Імпортозаміщення — не порятунок: коли росіяни відчують нестачу ліків (ВІДЕО)

Ліки. Фото: ua.news

Апаратура для анестезії та УЗД, обладнання для гемодіалізу, МРТ та ШВЛ — у Росії не виробляють і половини необхідної медичної апаратури. Із ліками ще складніше. За словами російських фармацевтів, лише близько 6% діючих речовин, завдяки яким ліки виконують свою функцію, — вітчизняного виробництва. Насамперед ідеться про ліки для хворих на онкологію або орфанні, тобто рідкісні захворювання, інформує "Дом".

"У будь-якій більш-менш розвиненій країні є певні вироблені ліки, певний обсяг ліків, які виробляються. І можна, щоб відбулося імпортозаміщення деяких дженериків — копій ліків. Але ніколи швидко не вдається будь-якій країні, навіть найбагатшій, замістити інноваційні ліки, бо це — наука, це — новітні технології, новітні дослідження... Вони коштують мільярди євро або мільярди доларів, і розробка тієї чи іншої молекули займає від 5 до 10 років, щоб випустити її на ринок у продаж. Тому, я впевнений, сьогодні ліки технологічні, від онкозахворювань, тієї самої спинномозкової атрофії, неможливо швидко імпортозамістити", — зазначив доктор фармацевтичних наук, професор Костянтин Косяченко.

За показником фінансування медицини Росія посідає 65 місце у світі, поступаючись високорозвиненим країнам. Наприклад, 2018 року витрати на медичний сектор у США становили понад 14% від ВВП, у Німеччині — 9,5%, у Польщі — 4,5%. А в Росії — менш як 4%. За даними інформаційного агентства Bloomberg, Росія у світовому рейтингу здоров'я — на 95 місці зі 169 країн. А після введення санкцій та заборони на постачання низки компонентів, РФ не зможе не лише закуповувати нове медичне обладнання та верстати для виробництва ліків, а й ремонтувати старе. Тому в російському уряді вирішили все імпортозамістити й навіть виділили на це 200 млрд руб (119,7 млрд грн). У Росії заявляють, що хочуть досягти лікарського суверенітету, але фармацевти запевняють: жодна країна в ХХІ столітті не може налагодити замкнутий цикл виробництва сучасних медикаментів та високотехнологічного медобладнання.

"200 мільярдів... Ну, можливо, це можна запустити дженеричне виробництво, тобто копії можна буде зробити якісь. Але ще для того, щоб запустити це виробництво, потрібен час. Його не купиш ні за які гроші. Якщо ви навіть візьмете в Індії чи Китаї якусь субстанцію і запустите її виробництво, все одно рік-півтора потрібно буде розробляти технологію, валідувати процес. Не вдасться навіть найпростіші копії зробити дуже швидко", — вважає Костянтин Косяченко.

Експерти впевнені, що дефіцит ліків та апаратури росіяни відчують уже до кінця року.

Читайте також: Хворітиме дорого, почнеться відтік фахівців: медичний колапс у Росії прогнозують експерти (ВІДЕО)

Медіа-партнери
Прямий ефір