Історичний шанс побудувати чесні відносини між великим бізнесом і державою, — Зеленський про закон про олігархів (ВІДЕО)

Владимир Зеленский в Раде. Фото: ukrinform.ua

Президент Володимир Зеленський відреагував на те, що Рада остаточно схвалила закон про олігархів. За його словами, підтримка цього документа є хорошим сигналом на шляху до повалення олігархічної влади, передає "Дом".

"Завдяки антиолігархічному закону Україна отримала історичний шанс на побудову цивілізованих і чесних відносин між великим бізнесом і державою", — написав Зеленський в Telegram.

Саме він був ініціатором законопроєкту. Боротьба з олігархами — частина його передвиборної програми.

"Олігархи — це спосіб паразитування на громадянах України, на народі, на державі невеликій групі людей, які отримують надприбутки. Президент Зеленський і його політична сила виступали за боротьбу з олігархами, за мінімізацію їхнього впливу на державу, на народ. І сьогодні ми ухвалили історичний закон ", — прокоментував нардеп Федір Веніславський.

Закон передбачає створення реєстру олігархів. Критерії, за якими їх будуть визначати: вплив на політичне життя країни і наявність медіаресурсу, значні активи і володіння монопольним бізнесом. Головну роль у визначенні таких людей буде грати Рада нацбезпеки України (РНБО).

"РНБО — це колегіальний орган. Дуже важко домовитися всередині РНБО, там присутні різні гілки влади. Мені здається, це саме запитання безпеки. РНБО — це Рада національної безпеки. Питання впливу олігархату на країну — це питання безпеки, тому тут все логічно", — переконаний глава фракції "Слуга народу" Давид Арахамія.

Секретар Ради Нацбезпеки Олексій Данілов подякував депутатам за ухвалене рішення. Раніше він заявляв: в РНБО вже тестують інформаційно-аналітичну систему моніторингу дій олігархів.

Після внесення до реєстру щодо олігархів почнуть діяти обмеження.

"Обмеження невеликі за законом: неучасть у приватизації, заборона на фінансування політичного процесу, і треба декларувати майно, як це роблять держслужбовці. Також всім, хто контактує з олігархами з держчиновників і політиків, треба декларувати контакти", — розповів політолог Володимир Фесенко.

Цей документ розглядали за особливою процедурою: за статтями, без виступів авторів поправок. А їх подали майже 1300. Опозиційні фракції виступали проти такого варіанту голосування. І заявляли про неефективність законопроєкту для боротьби з олігархами.

"Інструментів, які могли б дійсно бути використані для боротьби з олігархами — мова йде про боротьбу з монополіями, про їх усунення з державної власності, — в цьому законопроекті фактично немає. Замість того передбачені дуже дивні і невластиві антиконституційні функції для Ради національної безпеки і оборони — призначати ту чи іншу людину олігархом", — висловив свою думку депутат Володимир В'ятрович.

 У фракції "Слуга народу" відзначають: це лише перший законопроект, який дає старт деолігархізації в країні.

"На черзі ще реформа антимонопольного законодавства. Ми також повинні врегулювати лобістську діяльність для того, щоб врегулювати зв'язку тих, хто зацікавлений в ухваленні тих чи інших законодавчих ініціатив", — пояснив Андрій Костін, голова Комітету ВР з питань правової політики.

Читайте також: Хто офіційно стане олігархом: закон про деолігархізацію обговорюємо з Федором Веніславським

Рада нацбезпеки почне формувати реєстр олігархів одразу після підписання закону президентом. А через пів року почнуть діяти обмеження для тих, хто внесений до списку.

Нагадаємо, 17 вересня комітет Верховної Ради з питань національної безпеки, оборони та розвідки рекомендував парламенту ухвалити законопроєкт №5599, відомий як "законопроєкт про олігархів". До другого читання з 1300 поправок, внесених народними депутатами, взяли до уваги тільки 1%.

Прямий ефір