"Имею право": як розірвати шлюб з мешканцем окупованої території (ВІДЕО)

Фото: телеканал "Дом"

Якщо необхідно оформити розлучення з людиною, яка проживає на тимчасово непідконтрольній Україні території та не хоче приїжджати на підконтрольну, вихід є. Як розірвати шлюб, в програмі "Имею право" телеканалу "Дом" розповіла юристка, перший заступник директора Координаційного центру з надання правової допомоги Оксана Василяка.

Юристка нагадала, що на сьогоднішній день законодавством України передбачено два види розірвання шлюбу — позасудовий порядок і судовий.

"Якщо ви не маєте претензій один до одного, то розірвати шлюб можна, подавши заяву до органів реєстрації актів цивільного стану (РАЦС) за місцем проживання чоловіка або дружини, або за місцем проживання подружжя", — пояснила Оксана Василяка.

Але є випадки, коли один із подружжя не може подати заяву особисто і не може бути присутнім при її розгляді органами реєстрації. Тоді чоловік (дружина) має оформити нотаріальну заяву із зазначенням цих причин і подати її в найближчі органи РАЦС.

"Для цього вам потрібно попросити дружину або чоловіка приїхати в найближчий населений пункт до лінії розмежування (на підконтрольній Україні території, — ред.), оформити нотаріально таку заяву і дуже швидко людина може повернутися назад до місця проживання", — пояснила експерт.

Заява про розірвання шлюбу розглядається органами реєстрації протягом місяця.

Якщо подружжя має неповнолітніх дітей, то розірвати шлюб можна тільки в судовому порядку.

До суду необхідно подати наступні документи:

  • копію позовної заяви для відповідача;
  • оригінал свідоцтва про шлюб та його копію;
  • 2 копії паспорта та ідентифікаційного коду позивача;
  • 2 копії паспорта та ідентифікаційного коду відповідача (за наявності);
  • оригінал квитанції про сплату судового збору (у таких справах здійснюється судовий збір);
  • своє рішення про прізвище — якщо є бажання відновити своє дошлюбне прізвище, то необхідно вказати це в позовній заяві.

"І обов'язково, що дуже важливо, — потрібно подати документ (договір), який буде визначати місце проживання дитини з одним із подружжя і розподіляти обов'язки подружжя із забезпечення й утримання неповнолітньої дитини", — зазначила Оксана Василяка.

Позовна заява розглядається судом протягом місяця.

"Якщо ваш чоловік (дружина) протягом року відсутній за місцем проживання або ви не знаєте, де він мешкає, не можете з ним зв'язатися, то в цьому випадку орган РАЦС може розглянути вашу заяву про розірвання шлюбу саме за цим пунктом. Але це має бути підтверджено судовим рішенням. Людину можуть визнати безвісти зниклою за спрощеною процедурою. Для цього подається позовна заява до суду, і суд розглядає це в окремому провадженні та виносить відповідне рішення", — розповіла юристка.

Василяка акцентувала, що Україна не визнає документи про розірвання шлюбу, які були видані на тимчасово окупованих територіях:

"Легітимними є тільки документи, видані на підконтрольній Україні території. І щоб розірвати шлюб, потрібно пройти саме на підконтрольній території всі процедури, які передбачені законодавством".

Нагадаємо, що щоденний соціально-правовий проєкт "Имею право" допомагає жителям тимчасово окупованих територій і "сірої зони" отримати відповіді на найпоширеніші юридичні та побутові питання. Правову підтримку в ефірі телеканалу "Дом" надають юристи безоплатних правових центрів Міністерства юстиції України.

Своє запитання можна поставити:

  • за електронною поштою проєкту "Имею право" [email protected];
  • на Facebook-сторінці телеканалу "Дом";
  • зателефонувавши на єдиний номер системи безоплатної правової допомоги (БПД) 080-021-31- 03, скачавши мобільний додаток "Безоплатна правова допомога" або звернувшись безпосередньо в один із 538 офісів БПД в вашому регіоні для особистих консультацій.
Медіа-партнери
Прямий ефір