Украина наш дом

З населення — 12 пенсіонерів: як живуть люди похилого віку в прифронтовому селі Луганщини (ФОТО, ВІДЕО)

Анна Филипповна включает лампочку с помощью Power Bank. Фото: kanaldom.tv

Село Новоолександрівка Луганської області розташоване за декілька кілометрів від лінії дотику. З населення — всього 12 пенсіонерів. Живуть без електрики, під щоденні звуки війни. Але залишати рідні домівки відмовляються, передає "Дом".

У Новоолександрівці багато будинків стоять порожніми, більшість із них зруйновані у результаті бойових дій.

76-річна Ганна Мартиненко показує, як виживає вже сьомий рік без світла. У 2014 році під час обстрілів пошкодилися лінії електропередач, відновити їх через близькість фронту не можуть. Міжнародні благодійні організації забезпечили жінку сонячними панелями. Від них вона заряджає ліхтарі та зовнішній акумулятор.

Ганна Мартиненко. Фото: kanaldom.tv

"Радіо слухаємо на батарейках. Холодильника немає, звичайно, погано. Машинки пральної немає — перемо руками. Зараз стріляють щодня. Хочеться миру. А рідня розкидана по областях. Сестра померла у 2014 році, я навіть на похорон не потрапила — стрілянина була в Луганську. Два племінники там живуть. Сестра двоюрідна живе у Первомайську одна", — розповідає Ганна Пилипівна.

Велика сонячна панель. Фото: kanaldom.tv
Пенсіонерка заряджає ліхтарі за допомогою сонячних батарей. Фото: kanaldom.tv
Сонячні панелі на вікнах пенсіонерки. Фото: kanaldom.tv

До війни у Новоолександрівці було 200 жителів. Сьогодні це 8 жінок і 4 чоловіки, усі — пенсіонери.

Володимир Ляшенко у селі виконує роль доставника продуктів. Двічі на тиждень збирає замовлення та їздить на велосипеді у сусіднє місто Попасну.

"Я звик уже. Звичайно, з 2014 року тут прожити весь час. Що з того, що я поїду?", — зазначає Володимир.

Українські військові намагаються допомагати місцевому населенню і ціною свого життя захищають їх на передовій.

Військовослужбовець Андрій показує згорілу землю біля окопів. Противник підпалив суху траву і намагався знищити українські позиції.

Військовослужбовець Андрій. Фото: kanaldom.tv

"Днями над нашими позиціями пролетіли штук 10 снарядів АГС. АГС — це автоматичний гранатомет. І так два дні. Добре, що ніхто не постраждав", — говорить Андрій.

"Буквально останні два місяці особливе загострення та активні бойові дії після заходу сонця. Дуже часто, практично щодня з'являються. Коли, наприклад, не працюють наглядові органи СЦКК (Спільний центр з контролю та координації припинення вогню, — ред.) — тоді й починаються активні бойові дії. Або вранці на світанку", — доповнює військовослужбовець Роман.

Про те, що бійці захищають українську землю, противнику нагадує державний стяг. Його армійці встановили вночі недалеко від позицій незаконних збройних формувань.

"Прапор встановлювали тоді, коли був дуже такий густий туман. Тому противник не бачив. Слава богу, хлопці, які пішли встановлювати, повернулися живими, без пригод, без поранень", — розповів військовослужбовець Микола.

Два місяці поруч зі своїми позиціями армійці організували своєрідний музей. На спеціально відведеному столі збирають докази причетності Росії до бойових дій на Донбасі. За залишками від боєприпасів можна дізнатися, на якому заводі вони були виготовлені.

Армієць показує осколки міни. Фото: kanaldom.tv

"Ще трохи більше ніж пів року тому було перемир'я. Так би мовити, більш-менш трималося. А вже цієї весни противник почав активно й агресивно вести бойові дії. І тут ми збираємо, показуємо, яке у нас "перемир'я". Є серія виробництва від заводу, це все можна відстежити, де і звідки везуть озброєння", — розповів військовослужбовець ЗСУ Андрій.

Щотижня кількість експонатів на столі збільшується. Після закінчення війни залишки боєприпасів хочуть передати в справжній музей, як нагадування про ціну незалежності України.

Прямий ефір