Вилучення землі в окупованому Криму: що робити українцям

Крим. Ілюстративне фото: zib.com.ua

Понад 6,5 тис. ділянок на території тимчасово окупованого Криму залишаються у власності "іноземців", до яких окупанти відносять і українців. Незабаром розпочнеться примусовий продаж цієї землі. Тим, у кого можуть відібрати ділянку, насамперед необхідно звернутися до прокуратури Автономної Республіки Крим та міста Севастополя. Про це розповів аналітик "КримSOS" Євген Ярошенко у програмі "5 вопросов" телеканалу "Дом".

"Прокуратура реєструє факти незаконного захоплення та руйнування майна, зокрема земельних ділянок. Вони зареєструють і цей кейс. Надалі його буде відправлено до Гааги, до Міжнародного кримінального суду. Якщо Офіс прокурора розпочне офіційне розслідування по Україні, то тим особам, які можуть, які причетні до "віджиму" землі, надалі буде видано ордер на їхній арешт", — пояснив Ярошенко.

Водночас він зазначив: процедура ускладнюється тим, що важко апелювати до російської та кримської "влади", перебуваючи на території материкової України.

"Якщо людина перебуває в Криму, то тут легше. Чому це важливо? Тому що, пройшовши всі процедури — національні, внутрішні методи правового захисту — можна буде вже апелювати до Європейського суду з прав людини", — резюмував Ярошенко.

Аналітик наголосив, що такі дії окупаційної влади не лише порушують міжнародне кримінальне право, а й права людини загалом.

"З погляду міжнародного гуманітарного права, захоплення чи руйнування майна на окупованій території, не виправдане військовою необхідністю, є грубим порушенням та військовим злочином. Такі випадки розглядають у Міжнародному кримінальному суді. Крім того, це також порушує перший протокол Європейської конвенції з прав людини, де є окремо норма, що дозволяє, дає право кожній фізичній та юридичній особі мирно володіти майном. Тут не сказано, що можна когось дискримінувати на підставі громадянства або ще якоїсь ознаки", — наголосив Ярошенко.

Повна версія інтерв'ю: Вилучення в українців землі в Криму: "5 вопросов" із Євгеном Ярошенком

Нагадаємо, 24 березня 2020 року президент РФ Володимир Путін підписав указ, який розширив заборону на володіння землею "іноземцями" на окупований Крим. До переліку увійшла більшість прибережних районів півострова, зокрема курортні міста: Керч, Ялта, Євпаторія та Севастополь. Заборона не торкнулася лише трьох районів Криму, які не межують із материковою частиною України та не мають виходу до Чорного моря.

Окупаційна влада відвела рік на розпорядження своїм майном "іноземним громадянам", зокрема українцям.

Медіа-партнери
Прямий ефір