Ізраїль і США, Грузія та Молдова: про темпи вакцинації від COVID-19 у світі й Україні

Понад 2 млн 700 тис. осіб загинули у всьому світі від пандемії COVID-19. Захворіло — майже 130 мільйонів. Такими є дані Всесвітньої організації охорони здоров'я. Водночас щеплення отримали близько 550 млн жителів планети — це 3% населення земної кулі.

Темпи імунізації для світу безпрецедентні. Все залежить, по-перше, від можливості отримати вакцину — ще ніколи в історії не потрібно було виробляти такі обсяги за настільки стислі терміни. По-друге, від можливостей країн організувати процес. Як триває вакцинація у світі, від чого залежить успіх держав — журналісти програми "На самом деле: Мир" телеканалу "Дом" проаналізували досвід від Ізраїлю та США до найближчих сусідів України — Грузії та Молдови. А також поговорили з експертом щодо ситуації в Україні.

Ізраїль

Ізраїльський карантин був одним із найсуворіших — під час першого локдауну не можна було відходити від будинку далі 100 метрів. Зараз Песах зустрічали великими сім'ями. Імунізація в Ізраїлі майже завершена — 4,7 мільйона, а це 80% населення, отримали друге щеплення. Решта 20% — діти, яких поки не вакцинують.

Карантин залишається лише в декількох невеликих населених пунктах, де зафіксовані випадки коронавірусу. Відновили роботу всі заклади, школи, підприємства. Однак для багатьох потрібно підтвердження про щеплення.

"Я зробив уже два щеплення. Це я можу довести за допомогою спеціального QR-коду в мобільному додатку. Я можу його пред'явити, наприклад, при відвідуванні якогось заходу, ресторану. Тих, хто не зробив щеплення, змушували робити тест на коронавірус, щоб скористатися тією або іншою послугою", — розповідає Дмитро Дубов, головний редактор новин ізраїльського телеканалу "9 канал".

Маленька країна з сильною системою охорони здоров'я переконала розробника вакцини компанію Pfizer, що здатна провести імунізацію швидше за всіх, а ще готова ділитися даними про хід вакцинації та про побічні ефекти. Та й вакцину Ізраїль закупив втричі дорожче, ніж, скажімо, Бельгія — з розрахунку 47 дол. на особу.

"Ми якоюсь мірою виступили лабораторією. Абсолютна більшість людей (на 99%), яким було зроблено щеплення, перенесли вакцинацію без будь-яких побічних явищ. Можу сказати по собі — при двох щепленнях просто двічі боліла рука", — ділиться Дмитро Дубов.

Вклали мільйони

Імовірніше, імунізація здійснюється в державах, які вклали мільйони в розробку препаратів. У США зараз роблять 3 млн щеплень на добу. Першу дозу отримали 30% американців. До цього часу процес тривав повільніше — в багатьох штатах жорстко регламентували, хто має право робити щеплення, і порядок не порушувався, навіть якщо дози залишалися. З 19 квітня вакцинуватися зможуть усі.

У Великій Британії — батьківщині AstraZeneca — зробили 34 млн щеплень.

Канада заявила, що буде ділитися вакциною, оскільки однією з перших зафрахтувала доз у чотири рази більше, ніж населення країни. Поки імунізованих — 5 мільйонів. Канадці вистоюють величезні черги, щоб отримати свою дозу вакцини.

Черга на щеплення в Канаді

В Європі

Євросоюз вирішив відкрити два нових заводи для виробництва вакцин. Поки щеплено 10% населення ЄС — 70 мільйонів. У великих країнах багато що залежить від організації процесу і від регіональної влади.

В Італії дві дози вакцини отримали 4% жителів — 2 мільйони. Уряд обіцяє прищепити всіх до середини літа. В країні ненадовго призупиняли вакцинацію препаратом AstraZeneca. Після відновлення щеплень, наприклад, в Мілані — величезні черги охочих захиститися від COVID-19.

Черга на щеплення в Мілані

В іспанській провінції Галісія місцева влада вирішує, чи штрафувати за відмову від щеплення без поважної причини. Штраф може становити до 3 тис. євро і навіть більше, якщо людина піддає ризику здоров'я інших.

А ось Сербія (країна-кандидат до ЄС) дозволила прищеплювати іноземців залишками вакцини, якщо є відмови. Тому в Белград їдуть з усіх ближніх країн.

"Я намагався вакцинуватися у Швейцарії та Німеччині, але поки для мене не передбачено. Я не зрозумів, чому Сербія так вирішила, але для мене це добре", — каже Даніель Біндернагель, психіатр із Німеччини, який вакцинувався в Белграді.

Молдова

Відмови від імунізації та відсутність ажіотажу в Румунії приваблює жителів Молдови, у яких є румунський паспорт.

У самій Молдові імунізація триває місяць, вона поки — тільки для медиків. З 60 тисяч учасників першої хвилі вакцинації — першу дозу отримала половина.

