Іпотека під 3% для переселенців — умови та нюанси: "5 вопросов на злобу дня" з Оленою Мельничук

Иллюстративное фото: Facebook

В Україні продовжують приймати заявки на отримання пільгового іпотечного кредиту під 3% для внутрішньо переміщених осіб (ВПО) на придбання житла. Проєкт профінансував уряд Німеччини на 25 млн євро.

Хто і на яких умовах може отримати кредит, а також про те, яке саме житло зможуть купити переселенці та де — розповіла експертка громадської організації "Донбас SOS" Олена Мельничук у програмі "5 вопросов на злобу дня" телеканалу "Дом".

Ведучий — Олег Борисов.

— Що таке пільговий іпотечний кредит?

— Це чудова програма для внутрішньо переміщених осіб з Криму і сходу України, яка дасть змогу їм придбати житло в особисту власність під дуже вигідний відсоток — 3% річних. Тобто цим людям буде виділено фінансування на придбання житла. На досить пристойний термін — до 20 років.

— Тобто будь-яка людина з Криму чи Донбасу може онлайн зареєструватися на отримання іпотеки?

— Претендувати на ці кошти можуть внутрішньо переміщені особи. Тобто люди, які мають актуальну довідку переселенця.

Якщо ми говоримо, що людина проживає в Криму, в Донецьку, Луганську, ніколи не виїжджала, але хоче виїхати та взяти участь в програмі — на жаль, так не можна. Це програма для переселенців, офіційно зареєстрованих людей. Це перша і головна умова.

Ті, хто в 2014 році отримував довідку ВПО — вони можуть претендувати на кредит. Але краще все ж таки актуальність цієї довідки уточнити в управлінні соцзахисту за місцем проживання. А в разі необхідності — оновити документ. Це перша умова і найважливіша.

Друга, не менш важлива умова, — серед усіх переселенців право на пільгове кредитування будуть мати ті, у кого немає у власності житла або частини житла на підконтрольній території. Причому це стосується не тільки заявника, але і всіх членів його родини.

Це дуже важливо, позаяк бувають випадки, коли житла начебто немає, ніхто не пам'ятає, а бабуся колись на чотирьох онуків поділила будиночок на Житомирщині. На жаль, якщо людина є в реєстрі власників нерухомого майна та на ній оформлено бодай 2 кв. м. умовного будинку в Житомирській області, вона не має права брати участь у цій програмі. Тобто людина повинна перевірити себе в цьому реєстрі.

Також претендувати на іпотеку можуть люди передпенсійного віку. Пенсіонери не можуть отримати цей кредит. Іпотека видається на термін до 20 років, але до отримання пенсійного віку. Тобто 45-50-річний переселенець, який прцює, може претендувати. Але він повинен розуміти, що кредит йому буде виданий не на 20 років. А до того віку, коли у нього настає пенсійний вік. Тобто це 8-10 років. Кожен сам розраховує і знає, коли виходить на пенсію.

Далі, вже при поданні документів до Державного фонду сприяння молодіжному житловому будівництву (Держмолодьжитло), розглядатимуться фактори платоспроможності сім'ї. Загальний дохід родини має дозволяти покривати всі поточні доходи за кредитом, тобто тіло кредиту і відсотки по ньому. А з решти суми повинен залишатися найменший прожитковий мінімум на кожну людину. На сьогодні це 2 200 грн. Також буде враховуватися кредитна історія позичальника.

— Якщо людина візьме цю іпотеку, то вона зобов'язана придбати житло саме в тій області, де зареєстрована як ВПО?

— Ні, для цієї програми придбання житла і місце розташування ніяк не прив'язане до довідки переселенця. Якщо людина проживає і має довідку переселенця в Херсонській області, але бажає придбати житло в Києві, у Львові, в Дніпрі або ще де-небудь, вона може це зробити. У момент подачі заявки просто вказується той регіон, де бажає придбати житло.

— На вашу думку, чи потребують ще доопрацювання правила надання таких іпотек для внутрішньо переміщених осіб?

— Як на мене, правила прописані досить чітко і зрозуміло. Безумовно, у кожної людини є якісь свої підводні камені, питання. Але здебільшого все можна розв'язати, й іноді проблема, яку придумала людина — це зовсім не проблема. За роз'ясненнями завжди можна звернутися або до нашої організації, або ж безпосередньо у Держмолодьжитло. Якщо є якийсь нюанс, який ніде не прописаний і не обговорений на сьогодні, то до моменту першого відбору переможців все буде врегульовано. Якщо щось не зрозуміло і взагалі немає відповіді, краще звертатися у Держмолодьжитло.

— Ця іпотека дається на купування абсолютно нових квартир або ж можна придбати житло і на вторинному ринку?

— Ця іпотека надається на купування готового житла. Вторинний ринок або будинок, який нещодавно звели, і продають нові квартири, — це не важливо.

Головне — щоб житло було готове до заселення. Тобто на етапі забудови його придбати не можна.

Прямий ефір