Тих, хто йде за російськими паспортами на переконання, — дуже мало: ситуацію на окупованих територіях обговорюємо зі спікеркою ОК "Південь" Наталією Гуменюк

Паспорти України та РФ. Фото: gettyimages.com

РФ змушує мешканців окупованих територій Херсонської області отримувати російські паспорти Для багатьох соціально незахищених громадян російський паспорт — єдиний спосіб отримувати хоч якісь виплати чи гуманітарку. При цьому істинно ідейних прихильників "російського миру", які добровільно йдуть за паспортом РФ, вкрай мало. Про це в ефірі телемарафону "Говорить Україна" телеканалів "Дом" та UA розповіла керівниця пресцентр Сил охорони та оборони оперативного командування "Південь" Наталія Гуменюк.

Чим відрізняється нинішня насильницька паспортизація людей, котрі опинилися на тимчасово окупованих територіях?

— По-перше, це часові межі. Це все ж таки перебування в окупації такий тривалий час. Не всі витримують нерви. По-друге, кількість випадків терору, що проявляється щодо місцевих жителів: залякування та величезний набір комплексів різних засобів впливу на психіку людей.

Мотивованих, і справді за переконаннями, що йдуть за російськими паспортами, дуже мало.

— Що дає російський паспорт жителям окупованих територій з огляду на як світ ставиться до всіх маніпуляцій РФ?

— Я переконана, що для перспектив у житті він жодної ролі не відіграє. А ось спокій на тому рівні, щоб тут і зараз, у цей проміжок окупації зуміти отримати якісь виплати, допомогу, ліки, гуманітарку... Тобто, це вплив на людей, які опинилися в дуже важких умовах, створених самим окупантом.

— А навіщо окупантам роздача цих паспортів?

— Суть у тому, що вони створюють картинку для пропагандистського телебачення. Створюють імітацію волевиявлення, які хочуть підтягнути під ті самі свої квазіреферендуми, проведення яких переносять та переносять. А переносять тому, що навіть фальсифікаційними способами вони не можуть зібрати і зімітувати це "волевиявлення".

— Яка офіційна позиція України щодо примусової паспортизації? Як людям ставиться до такого примусового кроку?

— Як ставиться до людей, кожен громадянин вирішує для себе. З позиції державності, з позиції можливості виходу із цієї ситуації ми говоримо про прерогативу збереження життя людей. Якщо вашому життю щось загрожує, якщо ті методи тиску, які щодо вас використовують, можуть бути припинені цим жестом насильницької паспортизації, можливо, це вихід із ситуації.

Але рух опору на окупованій території Херсонської області настільки сильний, що люди знаходять у собі сили не йти щодо цих аргументів.

— Що чекає там на людей, які відмовляються брати російський паспорт?

— Тут ситуація дуже непроста. Тому що про таких людей окупанти збирають інформацію, їх пресують засобами соціального впливу, створюючи важку обстановку у соціумі, в якому вони існують. Це і вплив пропаганди, яка виходить за межі здорового глузду, коли вас продовжують опрацьовувати, вас постійно тримають під інформаційним тиском. Не кожна людина здатна такому протистояти.

— Одні стверджують, що отримання російського паспорта — це злочин. Інші вважають, що українці, котрі отримали російські паспорти, є жертвами злочину РФ. Як ми все-таки маємо розглядати цю історію через призму правової держави?

— Ситуацію із законодавством слід розглядати фахівцям-юристам. Військові повинні займатися своїми планами. Наприклад, зараз вони концентрують сили та планують операцію з де окупації територій, що призведе до того, що людям не потрібно робити такий складний вибір, а можна буде жити на де окупованих територіях.

— Російська окупаційна влада вимагає від людей здавати українські паспорти?

— Усі люди знаходять для себе різні способи виходу із ситуації. Хтось справді здає, хтось знаходить спосіб його приховати, посилаючись на знищення, навіть записуючи на відео імітацію того, як він був зіпсований, загублений чи спалений.

— Чи мають люди можливість виїхати?

— Офіційних гуманітарних коридорів немає. Домовленості про них немає. Окупанти офіційно закрили усі виїзди з області.

Люди намагаються виїжджати та шукають способи, на жаль, не завжди успішні. Ми говорили про розстріл мікроавтобуса із людьми, які намагалися евакуюватися з окупованої території. Такі факти також є. Проте наші люди настільки наполегливі у досягненні своїх цілей, що вони знаходять способи евакуюватися.

Ми всім говоримо про те, що евакуація необхідна для порятунку життя, але тільки у разі абсолютної доцільності та перевірки на безпеку, якщо ви впевнені в тому, що це не спричинить трагічних наслідків.

— Як на окупованих територіях протистоять загарбникам?

— Рух опору не зламано, що рух сильний. Це неймовірно креативні люди, які здатні настільки сильно впливати на психіку та підірвати впевненість у житті в завтрашньому дні окупанта, що вона зникає миттєво. Це люди, готові та здатні допомагати нам, і ми на них дуже серйозно спираємось та розраховуємо у процесі де окупації.

— Чи мають люди на окупованих територіях інформаційний зв'язок з Україною?

— Сигнали глушяться, інформація обрізається, медіапростір фільтрується та контролюється. Але наші люди однаково знаходять спосіб [отримувати інформацію]. І ми маємо інформаційні канали, якими ми з ними спілкуємося, щоб донести необхідну нам інформацію, і підтримуємо їхній дух для того, щоб вони дійсно дочекалися де окупації.

Читайте також: Російська паспортизація на окупованих територіях: що надає українцям "документ" країни-агресора (ВІДЕО)

Прямий ефір