переселенка із Чугуєва Оксана на другий день війни з сином оселилася на станції метрополітену. За цей час дитина була госпіталізована до лікарні з важким бронхітом, її вилікували, але зараз потрібна реабілітація й жінку ще на місяць поселили до санаторію.

"Коли ми приїхали до себе, нас вивозили вже волонтери під обстрілами. Ми потрапили до метро "Південний вокзал". Звичайно, я співчуваю всім людям, які пережили це все, це дуже важко, це залишиться в пам'яті кожного надовго. Тому що було, чесно кажучи, нелегко. Проте ми всі сильні, ми все це витримали. Слава нашій Україні, слава нашим захисникам, і всім людям, які нам допомагають", — сказала Оксана.

Щойно Харків перестали обстрілювати, міська влада поступово почала відселяти людей із тунелю. На станціях досі у кілька рядів стоять намети і в кожному живуть люди. Але тут вони останні дні. Метро готують до запуску, переселенцям, які мешкали у вагонах, шукають інше житло, запевняє мер.

"Ми нікого насильно не прибираємо з метрополітену. Єдине, що — ми почали звільняти наші потяги. Люди жили в поїздах. На станціях вони ще можуть жити. Ми підшукуємо їм гуртожитки, у нас є гуртожитки. Ми дуже багато з області взяли людей, які сьогодні у нас мешкають, ми про них піклуємося", — запевнив Ігор Терехов.

До санаторного комплексу "Гай" під Харковом з метро вже прибуло 24 особи, розповів головний лікар Валерій Журавльов. Їм надано медичну допомогу 24 години на добу. Працюють 4 психологи, 2 з них військові. Поки що людям дали притулок на місяць, але, можливо, зможуть подовжити їхнє перебування тут.

"На сьогодні моя функція — реабілітація. Ми реабілітологи, а люди, я ж розумію чудово, приїхали, житло розбите, куди їх виселяти. Не по-людськи. І ось ми зараз з владою розв'язуємо проблему, як далі розв’язати цю проблему, щоб люди хоча б залишилися на пів року чи на рік. Все залежить від інвесторів, начебто є такі, які можуть допомогти нам", — сказав Журавльов.

Окрім Харкова переселенців із підземки поки що приймають і в Пісочинській територіальній громаді. Там відносно безпечно, ЗСУ на чималу відстань змогли відсунути ворога.

"Зараз у нас тільки переселенців, які офіційно зареєстровані, понад 5 тисяч, це в Пісочинській територіальній громаді. Крім того, 80% людей наших мешканців повернулися додому. Тому у нас дуже багато людей і місцевих, і переселенців, які мешкають в нашій громаді", — поінформував Пісочинський селищний голова Олег Чернобай.

Загалом, за оцінками харківської влади, на станціях у метро проживало 4,5 тисячі осіб. Нікому з них не буде відмовлено у розміщенні в іншому місці. Для харків'ян шукають місця в гуртожитках, жителів області за можливості розмістять у санаторіях.

Читайте також: Під обстрілами — від перших годин війни: як живуть у селищі Золочів неподалік кордону з РФ (ВІДЕО)

Нагадаємо, у Харкові вперше майже за три місяці повномасштабної війни поновив роботу громадський транспорт. Містяни активно користуються цією можливістю. Хтось їде на роботу, хтось повертається до рідного дому, обстріляного російськими військами під час активних бойових дій.

Читайте також: У Харкові знищено половину трамваїв та третину тролейбусів, — мер

Медіа-партнери
Прямий ефір