Через затоплені шахти в ОРДЛО: навколишнє середовище Донбасу — на межі катастрофи (ВІДЕО)

Распределение шахт на Донбассе. Иллюстрация: kanaldom.tv

На межі катастрофи знаходиться стан навколишнього середовища на Донеччині. Забруднення річок та колодязів, просідання ґрунту та вихід на поверхню вибухонебезпечного газу метан — все це вже реальність, яка спричинена затопленням шахт, інформує "Дом".

Підтоплення будівель у Донецьку, тріщини в будинках Макіївки, іржаві річки у Горлівці — це видимі ознаки екологічного лиха, що насувається, в окупованих містах. Такими є наслідки неправильної ліквідації шахт.

На період 2014 року на непідконтрольних Україні територіях Донбасу залишалося близько 70 із 94 чинних шахт регіону. За 7 років окупаційні адміністрації закрили понад 70% вугільних підприємств. Майже всі шахти були затоплені.

"Ще один із факторів, який ми спостерігаємо, — просідання ґрунту. Це видно з повідомлень у соцмережах щодо Горлівки, Макіївки. У нас, у Торецьку, поки не помічені ці просадки. Звичайно, всі шахтарські міста — Горлівка, Макіївка, Єнакієве, Торецьк — перебувають над шахтними виробками. Тобто під ними порожнечі. І не дай боже почнеться підтоплення, будинки можуть почати складатися просто цілими районами", — пояснює керівник громадської організації "Нове місто" Володимир Єлець.

Лихо насувається і на підконтрольну Україні територію. Під землею шахти з'єднані загальними виробками, і при затопленні гірничих підприємств в окремих районах Донецької та Луганської областей (ОРДЛО) вода рухається вже за лінію зіткнення. Цей наплив відкачує шахта "Нова" у Донецькій області та шахта "Золоте" у Луганській. Поки потужностей насосів вистачає, але наслідки вже відчутні.

"Є багато скарг, коли підвищується рівень ґрунтових вод і насоси не справляються з відкачуванням шахтної води в закритих шахтах. Тоді вода у колодязі стає непридатною для пиття, для поливу", — зазначає генеральний директор Центру екології та розвитку нових технологій Владислав Антипов.

У Мінекології розводять руками — жодного впливу на окупаційні адміністрації у Донецьку та Луганську Київ не має.

"Звичайно, на окупованій території моніторинг не проводиться — це фізично неможливо. Тому що, по-перше, туди неможливо дістатися, а навіть якщо можливо — це ризик для людей, які можуть провести такий моніторинг", — наголосив заступник міністра довкілля Михайло Хорев.

Цього року з ініціативи України у межах Мінського переговорного формату створили експертну підгрупу з екологічної безпеки. Вже відбулося три засідання — окреслено список шахт, які у майбутньому відвідають експерти.

Проблема затоплення шахт рано чи пізно торкнеться всього Донбасу. Однак часу залишається все менше, а значні території вже в найближче десятиліття можуть стати непридатними для життя.

Читайте також: Чим загрожує жителям Донбасу затоплення шахт в ОРДЛО, перелічили експертки

Нагадаємо,  до 2014 року на Донбасі було 150 чинних шахт. Після 2014 року в так званих "ЛНР" і "ДНР" обліковувалося 96 шахт, із них працювало від 28 до 32. У "ДНР" у 2017 році на ліквідацію були передані ще 18 шахт, частина з них законсервовані. План "розвитку" вугільної промисловості "ЛНР" на 2020 рік передбачав ліквідацію 5 вугільних підприємств, із них 2 шахти вже закриті.

Ліквідація шахт в ОРДЛО здійснюється методом неконтрольованого затоплення. Це загрожує екологічною катастрофою не тільки Донбасу, але і всій України, бо забруднені підземні води поєднані та потрапляють в річки, водойми. Крім того, підвищення рівня шахтних вод порушує систему центрального водопостачання в населених пунктах, відбувається змішування з питною водою, через це в крани споживачів надходить вода низької якості.

Наприклад, жителі окупованого Донецька останні кілька років скаржаться на якість води — фільтри очищення, які до 2014 року служили до 4 років, зараз виходять з ладу менше ніж за рік. Також зазначають, що з крана тече вода "з запахом ліків", "смердить дустом". У Горлівці фіксується вихід на поверхню і займання метану, в окупованому Перевальському районі Луганщини — вибухи метану невеликої потужності в льохах приватних будинків. У Макіївці також фіксувався вихід метану на поверхню, крім того — осідання ґрунтів, що призвело до тріщин у житлових будинках.

Медіа-партнери
Прямий ефір