"Дуже шкода, що й Україні, і Молдові потрібно чекати на цю вакцину через єдину платформу COVAX, і ми не можемо реалізувати процес так, як нам би хотілося. Наведу приклад: ми повинні були отримати понад 100 тис. доз через COVAX, ми отримали поки лише 14,4 тис. препаратів виробництва AstraZeneca і 25 тис. доз Pfizer", — розповів координатор кампанії імунізації в Молдові Олексій Чебан.

Водночас 10% отриманої вакцини передають до тимчасово непідконтрольного молдавському уряду Придністровського регіону.

Грузія

Грузія дочекалася вакцини в межах ініціативи COVAX в середині березня. Почала робити щеплення медиків. Одна з медсестер загинула — впала в кому через 30 хвилин після імунізації. Міністерство охорони здоров'я Грузії причиною назвало анафілактичний шок — алергічну реакцію, яку рекомендують контролювати протягом перших пів години.

"Це було жахливо, дуже поганий випадок. Після цього темп вакцинації дуже впав. Анафілаксія — це не нове, це не про COVID, це нещасний випадок. За вакцинацією пріоритет був — працівники охорони здоров'я. Але коли побачили, що медики не користуються можливістю в тому обсязі, який планували, терміново відкрили шлях літнім людям. Зараз більше стало вакцинуватися, літні люди пішли активно", — коментує грузинський інфекціоніст Мая Бутцашвілі.

Традиційно програми імунізації в Грузії розраховують і на населення непідконтрольних уряду Абхазії та Осетії.

Вірменія

На цьому тижні Вірменія отримала 24 тис. доз AstraZeneca, теж у межах міжнародної програми.

"Фактично вакцинація у нас почалася з медиків, для яких Вірменія отримала від Росії всього 2 тис. доз (тобто з урахуванням двох вакцин — всього на 1 тис. осіб). Річ у тому, що в Росії є проблеми з виробництвом препарату. 28 березня отримали 24 тис. доз вакцини AstraZeneca. І тепер вже будуть вакцинувати групи ризику", — розповіла Наїра Мартікян, головний редактор медіаплатформи JAM News, що об'єднує професійних журналістів з різних регіонів Кавказу.

Україна

Про ситуацію з вакцинацією в Україні розповів Андрій Славуцький — керівник програми охорони здоров'я ЮНІСЕФ в Україні.

Ведучий програми — Олексій Мацука.

— Ось дивлюся статистику, як вакцинуються в різних країнах планети. Десь процес триває активніше, десь — повільніше, десь зовсім "білий аркуш". Якщо не брати об'єктивні причини (брак вакцини, технічні моменти), чому такі різні темпи вакцинації?

— Ви явно натякаєте на те, що в Україні, напевно, все-таки повільні темпи вакцинації порівняно з іншими країнами. І це дійсно так.

Ми дуже сподіваємося на прискорення темпу з відкриттям нових пунктів вакцинації. З одного боку, буде збільшення кількості цих пунктів. З іншого — буде збільшуватися кількість відвідувань на один пункт. Сьогодні ці пункти трохи мовби марно працюють. Тобто тут збільшувати кількість вакцинацій можна коштом двох напрямів — збільшуючи кількість щеплень на одну команду і так само збільшуючи число цих команд.

Власне, перспективи в України непогані — як за механічним збільшенням можливостей вакцинувати людей, також і щодо адвокатування вакцинації в групах ризику.

Якщо Україна зможе повністю охопити свої групи ризику, то ми вважаємо, що завдання буде чудово виконано цього року. Хоча б покрити 80-90% людей з груп ризику. Це дасть дуже відчутний ефект на завантаженість медичної системи, на зниження смертності.

— Вакцинація добровільна. І темпи залежать, зокрема, від бажання самих людей зробити щеплення. А як людині зрозуміти, що щеплення ефективне? Наскільки вистачає його дії, наскільки воно ефективне проти інших штамів COVID-19?

— По-перше, є дані від виробників вакцини. І зараз, коли вакцину використовують вже в багатьох країнах, ми отримуємо досить свіжу інформацію з так званих скомпільованих досліджень, які здійснюються під час масової вакцинації. І кожного разу до цих даних вносяться уточнення. Наприклад, про те, що навіть після першої дози і Pfizer, і AstraZeneca, і Moderna мають дуже високий рівень ефективності. А після другої дози він лише збільшується.

Треба сказати, що навіть якщо AstraZeneca трохи програє Pfizer і Moderna після першої та навіть після другої дози, але все одно після другої дози у неї ймовірність не заразитися — десь на рівні понад 70%.

Також всі ці перераховані вакцини, зокрема CoviShield, мають ефективність від 90 до 100% проти важких випадків — проти госпіталізації, проти смертності.

Зараз в Україні більша ймовірність отримати щеплення AstraZeneca. Хоча з останніх новин — до кінця червня Pfizer постачатиме до мільйона доз свого препарату.

Тобто шанси вирівнюються. І будь-яка з цих вакцин забезпечить те, що ви не потрапите до лікарні та вже 100% гарантія того, що у вас не буде смертельного результату. У вас або у ваших близьких.

Медіа-партнери
Прямий ефір