Інфляція через війну в Україні: до чого варто готуватися ЄС та Росії (ВІДЕО)

Інфляція. Ілюстративний колаж: pixabay.com

Всупереч поширеній думці, інфляція означає не зростання цін на товари, а падіння вартості безпосередньо грошей. Причому для нормального функціонування економіки вона має бути не нульовою, але невисокою. Так, країни з розвиненою економікою десятиліттями до пандемії COVID-19 намагалися утримувати річну інфляцію на рівні 2%. Однак у 2020 році, щоб допомогти громадянам пережити карантин, уряди почали друкувати гроші для дотацій. Це підняло рівень інфляції у 2021 році до 4%. Тепер же до цієї проблеми додалася шкода від війни Росії проти України, інформує "Дом".

"Наслідком цієї агресії стало, по-перше, обмеження доступу сільгосптоварів з України на світові ринки. А це, своєю чергою, призвело до підвищення ціни на них. По-друге, це санкції проти Російської Федерації, що призвели до проблем з енергетичними товарами та їхнє подорожчання. По-третє, це призвело до необхідності пошуку альтернативи Російської Федерації", — пояснює кандидат економічних наук, головний консультант Національного інституту стратегічних досліджень Іван Ус.

Таким чином і Захід загалом, і Росія зараз опинилися в ситуації трансформаційної кризи, коли потрібно терміново переорієнтувати економіку. І, за словами експертів, ЄС сам частково винен у ситуації, що склалася.

"Коли Європі говорили, що російський газ — це погано, і орієнтація виключно на російські носії — це помилка, Європа говорила про декарбонізацію та екологічність. Коли Європі говорили: "Диверсифікуйте постачання енергоносіїв, будуйте СПГ термінали", то тільки поляки це почали робити. Водночас стара Європа будувала "Північний потік 2". Вона тягла турецький потік через Балкани. Вона поглиблювала залежність своїх економік від російського газу. Тому те, що сьогодні ми бачимо в Європі, є певною мірою помилкою політичної еліти Європи", — вважає член Економічного дискусійного клубу Олег Пендзін.

Працювати з інфляцією в розвинутих країнах вміють уже давно. Основним інструментом центральних банків у цьому випадку є зміна облікової ставки — вартості кредитів, які звичайні банки беруть у держави. За високої ставки ведення бізнесу ускладнюється, але рівень інфляції знижується. У Євросоюзі вже підняли облікову ставку і планують підвищити ще, тому попри 10% інфляцію цього року вже до кінця наступного, судячи з прогнозів, вона знизиться до 3,5%. А ось Росії варто приготуватися до затяжної кризи. Через санкційний тиск цілі галузі економіки зупинені.

"Вже наприкінці цього року, гадаю, в Росії багато людей відчують, що у них недостатньо коштів навіть для виживання. Тобто це не означає, що в Росії буде якийсь бунт. Але те, що підстави для нього будуть,— я в цьому впевнений. І вже цього року", — висловив свою думку Іван Ус.

За прогнозами, рівень інфляції в Росії до кінця року зросте в середньому до 17%. І це — до запровадження нафтового ембарго та скорочення закупівель газу. З 22 років, коли Росією правив Володимир Путін, 12 минули з двозначною інфляцією. Тобто рядовий росіянин за цей час ставав дедалі біднішим.

Читайте також: Наслідки війни Росії проти України для світової економіки — які країни постраждають найбільше (ВІДЕО)

Медіа-партнери
Прямий ефір