Украина наш дом

Хвилю "омікрону" Україна має пройти набагато легше: інтерв’ю з нардепом Михайлом Радуцьким

Михайло Радуцький. Фото: kanaldom.tv

Скільки українців уже захворіли на варіант штаму COVID-19 "омікрон", і які прогнози щодо динаміки пандемії. Вакцинація в Україні: як вакцини рятують життя та кому вигідна антивакцинаторська кампанія. Міфи про законопроєкт № 4142 "Про систему громадського здоров’я". Коли медики отримають обіцяне підвищення зарплатні. Про це у програмі "Наосліп" телеканалу "Дом" розповідає народний депутат (фракція "Слуга народу"), голова комітету Верховної Ради України з питань здоров'я нації, медичної допомоги та медичного страхування Михайло Радуцький.

Ведучий програми — Олег Борисов.

Сумна статистика

— 185 014 — кількість нових випадків коронавірусу за минулий тиждень.

— Я не рахую по тижнях, я знаю цифри по днях. За 30 січня — 22 тис. випадків, 29 січня — 24 тис. А у п’ятницю (28 січня, — ред.), на жаль, було 37 тис.

І на жаль, прогнози і наших вчених, і прогнози Всесвітньої організації охорони здоров'я, і досвід країн, які вже зараз перебувають на піку останньої хвилі, кажуть, що це не найвища цифра під час цієї хвилі.

За деякими прогнозами, на цьому тижні ми можемо перетнути бар'єр у 50 тис. хворих на добу.

— Але ж здебільшого все ж таки люди вакцинуються. Чому вакцина не захищає від коронавірусу, чому ми бачимо такі цифри?

— Виробники вакцин і вчені ніколи не казали, що вакцина захищає від коронавірусу. Головне, що робить вакцина, — вона не дає змоги тяжких ускладнень для хворих.

Що стосується "омікрону", ми бачимо, наскільки люди вразливі саме перед цим штамом наразі. Штам "омікрон" домінує вже практично у 20 областях України. Найбільше — це Чернівецька, Житомирська, Рівненська, Івано-Франківська області.

Але важких випадків ми на сьогодні серед вакцинованих практично не бачимо. І загалом ми сьогодні бачимо всього максимально 44% завантаження ліжок. Це дуже оптимістичний показник.

І ми сподіваємось, що навіть за великої кількості хворих колапсу медичної системи не буде.

І міністр охорони здоров'я заявляє, що сенсу в загальнодержавному локдауні немає, що адаптивний карантин цілком впорається з викликом цієї хвилі, що в нас вже практично 50% населення вакциновано. Тому цю хвилю ми маємо пройти набагато легше, ніж минулі.

І я також не бачу сьогодні підстав для введення локдауну. Показань немає для введення локдауну. Адаптивний карантин на сьогодні повністю виправдовує своє введення. І на сьогодні при такому протіканні "омікрону" уряд не бачить підстав для локдауну.

— 95% померлих від коронавірусу в Україні — це були невакциновані люди.

— Так, це люди невакциновані. Навіть серед тих 5% теж не всі були вакциновані. Бо ми бачимо цифри наших правоохоронців, які викривають цілі компанії, які займаються підробкою сертифікатів про вакцинацію. Тому, я гадаю, серед тих 5% теж не всі були вакциновані, на жаль.

Шкода людину, яка померла. Вона мала жити, проте померла від страшної хвороби, і на жаль, вакцина могла зберегти життя цієї людини. Так показує практика. 95% — не вакциновані.

COVID-19 у Верховній Раді

— Ви вакциновані давно?

— Тричі.

— Вже й бустер отримали?

— А як можна відмовитись від такої можливості — отримати третю дозу? Отримав 17 січня.

— А от нагадайте, коли можна отримати третю дозу?

— За 6 місяців [після другого щеплення].

— Вже отримали гроші за програмою "єПідтримка"?

— Я їх не отримував, не збираюся отримувати. Вважаю, що є люди, яким набагато важливіше отримати ці гроші. Але вважаю, що рішення про виділення цих коштів із бюджету для людей на купівлю ліків, книг, відвідування спортивних заходів, кінотеатрів — це дуже гарне рішення уряду та президента.

— Ви особисто хворіли на коронавірус?

— На щастя, ні. У нас в Україні зараз дуже модні якісь рейтинги. Так от, за одним із рейтингів — я навіть один із небагатьох депутатів, який повністю виконує вимоги карантинних обмежень. Я маску в Верховній Раді не знімаю.

— У Верховній Раді понад 100 людей уже захворіли — частина з них депутати, частина — секретаріат.

