Ідентифікація пенсіонерів онлайн — як працюватиме для жителів ОРДЛО

Иллюстративное фото: sigmatv.com.ua

Всім пенсіонерам і одержувачам соцвиплат, зокрема і жителям окупованих Донецька і Луганська, дозволили віддалену ідентифікацію. Якщо людина не може фізично прийти до Пенсійного фонду — треба мати під рукою смартфон, застосунок "Дія" та доступ в інтернет, інформує "Дом" із посиланням на "Радіо Свобода".

Авторизацію користувача в особистому кабінеті на порталі Пенсійного фонду України за допомогою електронного підпису "Дія.Підпіс" уряд прирівняв до фізичної ідентифікації. Таким чином, заявили чиновники, держава вдосконалила механізм виплати пенсій та допомог, зокрема і для жителів окремих районів Донецької та Луганської областей (ОРДЛО).

Причин змін порядку було кілька.

По-перше, раз на пів року проходити ідентифікацію в "Ощадбанку" повинні й пенсіонери, які живуть в ОРДЛО, і пенсіонери-переселенці. Окупаційна влада досі блокує відкриття КПВВ зі свого боку, тому люди не можуть приїхати на підконтрольну Києву частину Донбасу та пройти ідентифікацію.

По-друге, в постанові Кабінету міністрів № 1596 говориться: якщо з картки не знімають гроші понад рік, людина має подати нову заяву, інакше пенсійні виплати на карту припинять і їх передаватимуть через пошту. Але переселенці та жителі ОРДЛО можуть отримувати виплати тільки через "Ощадбанк", і для них не передбачена така опція, як перехід на "Укрпошту". Починаючи з весни через це були заблоковані понад 3 тис. рахунків переселенців.

"Це питання у нас давно вже назріло. Особливо це стосується громадян, які залишилися в ОРДЛО, але не змогли приїхати зараз, наприклад, для отримання пенсійних виплат: це маломобільні, громадяни з інвалідністю. Перші кроки ми бачимо: нарешті вводиться таке поняття, як "онлайнідентифікація", яка прирівнюється до фізичної ідентифікації", — говорить юристка з питань адвокації БФ "Право на захист" Анастасія Одинцова.

Умови для віддаленої ідентифікації:

  • смартфон та інтернет;
  • застосунок "Дія". Для авторизації в "Дії" потрібна ID-картка або авторизація через систему BankID. Список банків, які підтримують цю систему, тут;
  • в застосунку треба створити електронний підпис "Дія.Підпис";
  • з електронним підписом треба авторизуватися на порталі Пенсійного фонду України та ідентифікувати себе онлайн.

Данило Попков, координатор юридичного напряму БФ "Восток-SOS", звертає увагу на те, що ідентифікацію через інтернет не вийде пройти, якщо у пенсіонера з ОРДЛО буде тільки паперовий український паспорт.

"Тільки якщо у нього є ID-картка або біометричний закордонний паспорт. Інакше "Дія" не працює. Системою "Дія.Підпіс"не вийде тоді скористатися, тому що документи підтягуються з реєстрів Міграційної служби та з отриманих нових документів", — зазначив Попков.

При цьому, щоб отримати ID-картку, треба особисто виїхати на підконтрольну Києву територію Донецької або Луганської областей.

Читайте також: Нерухомі рахунки закриває "Ощадбанк" — кому потрібно пройти верифікацію

Нагадаємо, громадяни України, які проживають на тимчасово окупованих територіях, зможуть проходити віддалену ідентифікацію для отримання пенсій та соцвиплат. Йдеться про людей, зареєстрованих як внутрішньо переміщені особи (ВПО). Таке рішення 22 вересня ухвалив Кабінет міністрів.

Прямий ефір