З країни зробив концтабір: міграційну кризу та ситуацію в Білорусі обговорюємо із заступником директора телеканалу "Белсат"

Ілюстративний скріншот відео: kanaldom.tv

Польща готова сплатити за повернення нелегальних мігрантів, які застрягли на польсько-білоруському кордоні. Наразі дипломати обговорюють цю тему з керівництвом Іраку та інших близькосхідних країн. Але за словами прем'єр-міністра Польщі Матеуша Моравецького, білоруські силовики перешкоджають поверненню мігрантів, які перебувають на кордоні, до своїх країн.

Крім того, глава польського уряду назвав міграційну кризу найбільшою спробою дестабілізувати Європу за 30 років і погрожував Мінську подальшим закриттям кордону.

А Литва повідомила про нову тактику білоруських прикордонників щодо проштовхування мігрантів через кордон. Білоруські силовики направляли до Литви невеликі групи мігрантів — по 3-5 осіб, що ускладнювало їхній пошук та затримання. Втім, таких мігрантів все одно затримують.

Проблеми міграційної кризи у програмі "Украина на самом деле" телеканалу "Дом" обговорюємо із заступником директора телеканалу "Белсат" Олексієм Дикавицьким. "Белсат" — польський супутниковий телеканал, який мовить переважно білоруською мовою.

Ведучий програми — Денис Похила.

— Зараз жителі прикордонних територій найбільше бояться, можливо, не так мігрантів, як того, що криза, яку зараз бачить уся Європа, може перерости у повноцінний воєнний конфлікт. Наскільки високою є ймовірність такого розвитку сценарію? Чи готовий Лукашенко до такого сценарію?

— Знаєте, якби хтось пів року тому показав картинки з тим, що відбувається зараз на кордоні, ніхто не повірив би й подумав, що це фотомонтаж. Коли ми бачимо, як юрби мігрантів штурмують не те що так званий зелений кордон, а легальний прикордонний перехід між Білоруссю та Польщею, і коли абсолютно очевидно, що ззаду в спину цих мігрантів штовхають білоруські так звані силовики, що їх не випускають із цієї зони. Але коли білоруські служби постійно світять у вічі лазерами польським прикордонникам і солдатам, коли допомагають мігрантам кидати колоди на цей колючий дріт, щоб легше було перейти, видають їм якісь димові шашки тощо — то тут уже можна очікувати всього.

Але все одно мені здається, що це все було спрямоване на те, щоб насамперед спровокувати польських прикордонників і солдатів. Щоб, не дай боже, наприклад, пролунав якийсь постріл на кордоні. І тоді вже важко було передбачити, як може розвиватися ситуація. Але, як бачимо, цього не сталося. Незважаючи на дуже тяжку ситуацію.

Адже вона важка не лише фізично, а й навіть психологічно — вони (польські прикордонники та військовослужбовці, — ред.) стоять на цьому кордоні стіною цілими днями та ночами. Але поляки таки витримали, і провокацій немає.

Але думаю, що такий дикий розвиток ситуації не на руку не лише Лукашенку, а і його найголовнішому союзнику в Кремлі.

— Тобто брязкання зброєю самопроголошеного президента Олександра Лукашенка — це просто заява у ЗМІ, щоб побісити Європейський Союз, зокрема й Польщу?

— Так.

Олександр Лукашенко — це неврівноважена людина, як кажуть у нас. І розумієте, незважаючи на те, що йому вдалося зробити з країни майже концтабір, він не може підкорити протести білорусів. Із ним ніхто не хоче розмовляти. Для нього це жахіття — як це так, із ним, таким мудрим і досвідченим політиком, ніхто в цивілізованому світі не хоче спілкуватися. Це його страшенно дратує.

Для нього зоряною годиною було, коли почалися перемовини у Мінському форматі, коли приїхала Меркель, коли з ним усі віталися. Він був тоді на сьомому небі. А тепер мало того, що з ним ніхто не розмовляє, то ще й запроваджують санкції.

І його мета — в будь-який спосіб змусити Західну Європу на нього зважати, з ним розмовляти. І йому та його оточенню на думку спав ось такий якийсь зовсім сатанинський план [із мігрантами].

Напевно, це робилося у згоді з Кремлем. Але мета Росії у цій ситуації, на мою думку, двояка. По-перше, показати, що Лукашенко (попри те, що РФ його підтримує) абсолютно божевільний і що на кордоні Європейського Союзу є президент гірший за Путіна.

По-друге, Росія завжди любить побісити Захід з будь-якого приводу. Просто позлити, подивитися, як вони там бігають своїми Брюсселями, збираються, обговорюють, якісь резолюції ухвалюють і таке інше.

І ось цих двох цілей загалом досягнуто. Тому зараз потихеньку цих мігрантів можна посилати назад. Тому що таке величезне скупчення людей також небезпечне. Якщо вони почнуть замерзати в лісах і таке інше, вони можуть збунтуватися і проти білоруських силовиків. Тому я думаю, що зараз буде така перерва. Частину цих людей відправили. Вже другий літак готується до відльоту.

Я сподіваюся, що білоруській владі не спаде на думку, наприклад, цей потік скерувати в бік України.

— Такі кризові моменти є шансом на спробу активних дій людей з альтернативною думкою. Чи готова зараз опозиція, зокрема Світлана Тіхановська, сказати своє слово?

— Вона й каже своє слово. Ось в Австрії відбулася конференція, присвячена Білорусі, де Світлана Тіхановська говорила про цю міграційну кризу, що жодним чином через цю ситуацію не можна визнавати Олександра Лукашенка, що це нелюдські дії.

Ми знаємо, що Лукашенко здатний багато на що. Якщо він захоплює літаки, якщо ми маємо 900 політв'язнів зараз — 900 політв'язнів у 2021 році в країні в центрі Європи! У нас близько 40 тис. людей із минулих так званих виборів пройшли через в'язниці та арешти.

Крім того, про це зрідка йдеться, але з Білорусі зараз не можна просто так виїхати. Можна виїхати наземним шляхом, лише якщо за кордоном хтось помер із близьких родичів, якщо ти працюєш чи вчишся, їдеш лікуватися. Але для цього потрібні особливі документи. Тобто людина взагалі не може виїхати з цієї країни.

І в такій ситуації Меркель телефонує Лукашенкові [що зауважила Тихановська]. Що цікаво, в інформації про розмову з Олександром Лукашенком на сайті [уряду Німеччини] було використано формулювання "пан Лукашенко". Тобто не було, на щастя, слова "президент".

— А люди в Білорусі готові зараз вийти на вулиці та сказати своє слово?

— Наразі рівень терору в Білорусі дуже високий. Так, після виборів завжди у Білорусі когось саджали, але це завжди була невелика група людей від опозиції. Зараз ми говоримо про те, що немає дня, щоб, наприклад, хтось не отримав тюремний термін просто, наприклад, за коментар у соціальній мережі.

Люди настільки залякані, людей масово виганяють із країни. Називають різні цифри — від 100 тис. до 250 тис. Стільки людей за різними підрахунками виїхало з Білорусі за півтора року. А це ж найактивніші люди.

І в такій ситуації, вважаю, зараз не можна чекати на якісь масові протести.

З іншого боку, так звана білоруська влада на лютий 2022 року готує так званий референдум, імовірно, щодо конституційної реформи. Ось це може бути іскрою для якогось непередбачуваного розвитку подій. Тому що цей референдум буде нічим іншим, як цирком і маскарадом.

Медіа-партнери
Прямий ефір