— На жаль.

Ось віцеспікерка Верховної Ради Олена Кондратюк сказала, що в неї одночасно хворіють сьогодні чотири помічники. Це в однієї віцеспікерки. У мене в комітеті, у секретаріаті також хворіють. Тобто на сьогодні це понад 100 людей у Верховній Раді, і щодня додаються випадки нових хворих.

— Я правильно розумію, що серед народних депутатів є відсоток тих, хто принципово не хоче вакцинуватись? Чи будуть якісь профілактичні роботи з ними проводитись, інформаційні?

— За постановою Верховної Ради, яку розробляв наш комітет, ці люди вимушені кожні три дні власним коштом робити собі ПЛР-тест — або безкоштовну вакцину, або платний ПЛР-тест. Це дійсно вільний вибір депутатів. Але я гадаю, що народні депутати саме мають бути прикладом для решти людей.

І, на щастя, у Верховній Раді вакцинованих практично 90%.

Тобто у Верховній Раді дуже невеликий відсоток людей, порівняно із загалом по країні, які невакциновані. Серед них є ті, у яких, дійсно, стовідсотково є протипоказання для вакцинації. Але, на жаль, більшість невакцинованих — це люди, [які не роблять щеплення] з якихось своїх уподобань.

Ви ж чули, наш колега колись заявляв, що він гадає, що це чіп. Але, на жаль, це жарти дуже сумні. Бо бачачи, скільки навіть наших колег перебувають у реанімації, хворіючи на ковід, — тут не місце для жартів.

І сьогодні ми бачимо Велику Британію, де понад 80% населення вакциновані. І в країні на сьогодні зняли всі обмеження, бо сьогодні у Великій Британії люди дуже легко переносять "омікрон". І уряд Британії вирішив, що обмеження можна зняти. Але вони собі дозволяють це, бо в них є 80% вакцинованих.

Ми бачимо Данію, де теж уряд сьогодні знімає обмеження, тому що практично все населення Данії вакциноване. І, дійсно, там немає важких випадків.

Ми бачимо в нас, навіть маючи 50% вакцинованих, набагато кращу картину щодо госпіталізації, щодо завантаження реанімаційних ліжок та ліжок із киснем.

Тому вакцинація довела, що вона потрібна, і це єдине, що сьогодні дійсно бореться з важкими наслідками цього вірусу.

— Втім, як найефективніше переконати людей, що вакцинація — це збереження наших життів?

— Я вже не знаю, як краще. Бо думали, що коли люди побачать ті жахіття, які відбуваються під час ускладнень від COVID-19, що ще треба доводити, щоби показати, що вакцинація — це порятунок, особливо для літніх людей, особливо для людей із хронічними хворобами. Вакцинація — це дійсно порятунок.

Ви знаєте, сьогодні хворіють на COVID-19 навіть вакциновані. Але навіть [голова Верховної Ради] Руслан Стефанчук захворів на ковід після двох доз вакцинації — 4 дні легкий нежить, легке нездужання. І подивімося у реанімаційних відділеннях, де перебувають сьогодні невакциновані люди. Тобто — абсолютно різний перебіг хвороби.

Особливості "омікрону"

— Чи можна говорити, що "омікрон" — не такий страшний, як його малюють? Чи все ж таки "омікрон" чимось вирізняється? Ось медики кажуть, що хвороба саме штаму "омікрон" триває 4-6 днів, і все.

— Не можна сказати, що "омікрон" не такий страшний. Бо на сьогодні ми зіткнулися з тим, що авіакомпанії скасовують рейси, бо немає кому летіти, немає екіпажів.

Дуже велика кількість хворих. Ми це бачимо й по Верховній Раді.

"Омікрон" на відміну від "дельти" та від попередніх штамів вірусу — більш контагіозний, тобто більш заразний, він швидше поширюється.

І "омікрон" має набагато гіршу річ, ніж минулі варіанти — на "омікрон" дуже важко хворіють діти, чого не було — за тих штамів діти практично не хворіли.

— І практично не відчували навіть, якщо й захворіють.

— Так. Але сьогодні діти, на жаль, дуже важко переносять "омікрон". І ми це бачимо за завантаженістю ліжок.

Якщо доросле ліжко загалом по країні завантажене трохи більше ніж на 30%, то дитяче ліжко, на жаль, завантажене у деяких регіонах на 70-80%.

Проблеми медичної системи

— Під час першої хвилі коронавірусу в інформаційному просторі багато говорили про те, що не вистачає кисню. Станом на сьогодні медична система в Україні готова?

