Іноземні експерти виконують два головні завдання у розслідуванні злочинів РФ в Україні — деталі від професора Буроменського

Документування воєнних злочинів. Скриншот відео: npu.gov.ua

Залучення іноземних експертів до розслідування злочинів російської армії в Україні дозволить виконати два базових завдання — максимально якісно зібрати та обробити докази, а також встигнути це зробити у найкоротші терміни. Про це сьогодні, 27 травня, в ефірі телемарафону "Говорить Україна" телеканалів "Дом" та UA розповів професор кафедри міжнародного права Інституту міжнародних відносин Київського національного університету ім. Т. Шевченка Михайло Буроменський.

Йдеться про залучення до розслідування фахівців насамперед із Євросоюзу, США та Великобританії.

Буроменський наголосив, що це іноземні фахівці, які не просто приїхали в Україну "подивитися", а які надають реальну допомогу.

По-перше, це висококласні фахівці в галузі криміналістики, в галузі тактики розслідування, аналітики.

"Це люди, які мають великий досвід. Вони брали участь у розслідуванні відповідних воєнних злочинів у різних куточках Землі. Вони мають колосальний досвід криміналістів, судових медиків", — сказав професор.

Важливий момент: країни ЄС, США та Великобританія — це держави із високим рівнем правової культури.

"Коли ми говоримо про розслідування та притягнення до відповідальності воєнних злочинців, ми говоримо про якісне розслідування. Щоб це були якісні докази. Ось у цьому сенсі довіра до якості буде забезпечена, зокрема, і участю всесвітньо визнаних експертів, людей, які мають високий досвід та високий авторитет у своїй справі", — додав Буроменський.

По-друге, в Україні не вистачає своїх фахівців для розслідування одночасно такої великої кількості злочинів.

"І якщо сьогодні йдеться про понад десяток зафіксованих злочинів, то найближчим часом (і це показує досвід звільнення українських територій) йтиметься про десятки тисяч таких випадків. Звичайно ж Україна не була готова до того, щоб мати таку кількість фахівців для швидкого та якісного розслідування всіх цих злочинів. У цьому сенсі допомога закордонних фахівців також потрібна", — зазначив Буроменський.

Збільшення кількості експертів — це підвищення швидкості збору доказової бази, особливо доказів, які можуть зникати з часом.

"Якщо взяти, припустимо, розкриття масових поховань. Трупи розкладаються, докази зникають. Необхідно дуже швидко збирати ці докази, дуже швидко фіксувати їх. Для цього потрібно багато фахівців, які вміють це робити професійно", — пояснив він.

Зібрана доказова база стане основою судів як в Україні, так і в міжнародних інстанціях. А залучення до формування всесвітньо відомих експертів також підвищує рівень довіри до доказів.

"Ми говоримо про якість розслідування. Ми говоримо про те, що докази матимуть відповідну силу, оскільки вони здобуті авторитетними органами відповідно до законодавства", — зазначив експерт.

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/b-iPZcci9q8?start=225" title="YouTube video player" frameborder="0" allow=" accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>

Читайте також: Міжнародна група допоможе українським правоохоронцям фіксувати воєнні злочини РФ — як працюватимуть (ВІДЕО)

Нагадаємо, за три місяці війни Офіс генеральної прокуратури зареєстрував понад 13,5 тис. воєнних злочинів, скоєних російськими окупантами в Україні.

Читайте також: 150 фактів на день: як розслідують злочини армії РФ в Україні та в світі

Медіа-партнери
Прямий ефір