Індексація пенсій: кому та на скільки збільшать виплати

Иллюстративное фото: Depositphotos

Автоматичний перерахунок пенсій стартував в Україні. Індексація виплат торкнеться 8 млн громадян. Крім інших категорій, зросте і мінімальна пенсія для людей з великим стажем: для жінок, які працювали 30 років, і чоловіків, у яких страховий стаж становить 35 років.

Кому і на скільки збільшать пенсії, розповів економіст Євген Невмержицький у програмі "5 вопросов на злобу дня" телеканалу "Дом".

Ведуча програми — Анна Нитченко.

— Що конкретно зміниться у виплатах пенсій?

— Це торкнеться 8 млн людей. Додається 11% компенсації. Це підвищення розраховується таким чином: 50% збільшення стосується показників інфляції та 50% — підвищення рівня середньої заробітної плати. Перерахунок торкнеться жінок, які пропрацювали 30 років, і чоловіків зі страховим стажем 35 років.

А не торкнеться підвищення тих, у кого максимальна пенсія та у кого не було мінімальної пенсії, відповідно до розрахункової формули. Тобто, їм не будуть підвищуватися пенсії. Також це не торкнеться суддів та держслужбовців. Це основні категорії, яких дана індексація не стосується.

— Підвищення відбудеться автоматично? Чи потрібно подавати певні документи?

— Ці нарахування автоматичні, відповідно, ніяких додаткових дій від пенсіонерів не потрібно.

— А чи закладені кошти до держбюджету для цього? І як підвищення виплат позначиться на економіці?

— Так, в бюджеті ці цифри закладені. З 2019 року в нас передбачена індексація пенсій, тому про збільшення доходів пенсіонерів було відомо заздалегідь.

І так, пенсіонерів у нас багато. Тому в результаті підвищення виплат вже відчутне зростання цін на продукти. Наприклад, на м'ясні продукти.

— Ця індексація пенсій стосується лише нинішнього року, чи й надалі можна очікувати на такі підвищення?

— Це відбувається щороку, щоб збалансувати доходи громадян. Адже пенсії у більшості невеликі, на них непросто прожити. Ліки, комунальні послуги, необхідні покупки. І щоб підтримувати соціальний рівень хоча б на мінімальній межі, введена ця індексація.

— А що, на ваш погляд, потрібно зробити, щоб доходи наших пенсіонерів були гідними?

— Це цілий комплекс державних рішень, спрямований на налагодження роботи економіки. Тут і процентні ставки, і відповідна податкова політика, й інші питання.

Наприклад, збалансування заборгованості за комунальні послуги. Понад 73 млрд грн заборговані, питання не вирішене. Щодо кредитів також не вирішені питання. Тобто, не вирішені питання з борговими зобов'язаннями.

Читайте також: Зростання середніх пенсій до 7 тис. грн пообіцяла міністр соцполітики України

І якщо зараз за всіма борговими зобов'язаннями, які є в країні, кредитори, банки почнуть вимагати свої гроші, то в нас понад половина населення буде в стані банкрутства.

Потрібні приватні пенсійні фонди, які також будуть захищені державою.

Необхідно збалансувати економіку, посилити її ефективність. Тоді й люди не будуть їхати за кордон на заробітки, а залишатимуться в Україні та наповнюватимуть державний бюджет.

Також для виплати гідних пенсій національна валюта має бути стабільною.

Тобто це комплексне вирішення всіх завдань економіки країни.

Читайте також: Ще три етапи підвищення пенсій цього року анонсував Денис Шмигаль

Медіа-партнери
Прямий ефір