— Що стосується кисневих станцій.

Лише впродовж проміжку часу після третьої хвилі та до сьогодні практично у 8 разів збільшена кількість автономних станцій, які виробляють кисень у лікарнях.

Торік на кошти субвенції було закуплено 118 таких станцій, і 225 станцій було закуплено ДП "Медичні закупівлі" централізованим бюджетом.

На сьогодні ми маємо вже 70 тис. ліжок, які відведені під ковід, з яких 97% мають підведений кисень. Ми маємо практично в кожній опорній лікарні комп'ютерний томограф, який дуже потрібний при діагностуванні такого ускладнення, як запалення легень.

МОЗ виділило достатньо коштів для закупівлі кисню на заводах, які його виробляють.

Так, у нас під час минулої хвилі була проблема, коли одночасно зупинилися декілька заводів на профілактичний ремонт, але закупили терміново кисень у Польщі. Я дуже вдячний нашому бізнесу, компаніям, які надали країні тоді безоплатну допомогу в дуже великих об'ємах кисню, коли не вистачало кисню, який вироблявся на спеціалізованих заводах. Сподіваюсь, що цього разу такої проблеми не буде.

Наразі всі кисневі заводи в Україні працюють на повну потужність, кисневі станції змонтовані, вони також є. Сподіваємось, що ситуація з дефіцитом кисню не повторюватиметься.

А чи вистачає лікарів, медичного персоналу?

— Що стосується лікарів, на жаль, їх і сьогодні не вистачає. Лікарів нам не вистачає дуже давно. У нас дуже великий дефіцит лікарів, медичних сестер, санітарок, молодшого медичного персоналу.

Але крім того, що лікарів не вистачає, — вони ж теж люди, вони також хворіють на COVID-19. На щастя, більшість лікарів і медичних працівників вакциновані на сьогодні, тому вони дуже недовго перебувають на лікарняному. Але загалом цей дефіцит, на жаль, дуже швидко поповнити неможливо.

— А щодо зарплати медиків. Вони не отримали підвищені Кабміном із 1 січня зарплати. Аванс прийшов такий самий, як і раніше. До того ж, стало відомо, що в деяких лікарнях керівники змушують медиків та медсестер переходити на 0,5 чи 0,75 ставки. До речі, ви особисто подали понад 30 депутатських звернень щодо цього. 31 січня міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко заспокоїв, що гроші всі отримають. Чим спричинена ця ситуація та чи буде підвищення зарплат?

— Указ президента не може бути не виконаний, і він буде виконаний. Я дуже добре знаю нашого президента Зеленського. Він не дозволить, щоби його указ не був виконаний. Він не дозволить знущатись над нашими лікарями та медичними сестрами. Так само як це не дозволить ані комітет Верховної Ради з питань здоров'я нації, ані Міністерство охорони здоров'я, ані особисто міністр Ляшко.

Цього року ми маємо рекордне збільшення медичного бюджету за останні 30 років у країні. Бюджет було збільшено на 34 млрд грн [у порівнянні з 2021 роком]. Такого медичного бюджету Україна ніколи не бачила, навіть якщо ми візьмемо курс 8 грн за долар, а не 28 грн, який маємо сьогодні. Це рекордне збільшення бюджету. Таких бюджетів ніколи не було (всього у дербюджеті-2022 на систему охорони здоров'я передбачено 192,5 млрд грн, — ред.).

На сьогодні саме це збільшення передусім направлене на те, щоби виконати ту обіцянку, яку ми дали нашим лікарям, нашим медичним працівникам про мінімальну зарплату у 20 тис. грн [для лікарів], і у 13,5 тис. грн [для середніх медичних працівників].

Що стосується виплат. Виплати будуть. Зі слів міністра охорони здоров'я Ляшка, прем'єр-міністра Шмигаля, це буде виконано не пізніше ніж 7 лютого, бо в нас же зарплата за січень виплачується в лютому.

Так, був аванс, його нарахували [по-старому], бо не всі головні лікарі встигли підписати угоду з Національною службою здоров'я України, яка і перераховує гроші за послуги лікарням, і з чого лікарні платять зарплати.

Вимагати від лікарів, щоби вони писали заяву на 0,75 ставки, або 0,5 ставки, і щоби при цьому вони виконували той самий обсяг роботи, — це незаконно. Люди мають звертатися до прокуратури, до Держпраці. І я це роблю, 30 запитів я надав 30 січня, сьогодні (31 січня, — ред.) вже більше. І ми все одно доб'ємося того, що всі зарплати будуть виплачені так, як ми обіцяли.

Міфи про законопроєкт № 4142

— Законопроєкт № 4142 "Про систему громадського здоров’я", проголосований Верховною Радою у першому читанні, у лютому народні депутати планують розглянути остаточно. Законопроєкт має на меті створення повноцінної Національної епідеміологічної служби. Але його сприймають як інструмент запровадження в Україні примусової вакцинації. Маніпуляцій довкола безліч: що нібито за відмову щепитися він вводить кримінальну відповідальність, дає підставу забрати дитину у батьків, дає змогу конфіскувати майно. Крім цього, закон нібито утискає права невакцинованих — зокрема право на навчання, роботу, вільне пересування. Таке лунало під час мітингу, що відбувався тиждень тому під стінами Верховної Ради.

— По-перше, у законопроєкті № 4142 взагалі немає нічого про вакцинацію. Вся вакцинація, яка сьогодні відбувається в Україні, відбувається згідно із законом, ухваленим в Україні ще у 2000 році, — це закон "Про захист населення від інфекційних хвороб". Крапка. Жодних додаткових норм у цьому законі, що стосується вакцинації, немає, не було, і не буде.

До речі, наступного тижня у нашому комітеті розглядатимуться поправки до цього закону.

По-друге. Щодо "відбирати дитину у батьків" — я взагалі не знаю, як це коментувати, таку дурість. Дитину від батьків забрати можна лише за рішенням суду, позбавивши батьківських прав. Але в переліку речей, за які позбавляють батьківських прав, немає питання вакцинації.

Там ще казали, що буде вилучення в людей майна. Жодного майна у людей не вилучатимуть.

А тепер — що цей закон містить. Цей закон утворює у країні систему громадського здоров'я, яка існує у всьому світі. Цей закон — про громадське здоров'я, про біологічну безпеку, про утворення в Україні системи лабораторій, які можуть досліджувати інфекційні хвороби, про систему контролю за поширенням інфекційних хвороб, про систему профілактики інфекційних і неінфекційних захворювань, про контроль за продуктами харчування, які вживають люди, про контроль за якістю продуктів харчування, про контроль за якістю ліків і таке інше.

Цей закон точно жодним чином не стосується якихось обмежень у транспорті, у навчанні.

Щодо дітей. В Україні, як і в інших державах, для дітей є обов'язковими щеплення від 13 хвороб: кір, дифтерія, правець тощо. До речі, антиковідні вакцини в цьому законі не додали до обов'язкових вакцин. Крапка.

У нас добровільна вакцинація. Так, у нас є обмеження, але ці обмеження викликані пандемією. Не буде пандемії — не буде цих обмежень. І знову таки, хіба Україна — одна країна, яка такі обмеження запровадила? Весь світ запровадив.

До речі, лише торік Україна підписала контрактів на рекордні суми на постачання ліків, які лише зараз з'явилися.

Ми торік законтрактувати, і вже 1 лютого країна почне використовувати найсучасніші ліки прямої дії від COVID-19, які лише сьогодні з'явилися у всьому світі. Й Україна не чекає, і вже 1 лютого ми отримуємо ці ліки.

Вони отримали державну реєстрацію у системі екстреного використання, так само як Сполучені Штати, як країни Європейського Союзу. І, до речі, північний сусід (Росія, — ред.), з боку якого, за даними СБУ, йде фінансування мітингів проти цього законопроєкту, цих ліків не має, і навряд чи вони так швидко їх отримають, як Україна.

— Все одно стикаємось з інформаційною необізнаністю людей щодо вакцинації. Чому в нас така недовіра? І чи маєте поради, як доносити людям інформацію?

— Я не знаю в Україні жодного медіаресурсу, який би виступав проти вакцинації. Жоден канал, жоден інтернетсайт (я маю на увазі поважні інтернетсайти, я не кажу про північні інтернетсайти). Навіть телеканали, які стосуються сьогоднішньої опозиції — я по жодному каналу не бачив [закликів проти вакцинації]. До речі, я від жодної опозиційної фракції не чув виступів проти вакцинації. Тому казати, що на політичному Олімпі є якась антивакцинальна кампанія, — я би такого не сказав.

Але є ті, кому це вигідно, — і, на щастя, це не українці. Але українці отримують, на жаль, підбурення з-за меж країни, тому таке відбувається.

Я не маю сьогодні претензій до політиків: і владних, і опозиційних, бо саме в цьому питанні ми всі продемонстрували єдність, що вакцинація — це порятунок для нас всіх від цієї страшної хвороби.

Прямий ефір